Nasza wewnętrzna menażeria. Podróż w głąb 3,5 miliarda lat naszych dziejów

Tłumaczenie: Marcin Ryszkiewicz
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Your inner Fish
biologia, ewolucja
Pistacia

Dlaczego wyglądamy tak jak wyglądamy? Co wspólnego mają nasze ręce ze skrzydłami much? Co łączy piersi, gruczoły potowe i łuski ryb? Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszych ciał i pochodzenie dokuczających nam chorób, powinniśmy zwrócić uwagę na nieoczekiwane źródła informacji: robaki, muchy, nawet ryby. Neil Shubin, wybitny paleontolog i profesor anatomii, odkrywca tiktaalika –...

Aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszych ciał i pochodzenie dokuczających nam chorób, powinniśmy zwrócić uwagę na nieoczekiwane źródła informacji: robaki, muchy, nawet ryby. Neil Shubin, wybitny paleontolog i profesor anatomii, odkrywca tiktaalika – „brakującego ogniwa”, które trafiło na czołówki gazet w kwietniu 2006 roku – opowiada historię życia na przykładzie ewolucyjnych przekształceń naszych narządów, których korzenie sięgają czasów, gdy na lądach nie było jeszcze żadnych zwierząt. Opisując skamieniałości i DNA, Shubin pokazuje, że nasze ręce są przekształconymi płetwami, nasze głowy - zmodyfikowanymi czaszkami ryb bezszczękowych, a znaczna część naszych genomów wciąż działa i wygląda jak u robaków, a nawet bakterii.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Krzysztof_g | 2017-12-25

Książka o dużej wartości merytorycznej. Napisana przez odkrywcę tego zwierzaka na okładce ;) Tytuł nawiązuje do tego, że składamy się z różnych rozwiązań konstrukcyjnych, z których nie wszystkie są udane. Pozycję znalazłem na półce z paleontologią, ale nie zdziwiłbym się, gdyby ktoś ją umieścił pod embriologią czy genetyką. Autor jest wszechstronnym naukowcem, a książka zaskakująco pojemna zważywszy na jej objętość.

Przemysław | 2018-08-08
Na półkach: Biologia, Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Neil Shubin zabiera czytelnika wspaniały świat naszej wewnętrznej ryby używając przy tym odkryć genetyki, paleontologii oraz anatomii. Po drodze wspomina swoje dawne czasy jako początkujący paleontolog czy o zajęciach z anatomii. Całość jest napisana z przystępnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się szybko i przyjemnie. :)

| 2011-08-31
Przeczytana: 2009 rok

Polski tytuł mocno bezsensowny, w oryginale jest ,,Nasza wewnętrzna ryba'', i to wszystko wyjaśnia. Tematem książki są bowiem te cechy budowy naszego organizmu, które odziedziczyliśmy po odległych przodkach - rybich, ale nie tylko. Warto podkreślić, że autor jest odkrywcą słynnego tiktaalika - jednego z naszych najstarszych przodków, ogniwa przejściowego między rybami a zwierzetami lądowymi. Żywa narracja, obfitość interesujących, czyli warto polecić wszystkim pasjonatom historii życia, a także tym nie do końca ogłupionym przez dewocję.

Może nie tak lekko napisana jak rozprawy o ewolucji Dawkinsa, ale równie przekonująca i logiczna. Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego biologią. Historia o tym, jak wiedza i dedukcja o żelaznej logice może doprowadzić do wielkich odkryć.

Maanwe | 2015-01-21

Bardzo dobra książka. Dla ciekawych ewolucji ssaków lądowych. Opowiedziana przez naukowca wprost z frontu badań.

Krzysztof Frątczak | 2013-03-19
Przeczytana: 29 maja 2015