Konsul honorowy

832111198X
Konsul, honor
dona

Inne wydania

"Konsul honorowy" to powieść o próbie porwania ambasadora amerykańskiego przez partyzantów argentyńskich, którzy w zamian za darowanie życia dyplomacie żądają uwolnienia więźniów politycznych. Partyzanci przez pomyłkę porywają postać nic nie znaczącą: konsula honorowego. Sytuacja będąca wynikiem pomyłki i zbiegu okoliczności zmusza nawet tych, którzy nie interesują się polityką, do wyboru między tchórzostwem a odwagą. Również zagorzali fanatycy i obrońcy wolności stają przed decyzją: wierność sprawie czy zdrada. I jedni, i drudzy przeżywają konflikt wewnętrzny, szukają wartości nadrzędnych; ich postępowanie w sytuacji krańcowej będzie najlepszym miernikiem ich człowieczeństwa. Z jednej strony więc jest to powieść o daremności ludzkich wysiłków w celu dokonania przemian społecznych, z drugiej - o zwycięstwie zasad moralnych, potrzebie uczucia i nadaniu człowiekowi rangi najwyższej wartości. Ekskomunikowany ksiądz Rivas, grzeszny, ulegający słabościom - do końca pełni swoje obowiązki, dając dowody autentycznej wiary, której wyrazem jest odpowiedzialność za drugiego człowieka i miłość bliźniego. I nawet triumfujący policjant nie jest w stanie odebrać mu zwycięstwa.

czyt_am | 2017-05-28
Dariusz Okoń | 2017-05-17