rozwińzwiń

W cieniu Kangczendzengi

Okładka książki W cieniu Kangczendzengi Marek Malatyński
Okładka książki W cieniu Kangczendzengi
Marek Malatyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
305 str. 5 godz. 5 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Naokoło Świata
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
305
Czas czytania
5 godz. 5 min.
Język:
polski
Tagi:
alpinizm wspinaczka Himalaje góry literatura górska Kangczendzonga Kangbachen
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W górach wysokich. Kompendium polskich wypraw wysokogórskich Krzysztof Birkenmajer, Eugeniusz Chrobak, Krzysztof Cielecki, Anna Czerwińska, Michał Jagiełło, Zbigniew Kowalewski, Janusz Kurczab, Tadeusz Łaukajtys, Marek Malatyński, Józef Nyka, Wiktor Ostrowski, Andrzej Paczkowski, Andrzej Paulo, Tadeusz Piotrowski (himalaista), Maciej Popko, Zbigniew Rubinowski, Wanda Rutkiewicz, Kazimierz Saysse-Tobiczyk, Ryszard Wiktor Schramm, Andrzej Skłodowski, Ryszard Szafirski, Jan Alfred Szczepański, Bernard Uchmański, Jerzy Wala, Jerzy Warteresiewicz, Andrzej Zawada (himalaista), Stanisław Zierhoffer, Adam Zyzak
Ocena 8,0
W górach wysok... Krzysztof Birkenmaj...
Okładka książki Dwie Kangczendzongi Wojciech Brański, Eugeniusz Chrobak, Teresa Garnysz-Kozłowska, Zygmunt Andrzej Heinrich, Marek Malatyński, Piotr Młotecki, Józef Nyka, Kazimierz Olech, Andrzej Pietraszek, Jan Andrzej Serafin, Andrzej Sobolewski (himalaista), Szymon Wdowiak, Jerzy Wesołowski
Ocena 6,5
Dwie Kangczend... Wojciech Brański, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
606
199

Na półkach: , ,

Nie pierwszy raz staję przed dylematem, kiedy najzwyczajniej w świecie nie umiem, nie wiem jak ocenić przeczytaną książkę. Tak naprawdę trudno wybrać co przeważa? To co mi się w niej podoba, czy może raczej to, co należałoby uznać za pisarskie nieporozumienie?
Pierwsze co mi się nasuwa, to stwierdzenie, że nie jest to typowa relacja z wyprawy. Książka ma bowiem charakter pamiętnika (wielopodmiotowego),przetworzonego bardziej w formę przygodowej opowieści. Dlatego czytając ją, czuje się wewnętrzną sprzeczność pomiędzy uczciwą, rzetelną literaturą faktu, a prozatorskim upiększaniem realiów. Tym bardziej, że autor-bohater celowo i na siłę stara się odejść od brutalnej rzeczywistości (czytając między wierszami, wyłania się prawda o wyprawie jako wielka awantura, z wzajemnymi animozjami i sprzecznościami charakterów poszczególnych jej uczestników),na rzecz grzecznościowej i nikomu nieszkodzącej wersji.
Owa "półprawda" szczególnie razi podczas lektury fragmentów będących próbą wypośrodkowania stanowiska kiedy autor posługuje się cytowaniem wypowiedzi tzw. drugiej strony. Myślę, że ten celowy zabieg to jakby próba rozgrzeszenia siebie i innych za wszystkie ewentualne błędy jakie podczas tamtej wspinaczki zostały popełnione. Próba chybiona, bo niestety jak wspomniałem między wierszami zawsze pozostanie coś co można nazwać intuicyjnie prawdą. Coś co i tak zawsze wychodzi na wierzch.
Drugi zarzut - częściowo wywodzący się z powyższego - to nadmierne odchodzenie od tzw. literatury faktu, na rzecz literatury przygodowej. Jest to moim zdaniem zupełnie niepotrzebne i tak naprawdę mało udane rozwiązanie. Autor ma w tym przypadku wyjątkowo "ciężkie pióro" i jego usilne starania nie przynoszą pożądanych rezultatów. Koniec końców efekt jest wręcz odwrotny. Ma się wrażenie obcowania z drętwą i suchą lekturą.
Podsumowując - nie jest to najlepsza pozycja pośród tego typu książek. Razi chaotycznością, zafałszowywaniem faktów (przynajmniej w moim odczuciu),i co najważniejsze: siląc się na obiektywizm autor dużo spraw wypacza. Szkoda jest więc podwójna, bo niestety nie dostajemy do czytania obiektywnej relacji i co gorsze nie ma aż tak wiele polskich odpowiedników w tej kategorii na półkach naszych księgarni.

Nie pierwszy raz staję przed dylematem, kiedy najzwyczajniej w świecie nie umiem, nie wiem jak ocenić przeczytaną książkę. Tak naprawdę trudno wybrać co przeważa? To co mi się w niej podoba, czy może raczej to, co należałoby uznać za pisarskie nieporozumienie?
Pierwsze co mi się nasuwa, to stwierdzenie, że nie jest to typowa relacja z wyprawy. Książka ma bowiem charakter...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    17
  • Literatura górska
    4
  • Naokoło świata
    2
  • Naokoło Świata
    2
  • Sport, alpinizm, trekking, żeglarstwo i turystyka
    1
  • Do kupienia ;) :) :) - Góry i Podróże
    1
  • Górska półka
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Więcej
Marek Malatyński W cieniu Kangczendzengi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także