Cztery dramaty.

Tłumaczenie: Wiesław Juszczak
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
warszafka

W 1943 roku Ada Eliot Sheffield w liście do brata wspominała jego dziecięcą wrażliwość na rytm usłyszanych fraz. Powstający wówczas poemat Cztery kwartety był według niej dziełem, w którym – jak w zabawach braciszka – „myśl o rytmie wyprzedza słowa”. Osobliwa muzyczność języka towarzyszy również dramatom autora Ziemi jałowej. W zamyśle krytycznym Eliota muzyka miała rozszerzać możliwości poezji, prowadzić do „formy bardziej pojemnej”. Za pomocą tej właśnie formy opowiedziana jest historia małżeństwa Chamberlayne’ów (Cocktail party, 1949), dzieje zapomnianego i rozpoznanego po latach dziecka (Zaufany sekretarz, 1954) czy też rzecz o spotkaniu kolegi z burzliwej młodości u schyłku życia (Mąż stanu, 1958). Choć w każdej z tych sztuk można rozpoznać echa tragedii antycznych Eurypidesa, Ajschylosa czy Sofoklesa, T.S. Eliot pozostaje jednak – jako dramatopisarz i jako człowiek – przede wszystkim poetą. Znakomity przekład Wiesława Juszczaka pozwala polskiemu czytelnikowi doświadczyć w pełni ten fenomen.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

warszafka | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Późne dramaty poetyckie Eliota – to modernizm w pełnej krasie, lecz zarazem już w zmierzchu. Widać w nich wyraźnie zalety i wady, jakimi autor obdarza tekst literacki przez przetwarzanie w nim starych mitów w utajniony sposób. Pełno w nich odniesień do tragedii antycznych, co może być zaskakujące, zwłaszcza, że czasami utwory te nazywano komediami salonowymi. Są tu odwołania do „Orestei” Ajschylosa, „Alkestis” Eurypidesa i „Iona” tegoż Eurypidesa.

W tej niełatwej w odbiorze formie autor podejmuje tematy ważne od zarania ludzkości i te związane z frustracjami nowoczesnego człowieka – o rozchwianu i niepewności własnej tożsamości, poczuciu winy i traumach, o nieoczywistości relacji międzyludzkich i hipokryzji konwenansu, o opresyjności formy; o grze pozorów i świadomości fałszu maski przywdziewanej na użytek świata.