Džamila
opowiadanie,
hunter

O prezentowanej powieści Dżamila Louis Aragon powiedział, że to najpiękniejsza opowieść miłosna we współczesnej literaturze. To historia trudnego, powikłanego uczucia, które musi stawić czoło wielu społecznym tabu.

Koronczarka | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

To takie troszkę dłuższe opowiadanie. Przeczytałam, bo poszukuję melodii Wielkiego Stepu i może trochę konkretu na jego temat. Znalazłam książeczkę, w której jednocześnie jest prymitywizm i nędza radzieckiego kołchozu, przejmujące w swym pięknie opisy stepu (przede wszystkim nocą) i dziwna, odarta ze słów, a jednocześnie patetyczna historia miłosna. Dosyć dużo jak na książeczkę liczącą sobie niecałe sto stron.

Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Niedługa nowela, w której przegląda się odchodzące w przeszłość społeczeństwo kirgiskich koczowników. W tle historii o codziennej pracy w sowieckim kołchozie rozwijają się wątki hierarchicznej społecznej struktury, tematów tabu, nostalgicznej miłości do przyrody i tradycyjnej roli kobiety. Jednocześnie postać tytułowej bohaterki staje się symbolem cichego buntu.
Spokojna i melancholijna narracja oraz prostota i oszczędność stylu sprawiają, że ta z pozoru prosta historia zapada w pamięć, ale też jest pięknym hymnem na cześć uświęconych okolic Talasu, ojczyzny Ajchmatowa.

[czytałampo niemiecku]

czytankianki | 2012-01-05