Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Beata Hłasko
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Veien til verdens ende

Powieść ta jest uznawana za najwybitniejsze dzieło Hoela. Autor przedstawia nam świat widziany oczyma dziecka, cztero - pięcioletniego chłopca. Patrzymy na dorosłych bohaterów poprzez sposób rozumowania małego Andreasa i z perspektywy blatu kuchennego stołu. Bohater na własny sposób interpretuje to czego nie powinien słyszeć, musi uporać się z zaczepkami innych dzieci, które śmieją się z jego wady wymowy. To książka, która bawi i wzrusza, piękna opowieść przywołująca wspomnienia z dzieciństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

K-czyta | 2017-02-03
Przeczytana: styczeń 2017

Wprawdzie nie wiedziałam czego się spodziewać po książce norweskiego pisarza Sigurda Hoela „Droga na kraniec świata”, ale tytuł w połączeniu ze statkiem na okładce sprawił, że od razu pomyślałam o podróżach i powieści marynistycznej. Szybko okazało się, że moje przypuszczenia są bardzo dalekie od prawdy, bo chociaż pojawi się na chwilę jakaś łódka (a ta okładkowa to znak rozpoznawczy Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich, o czym przekonałam się później), to tak naprawdę przez cały czas – przynajmniej w sensie geograficznym – zostaniemy na tej samej, stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Podróż jednak będzie, ale taka, którą ma okazję doświadczyć każdy z nas – dorastanie.

Niewielki dworek, który bardziej przypomina wiejską posiadłość, jest całym światem dla małego Andersa. Cóż, gdy ma się mniej niż pięć lat, wtedy kraniec świata wydaje się być tuż za drogą, gdzie wzrok już nie bardzo sięga, ale gdzie dociera dziecięca wyobraźnia. W gruncie rzeczy jednak liczy się tak naprawdę tylko to,...

ykswar | 2017-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2017

Powieść Sigurda Hoela nie była dla mnie wielkim przeżyciem. Po prostu przeczytałem ją, ale nie zachwyciła.
Ukazuje ona dzieciństwo i dojrzewanie chłopca o imieniu Anders. Główny bohater nie wzbudza jakiejś szczególnej sympatii, czasami okazuje się irytującym dzieckiem, niektóre jego działania są dziwne, niezrozumiałe, podatne na sugestie innych, silniejszych rówieśników. W pewnym momencie traci zaufanie do rodziców, wiarę w Boga i to jego życie ciągnie się dalej jak guma od majtek. Tak szczerze mówiąc to niektóre postacie - może nawet wszystkie - wydają się ciekawsze od Andersa. Nie wiem, czy tak chciał tę postać odmalować autor, czy to ja tak ją widziałem.
W powieści została zastosowana narracja trzecioosobowa, ale narrator właściwie dorasta razem z bohaterem, a więc wie tyle co on, zadaje na pół głupawe pytania, jest naiwny, żeby nie powiedzieć ciemny jak tabaka w rogu. I ten zabieg wydaje się najciekawszy w tej nieciekawej powieści.
Książka może dobra dla psychologa, ale dla...

KissWillKillYou | 2017-11-11
Przeczytana: 11 października 2017