W cieniu Kangczendzengi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
alpinizm, wspinaczka, Himalaje, góry
literatura faktu
Honorka22

Kangbachen - szczyt w pólnocno-wschodnim Nepalu, położony w masywie trzeciego wierzchołka Ziemi - Kangczendzengi, szczyt wielokrotnie atakowany i wciąż nie zdobyty. O polskiej wyprawie, zakończonej pełnym sukcesem, wyprawie pełnej dramatycznych momentów i codziennego trudu, w scenerii wspaniałych i groźnych Himalajów - opowiada jej uczestnik, Marek Malatyński.

Nonoutor | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, Pop-Nauk!, Sport!
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Nie pierwszy raz staję przed dylematem, kiedy najzwyczajniej w świecie nie umiem, nie wiem jak ocenić przeczytaną książkę. Tak naprawdę trudno wybrać co przeważa? To co mi się w niej podoba, czy może raczej to, co należałoby uznać za pisarskie nieporozumienie?
Pierwsze co mi się nasuwa, to stwierdzenie, że nie jest to typowa relacja z wyprawy. Książka ma bowiem charakter pamiętnika (wielopodmiotowego), przetworzonego bardziej w formę przygodowej opowieści. Dlatego czytając ją, czuje się wewnętrzną sprzeczność pomiędzy uczciwą, rzetelną literaturą faktu, a prozatorskim upiększaniem realiów. Tym bardziej, że autor-bohater celowo i na siłę stara się odejść od brutalnej rzeczywistości (czytając między wierszami, wyłania się prawda o wyprawie jako wielka awantura, z wzajemnymi animozjami i sprzecznościami charakterów poszczególnych jej uczestników), na rzecz grzecznościowej i nikomu nieszkodzącej wersji.
Owa "półprawda" szczególnie razi podczas lektury fragmentów będących próbą...

książek: 1922
takisobiejac | 2015-12-15