Wielka kariera

Tłumaczenie: Henryk Krzeczkowski
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Room at the top
Marek

Wyraz buntu przeciwko bezwzględnym prawom środowiska, które zapewniając tzw. stabilizację i dobrobyt potrafią zniszczyć wartości najistotniejsze dla człowieka - miłość i zadowolenie z pracy zawodowej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Tomasz Wojewoda | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Moją uwagę przykuła najpierw okładka wydania PIW-owskiego z 1973 roku - fragment komiksowego obrazu Roy'a Lichtensteina (1923-1997). Po "Wielkiej karierze" spodziewałem się czegoś podobnego, jak na okładce - dzieła wściekle pop-artowego, o jaskrawych barwach, burzącego schematy i parodiującego. I jest tak, ale tylko do pewnego stopnia. John Braine (1922-1986), zaliczany do nurtu tzw. "Młodych Gniewnych" przedstawia w swojej debiutanckiej (1957, wyd. polskie 1960) książce świat bohaterów bardzo specyficznych, nieskomplikowanych. Postacie "Wielkiej kariery" wydają się nieskalane jakąkolwiek głębią czy psychologią. Zdają się na każdym kroku podkreślać, że "stan określa byt", a w słynnej alternatywie Fromma zdecydowanie opowiadają się po stronie "mieć". Joe Lampton, główny bohater powieści jest scharakteryzowany jako "piękny, nieskomplikowany brutal" o "małym, bydlęcym, prowincjonalnym móżdżku", choć on sam porównuje się raczej do luksusowego samochodu, który stoi twardo na ziemi i nie...

wladex | 2014-01-02
Przeczytana: listopad 2013

Dyskretna ironia, szorstki język, realistycznie oddana psychika głównego bohatera, brak zbędnych opisów, dłużyzn, brak hamletyzowania.

Sądzę, że "Wielka kariera" może być remedium dla osób znudzonych książkami z rozwlekłymi opisami nieistotnych przemyśleń głównego bohatera i snutymi przez autorów nużącymi filozoficznymi refleksjami na tematy wszelakie.

mateussz7 | 2015-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2015