Wojna o pieniądz 5. Decydujące starcie

Okładka książki Wojna o pieniądz 5. Decydujące starcie Song Hongbing
Okładka książki Wojna o pieniądz 5. Decydujące starcie
Song Hongbing Wydawnictwo: Wektory Cykl: Wojna o pieniądz (tom 5) biznes, finanse
biznes, finanse
Wojna o pieniądz (tom 5)
Wektory
2020-01-01
2020-01-01
ekonomia

💰🔥 Wojna o Pieniądz 5: Decydujące Starcie - Książka, która Odsłania Kulisy Niesamowitej Rywalizacji o Finansową Dominację! 🌐📊

Czy byłeś kiedyś świadkiem decydującego starcia na polu finansów? Oto opowieść o książce, która odkrywa kulisy niesamowitej wojny o pieniądz - piątej odsłony fascynującej serii.

📚 Nowy Rozdział: Wojna o Pieniądz powraca, by opowiedzieć historię, której kulminacją jest właśnie piąta część. To kontynuacja opowieści o potędze, ryzyku i strategiach finansowych.

🌟 Ostatnia Rozgrywka: W Decydującym Starciu autor zabiera nas w sam środek niezwykłej rywalizacji między potężnymi graczami finansowymi. To jak finansowe szachy, gdzie każdy ruch ma znaczenie.

🏦 Tarcia i Sojusze: Książka odsłania intrygującą dynamikę konfliktów i sojuszy w świecie finansów. W Decydującym Starciu nic nie jest takie, jak się wydaje, a każdy z graczy ma swoje tajemnice.

🔑 Kluczowe Decyzje: W tej części poznajesz kluczowe decyzje, które kształtują losy bohaterów i ich portfele. To jak śledzenie ścieżek, które prowadzą do niezwykłych wyników.

📈 Mistrzowskie Posunięcia: Autor ukazuje, że wojna o pieniądz to nie tylko ostra konkurencja, to też gra w której mistrzowskie posunięcia decydują o sukcesie.

🕵️‍♂️ Ukryte Strategie: Decydujące Starcie to nie tylko opowieść o tym, co widzimy na powierzchni. To także odkrywanie ukrytych strategii, które kształtują kulisy finansowej gry.

💥 Ostateczne Rozstrzygnięcie: W tej części oczekuje nas ostateczne rozstrzygnięcie. Książka prowadzi nas ku zaskakującym zwrotom akcji, które zmieniają wszystko.

🌐 Świat Finansów: Autor nie tylko opisuje decydujące starcie, ale też ukazuje, jak wpływa ono na globalny krajobraz finansowy. To jak zanurzenie się w świat, gdzie każdy ruch ma znaczenie.

🔥 Palący Temat: Wojna o Pieniądz 5: Decydujące Starcie to palący temat, który porusza kwestie władzy, zysku i zagrożeń. To jak odkrycie kulminacji niesamowitej opowieści.

🧩 Odkryj Prawdę: Czy jesteś gotów odkryć kulisy decydującego starcia o pieniądz? Książka ta to jak otrzymanie dostępu do tajnych dokumentów finansowej rywalizacji. Czy jesteś gotów na tę niesamowitą podróż? 🔓

📚 Nowy Rozdział: Wojna o Pieniądz powraca, by opowiedzieć historię,...

Widać, że autor chyba ze specjalisty ekonomicznego stał się geopolitykiem. We wcześniejszych seriach jakiś powiew spraw tłumaczących zawiły świat pieniądza zawsze się znalazł, zwłaszcza w 4 części. Natomiast w piątej części według mnie najsłabszej, można się dowiedzieć niczym z książki historycznej i mocno streszczającej, historię bliskiego wschodu i to raczej subiektywny pogląd - chiński. Najsłabsza ale i tak mimo to ciekawa i raczej mało kto będzie bardzo rozczarowany bo hitoryczne zawiłości są opisane dość ciekawo i lekko. Lektura nie wymaga skupienia jak niektóre wcześniejsze cześci tej serii.

Zaraz po pierwszej części ostatnia według mojej opinii najciekawsza.

Widać że autor podczas całej serii przeszedł pewnego rodzaju przemianę od "teorii spiskowych" i rozkładania historii na wiele, czasami mało znaczących szczegółów do bardziej skondensowanego i przystępnego przedstawienia tematu.

Całość serii mimo wszystko oceniam wysoko na 7,5 i uważam że większość osób zainteresowanych geopolityką, ekonomią i ogólnie szeroko rozumianą gospodarką powinno ją przeczytać.

Zaraz po pierwszej części ostatnia według mojej opinii najciekawsza.

Całość serii mimo wszystko oceniam wysoko na 7,5 i uważam że większość osób...

Zachęcony dobrymi opiniami sięgnąłem po najnowszą pozycję autora, z którym ostatni raz miałem styczność w pierwszej części "Wojny o pieniądz". Niestety srodze się zawiodłem bo dawno nie czytałem tak kiepskiej pod każdym względem książki.
Po pierwsze - nie nazwałbym tego książką ale zbiorem felietonów. Jest to zbiór kilkunastu rozdziałów zupełnie ze sobą niepowiązanych a każdy z tych rozdziałów dzieli się na kilka - kilkanaście podrozdziałów również dość luźno ze sobą związanych. Na przykład - w rozdziale zatytułowanym "Internetowe finanse" jeden z podrozdziałów traktuje o luksusowych torebkach, autach itp., kolejny o lekcjach matematyki publikowanych przez jakiegoś studenta na youtubie a ostatni o systemie operacyjnym Linux, który jak powszechnie wiadomo, zrewolucjonizował powstawanie i rozwój internetu. Być może błędnie oczekiwałem jakiegoś powiązania przyczynowo-skutkowego pomiędzy wątkami w podrozdziałach albo chociażby jakichś odkrywczych wniosków autora na opisywane tematy. Niestety - nie znalazłem ani jednego ani drugiego. Jedyne co znalazłem w tej książce to opis obecnej rzeczywistości i historii na wypadek gdyby ktoś przegapił co się działo przez ostatnie lata i chciał nadrobić zaległości czytając tylko JEDNĄ książkę.
Kolejne rozczarowanie i kompletne niezrozumienie to poruszane tematy - część pierwsza opisuje sytuację na Bliskim Wschodzie w ostatnich latach, część druga kwestie związane z przemysłem, Internetem itp. a część trzecia - ni stąd ni zowąd - konflikty historyczne epoki średniowiecza bez specjalnego związku z finansowymi ich aspektami - taki po prostu "subiektywny pomocnik historyczny".
Jestem kompletnie rozczarowany również aspektem stylistycznym tej książki. Być może to wina tłumacza ale większość rozdziałów jakie przeczytałem składała się ze zdań pojedynczo złożonych o stylistyce na poziomie dziecka w podstawówce. Nie byłoby to oczywiście problemem gdyby książka niosła ze sobą wysoką wartość merytoryczną ale niestety tej również nie można w niej znaleźć.
Radzę omijać szerokim łukiem bo zwyczajnie szkoda czasu...

Moim zdaniem bardzo dobra pozycja, przystępna w odbiorze a jednocześnie treściwa. Praca ta ogniskuje się głównie na problematyce Bliskiego Wschodu oraz znaczenia tego regionu w kontekście polityki globalnej (w tym przede wszystkim chińskiej polityki zagranicznej). Dużą zaleta tej pozycji jest odmienny od zachodniego kręgu cywilizacyjno-kulturowego sposób postrzegania i analizy danych zjawisk w aspekcie geopolitycznym (ale nie tylko). Warto sięgnąć i się zapoznać.

Zajebista książka, jest to jeden z lepszych autorów z jakimi miałem do czynienia.
Piąty tom to właściwie typowa książka historyczna, ale opowiedziana również od strony gospodarczej.
Na pewno o wiele lepiej rozumiem sytuację na bliskim wschodzie. Zawsze uważałem, że jest tylko islam i tyle. A są Sunnici oraz Szyici a to bardzo wiele zmienia. Do tego w jaki sposób mocarstwa mieszają w tych rejonach i jakie maja tam interesy. Można tylko główkować w jaki sposób również te samem mocarstwa mieszają w Polsce.
Polecam każdemu przeczytać tę jak i pozostałe tomy. Lektura obowiązkowa.

Muszę wytknąć tylko jedno moje spostrzeżenie. Widać jak pan Hongbing z chyba rosnącym znudzeniem pisze te ostatnie części. Ewidentne jest to przez rosnącą ilość nie niosących treści obrazków przedstawiających meczety, kościoły, wizerunki i inne. Są też te ilustracje które są treściwe, natomiast trend zapychania objętości jest wyczuwalny. Dodatkowo odbiega od tematu tej wyczekiwanej wojen o pieniądz w kierunku po prostu wojen.
Poprzednie części były trochę lepsze i na temat.

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po książki geopolityczne czy ekonomiczne autorów spoza kręgu kulturowego szeroko rozumianego świata zachodniego, a zwłaszcza autorów wywodzących się z Dalekiego Wschodu. Warto posłuchać reprezentantów tych krajów, które zmierzają do przejęcia prymatu w światowej polityce oraz gospodarce. Wspólnym mianownikiem takich autorów jak Song Hongbing, Ha-Joon Chang ("Ekonomia. Instrukcja obsługi") czy Kai-Fu Lee ("Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość") jest pewnego rodzaju pragmatyzm w postrzeganiu świata oraz rządzących nim zależności. Chodzi tu o pragmatyzm chociażby w tłumaczeniu potęgi USA i Europy Zachodniej, odarty z wzniosłych haseł praw i wolności czy godności człowieka, jakie miałyby stać w dużym stopniu za osiągnięciem przez świat zachodni przewodniej pozycji w ostatnich 200 latach. Dobrym przykładem jest tutaj to, jak niejednokrotnie państwa świata zachodniego uzależniają współpracę gospodarczą z państwami Trzeciego Świata od spełnienia przez nie kryteriów ustrojowych oraz humanitarnych (demokracja wraz z poszanowaniem podstawowych praw i wolności człowieka oraz obywatela),podczas gdy dla Chin nie ma to istotnego znaczenia. Przywołani powyżej autorzy tłumaczą nam jednak, że w rzeczywistości nie ma wielkiej różnicy pomiędzy intencjami Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej a Chinami, bowiem jednym i drugim przyświeca wyłącznie chęci osiągnięcia wymiernych korzyści (finansowych i geopolitycznych),a powoływanie się przez tych pierwszych na "wyższe wartości" stanowi co najwyżej wygodną pałkę do osiągnięcia swoich celów (lub ewentualnie formę soft power).

Odnośnie samej "Wojny o pieniądz 5. Decydujące starcie" mam mieszane uczucia. Z jednej strony otrzymujemy w tytule zapowiedź przybliżenia nam finalnego starcia - jak można wnioskować z poprzednich pozycji Song Hongbinga - starego porządku z nowym, a z drugiej strony połowa książki nawet nie odnosi się do tego, nie mówiąc już o tym, że piąta część odsłony serii sprawia wrażenie zbioru felietonów autora na różne tematy geopolityczne, ekonomiczne czy historyczne, ze szkodą dla systematyki i układu książki. Aczkolwiek trzeba oddać autorowi, że ci czytelnicy, którzy będą chcieli poszerzyć wiedzę dotyczącą historii Bliskiego Wschodu (Imperium Cyrusa Wielkiego, początki cywilizacji żydowskiej czy Turcja Osmańska) oraz genezy trapiących ten rejon świata konfliktów, raczej nie będą zawiedzeni. W mojej ocenie najciekawszą częścią książki wydaje się być jednak ta poświęcona współczesnych konfliktom gospodarczym (i wybiegająca poza Bliski Wschód),poruszająca zagadnienia Nowego Jedwabnego Szlaku, internetowych finansów, chińskiej waluty czy przemysłu 4.0. Szkoda tylko, że tym tematom Song Hongbing poświęcił w najlepszym wypadku zaledwie 1/4 książki. Dodać należy również, iż "Wojna o pieniądz 5" nie obejmuje okresu największej intensyfikacji antagonizmów chińsko-amerykańskich, związanych z rozpoczęciem wojny handlowej.

Podsumowując: z dużej chmury małej deszcz. Nie jest to zła książka, myślę, że jest nawet bardziej wyważona w porównaniu do pierwszej części, ale brakuje mi w niej pewnego uporządkowania. Dodatkowo uważam, że zbyt wiele miejsca zostało poświęcone (3/4 objętości książki!) sprawom Bliskiego Wschodu. Nie negując roli tego rejonu świata, a zwłaszcza jako areny walki mocarstw globalnych oraz lokalnych, pozostaje żałować, że rywalizacji współczesnych potęg Song Hongbing poświęcił ledwie kilkadziesiąt stron, nie mówiąc już o niemalże zupełnym pominięciu roli Rosji czy Indii. Fani Hongbinga raczej nie będą rozczarowani, ale na rynku wydawniczym można znaleźć zdecydowanie lepsze pozycje o aktualnej geopolityce i ekonomii, zwłaszcza nieco bardziej krytycznych wobec Chin i ich systemu polityczno-gospodarczego.

po wojnie o pieniądz 3 i 4 , tą czytało się naprawdę dobrze/
Auto skupił się na geopolityce i zależnościach na bliskim wschodzie.
Głównymi bohaterami wojny o pieniądz 5 są : Arabia Sudyjska, Iran, Turcja, Izrael + USA , Rosja i Chiny.
Poznajemy genezę konfliktów oraz historyczne podłoże relacji na bliskim wschodzie.

Jedna z lepszych książek geopolitycznych

po wojnie o pieniądz 3 i 4 , tą czytało się naprawdę dobrze/
Auto skupił się na geopolityce i zależnościach na bliskim wschodzie.

Jedna z lepszych książek geopolitycznych

Książka dla tych, którzy chcą poznać geneze obecnej sytuacji międzynarodowej. Napisana w przystępny sposób, dość lekkim językiem.

• Do kupienia
  • Ekonomia