Wywołańcy

Okładka książki Wywołańcy Karol Bunsch
Okładka książki Wywołańcy
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 14) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 14)
Wydawnictwo Literackie
1986-01-01
1958-01-01
historia Polski średniowiecze XIV wiek Piastowie Kraków

Czternasty tom z cyklu powieści piastowskich. Tło historyczne książki stanowią walki Łokietka o zjednoczenie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obrony Wielkopolski i walk z Krzyżakami o Pomorze Gdańskie.
Książki Karola Bunscha stały na moich półkach chyba od zawsze, są własnością mojej mamy. Nigdy po żadną z nich nie sięgnęłam, aż do teraz. Pierwsze dwa, trzy rozdziały mnie wymęczyły. Myślałam, że przez to nie przejdę, ale się nie poddałam i nie żałuję. Potem było tylko lepiej.
Książka jest tak wciągająca, że nie mogłam się oderwać. Wielowątkowa akcja trzyma w napięciu. Kreacje bohaterów mistrzowskie, a ich przemyślenia jakże uderzające i prawdziwe. Znalazłam w tej powieści to, co uwielbiam w literaturze, czyli głęboką przemianę wewnętrzną bohatera prowadzącą do całkowitej zmiany jego postawy życiowej. Na ostatniej stronie płakałam i stało się to dopiero, gdy przeczytałam dwa końcowe zdania.
Karol Bunsch to pisarz Wielkiego kalibru.

Książki Bunscha trzymają bardzo wysoki poziom. Ostatnie z piastowskich, więc i ,,Wywołańcy", dobitnie tego dowodzą.

Jest po prostu genialna. Piękny język i świetna fabuła. Bardzo dużo mądrych inteligentnych tekstów, także ma kilka rozrywkowych elementów w dialogach. Jedna z najlepszych książek z historycznych.

Doskonała kontynuacja powieści " Wawelskie wzgórze " . Perfekcyjnie oddany klimat średniowiecza i świetnie przemyślana akcja. Szczerze polecam. Obowiązkowo przeczytam ostatnią część.

Jak to Bunsch, dobry i warto przeczytać.

Jak to Bunsch, dobry i warto przeczytać.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.
Czytałam wielokrotnie całą serię i zawsze chętnie wracam.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.
Czytałam wielokrotnie całą serię i zawsze chętnie wracam.

Wspaniała powieść historyczna o miłości, poświęceniu, przyjaźni, honorze i obowiązku. Pod każdym względem świetna.

Chcecie poczuć grozę życia w średniowieczu? Poczuć jego zapach ? Powiew XIV w.? Dowiedzieć się jak Władysław Łokietek starał się scalić Polskę oraz poznać losy bohaterów w tym niespokojnym dla naszego kraju okresie?
Czytajcie Bunscha. Ja osobiście odkryłam tego autora w mojej małej bibliotece i mam zamiar przeczytać wszystko co napisał. Zaczęłam wprawdzie jakoś tak od środka, jednak nie zmienia to faktu że zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia , a raczej pierwszego czytania.
Nikt już chyba nie pisze takich książek jak Bunsch, a szkoda, i nikt chyba nie docenia.
Czasem czytając recenzje na LC mam wrażenie że jedyne co się pisze i czyta to fantasy, romanse i skandynawskie kryminały. Nie neguje tutaj ani potrzeby ich pisania ani wartości ponieważ sama czasem czytam i kryminały i romanse ( do fantasy nie mogę się przekonać) jednak trochę przeraża mnie fakt populizmu w literaturze .
Dlatego sięgnijcie po książki Karola Bunscha, a może przekonacie się ze dobre jest nie tylko to co modne.

Tłem powieści jest walka Łokietka o zjednoczenie ziem polskich, przestawiając konflikt z Krzyżakami o Pomorze, jak również przeciwnościami typowymi dla danego okresu, nie tylko w Polsce ale również w ówczesnej Europie: głód, zaraza i herezja. Powieść jest kontynuacją losów głównych bohaterów, znanych z części "Wawelskie Wzgórze". Jak w tytule – stają się wyjętymi spod prawa, co jeszcze bardziej komplikuje ich losy w tych czasach: Radocha, kompan Krzycha z czasów walk z Krzyżakami musi dochodzić swoich praw siłą. Wywołańcy - Braciszek i Ostróżka uciekają do Wrocławia. Tam stają się świadkami surowej rozprawy biskupa Henryka z heretykami. W sposób znaczący wpływa to na ich późniejsze losy. Krzych zaczyna domyślać się swojego pochodzenia, przez co popada w obłęd, który doprowadza do kolejnego konfliktu z prawem – tym razem nie może liczyć już na łaskę księcia. Od zagłady ratuje go myśl o wiernej żonie i córeczce, której nie dane mu było zobaczyć. Książkę czyta się "jednym tchem", jak cała sagę powieści piastowskich. Jest napisana językiem jakim posługiwali się nasi przodkowie, przez co dodatkowo oddaje klimat tamtej epoki . Polecam te, jak również pozostałe z cyklu powieści piastowskich Karola Bunscha.

• Powieść historyczna
  • Historyczne