Wywołańcy

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 14)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna
Marek

II część opowieści dziejącej się w czasach Władysława Łokietka, dążącego do zjednoczenia rozbitych dzielnic polskich i uzyskania korony królewskiej. Kontynuacja historii opisywanej w powieści pt. "Wawelskie wzgórze"

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

Magda | 2015-03-23
Przeczytana: 06 marca 2015

Chcecie poczuć grozę życia w średniowieczu? Poczuć jego zapach ? Powiew XIV w.? Dowiedzieć się jak Władysław Łokietek starał się scalić Polskę oraz poznać losy bohaterów w tym niespokojnym dla naszego kraju okresie?
Czytajcie Bunscha. Ja osobiście odkryłam tego autora w mojej małej bibliotece i mam zamiar przeczytać wszystko co napisał. Zaczęłam wprawdzie jakoś tak od środka, jednak nie zmienia to faktu że zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia , a raczej pierwszego czytania.
Nikt już chyba nie pisze takich książek jak Bunsch, a szkoda, i nikt chyba nie docenia.
Czasem czytając recenzje na LC mam wrażenie że jedyne co się pisze i czyta to fantasy, romanse i skandynawskie kryminały. Nie neguje tutaj ani potrzeby ich pisania ani wartości ponieważ sama czasem czytam i kryminały i romanse ( do fantasy nie mogę się przekonać) jednak trochę przeraża mnie fakt populizmu w literaturze .
Dlatego sięgnijcie po książki Karola Bunscha, a może przekonacie się ze dobre jest nie tylko to co...

anglers | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Tłem powieści jest walka Łokietka o zjednoczenie ziem polskich, przestawiając konflikt z Krzyżakami o Pomorze, jak również przeciwnościami typowymi dla danego okresu, nie tylko w Polsce ale również w ówczesnej Europie: głód, zaraza i herezja. Powieść jest kontynuacją losów głównych bohaterów, znanych z części "Wawelskie Wzgórze". Jak w tytule – stają się wyjętymi spod prawa, co jeszcze bardziej komplikuje ich losy w tych czasach: Radocha, kompan Krzycha z czasów walk z Krzyżakami musi dochodzić swoich praw siłą. Wywołańcy - Braciszek i Ostróżka uciekają do Wrocławia. Tam stają się świadkami surowej rozprawy biskupa Henryka z heretykami. W sposób znaczący wpływa to na ich późniejsze losy. Krzych zaczyna domyślać się swojego pochodzenia, przez co popada w obłęd, który doprowadza do kolejnego konfliktu z prawem – tym razem nie może liczyć już na łaskę księcia. Od zagłady ratuje go myśl o wiernej żonie i córeczce, której nie dane mu było zobaczyć. Książkę czyta się "jednym...

tilia | 2017-05-11
ewa | 2017-05-01