Cienie na pustkowiu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Shadows on the Wasteland
podróże, Antarktyda
Paweł

Ta wyprawa właściwe skończyła się niepowodzeniem. Dwóm angielskim podróżnikom – lekarzowi i baronetowi – nie udało się przebyć całej Antarktydy, jak planowali, choć i tak pobili rekord, pokonując 2200 km jedynie o własnych siłach: bez sań mechanicznych, psich zaprzęgów, zrzutów, składów. Zaledwie o krok od osiągnięcia wyznaczonego sobie celu, po ponad trzymiesięcznej wędrówce, musieli się...

Zaledwie o krok od osiągnięcia wyznaczonego sobie celu, po ponad trzymiesięcznej wędrówce, musieli się poddać. Uciążliwa pogoda i nieprzyjazny teren nie stanowiły jedynego wyzwania dla bohaterów tego wyczynu. Niebezpieczeństwo kryło się również w ich udręczonych umysłach. Trudno oprzeć się tej opowieści o konflikcie przyzwyczajeń i ambicji, o dramacie współczucia i wzajemnych urazów, hartu ducha i fizycznych ograniczeń rozgrywającym się między dwoma ludźmi, przez długi czas czującymi na karku oddech śmierci.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2014-02-17
Przeczytana: luty 2014

Kto czytał opisy heroicznych wypraw pierwszych polarników zapewne poczuł się podbudowany szlachetnością, koleżeńskością i niezachwianą lojalnością członków ekspedycji - oraz zadał sobie pytanie, ile z tego jest prawdą? Mike Stroud, który z Ranem Fiennesem dokonał pierwszego trawersu Antarktydy, pokazuje tę ciemniejszą stronę wyprawy: nie tylko naturalne zmęczenie, wyczerpanie, nieustające zmaganie z głodem i zimnem, ale przede wszystkim psychiczne udręki, z którymi trzeba sobie radzić. Chociaż zawsze taktowny i oddający sprawiedliwość swojemu towarzyszowi, Stroud pisze także o konfliktach, o niesnaskach i sporach - nie po to, żeby zaspokoić nieprzystojną ciekawość czytelnika, ale dla zobrazowania, jak bardzo zmienia się zachowanie i mentalność człowieka w ekstremalnej sytuacji.
Książka Strouda obala też poniekąd bardzo wygodny mit, że dzisiejsze wyprawy polarne, z nowoczesnym sprzętem i możliwościami komunikacji wkraczając na Szósty Kontynent zmagają się z mniejszymi problemami...

Paweł | 2010-12-30

Książka na tyle dobra, że po 14 latach od przeczytania pamiętam niektóre sytuacje opisane w książce

Pete Podlevsky | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015