Ilu przyjaciół potrzebuje człowiek? : liczba Dunbara i inne wybryki ewolucji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
How many friends does one person need
978-83-08-04536-7
antropologia społeczna
kaś

Ekscytująca podróż w świat ewolucji, naukowych odkryć i psychologii. W przystępnie i atrakcyjnie napisanej książce znany antropolog opowiada m.in. o tym, ilu maksymalnie przyjaciół możemy zdobyć w ciągu naszego życia, o tym, jak poznać, czy dziedziczyliśmymózg po matce, czy po ojcu, o tym, dlaczego Szekspir był geniuszem, a nawet odpowiada na pytanie: dlaczego się śmiejemy.Dunbar mówi o rzeczach czasem dla nas całkiem zaskakujących: wykazuje na przykład, że praktycznie każdy z nas ma sławnych przodków, analizuje rolę religii w ewolucji człowieka i próbuje wytłumaczyć, dlaczego mężczyźni i kobiety inaczej postrzegają barwy. Przekonuje także, że czasem lepiej na stanowisku wymagającym wysokiego IQ zatrudnić pracownika o... niezłej muskulaturze.Część materiału ukazywała się na łamach magazynu ew ScientistO autorzeRobin Ian MacDonald Dunbar (ur. w 1947 w Liverpoolu) brytyjski antropolog i biolog. Najbardziej znany jest ze swojej Liczby Dunbara (150), którą mierzy się maksymalną liczbę ludzi, z którymi dana osoba jest w stanie utrzymać w miarę stabilne i regularne relacje.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie

źródło okładki: www.empik.com.

vexlubo | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Popularn0-naukowa rozrywka (szacun ze są ludzie którzy potrafią wiedzę przekazywać w tak przystępny sposób) nie była magnesem którego brak przeczytania kilku stron co wieczór nie pozwala zasnąć. Jednak nie pozostała obojętna.
Skłoniła do myślenia nad tym co się czyta (czy to jest już niezwyczajne?) i pozwalała cytować fragmenty Aganieszce typu "... a wiesz że tutaj napisali że... ". Najbardziej zapadła w pamięć (skracając i przeinaczając) teoria że ludzkie dzieci jako ssaki są w brzuszkach o połowę za krótko , bo nie umieją chwile po porodzie chodzić i uciekać przed naturalnymi drapieżnikami.

Łukasz | 2014-12-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Bardzo interesująca książka o wpływie ewolucji na człowieka. Napisana przyjemnym językiem, który wręcz nie pozwala się od niej oderwać. Każda strona dostarcza wielu ciekawych informacji.

Można ją przeczytać jednym tchem. Świetnie przygotowane tłumaczenie. Bardzo dobry układ rozdziałów.

Polecam wszystkim tym, którzy zadają pytania i szukają na nie odpowiedzi. Na pewno znajdą tutaj zbiór nowych pytań i zadziwiających odpowiedzi.

Katarzyna Kunowska | 2013-12-14

W ciekawy i oryginalny sposób o ewolucji. Warto, aby się dowiedzieć dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej i w jaki sposób przeszłość kształtuje nasze obecne zachowania.

ipower | 2013-09-27

Lekka, przyjemna, zachęcająca do nauki i pogłębiania swojej wiedzy, dużo ciekawych doświadczeń i faktów związanych z ewolucją.

Mea | 2011-04-04

Zaskakująca ;)

innuendo | 2011-08-21

Ciekawa, bardzo pouczająca. polecam każdemu.

kubosm | 2012-08-23

rewelacja!