D.N.Angel tom 1

J.P. Fantastica
2005-10-01
2005-10-01
Agnieszka Opałko
manga przygodowa uczniowie demony akcja romans

Pozory mylą! To lekcja którą każdy z nas na pewnym etapie naszego życia przeszedł. Ma to zastosowanie zarówno do drugiej osoby jak i do filmów, seriali oraz innych zainteresowań. Jeśli czegoś nie znasz, to nie jest to dobry powód aby coś krytykować, np. manga może wydawać się kolejną komedią romantyczną z elementami fantastyki, ale jeśli postanowisz jej doświadczyć, to twoje spojrzenie może się zmienić. Tak właśnie jest z „D. N. Angel”.

Zaczyna się banalnie. Chłopak zakochuje się w dziewczynie. Postanawia oświadczyć jej swoją miłość. Zostaje odrzucony i w pewnym stopniu upokorzony. Typowy początek dla romantycznej historii. Jest jednak pewien haczyk, o którym dowiadujemy się, gdy chłopak wraca do domu. By do niego wejść musi bowiem sprostać wielu pułapkom i zabezpieczeniom i w tym momencie już wiemy, że to nie jest zwyczajna historia.

„D. N. Angel” to manga autorstwa Yukiru Sugisaki, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa J. P. F. Pierwszy tom liczy sobie niecałe 180 stron i składają się na niego trzy rozdziały i specjalny dodatek, opowiadanie „B jak bezczelna”, ale o nim nieco później.

Główny bohater to Daisuke Niwa, spokojny, zakochany 14-latek, nie wyróżniający się niczym specjalnym, ale do czasu. Wraz z jego 14. urodzinami objawia się jego drugie wcielenie, a to wszystko związane jest z jego pierwszą miłością. Jakby tego było mało, jest on potomkiem wielkiego rodu złodziei! Jego alter-ego to Dark Mousy, przystojny, sprytny i doświadczony złodziej, przeciwieństwo Daisuke.

Ale o co tu właściwie chodzi? – spytacie. Daisuke nie ma najmniejszej ochoty być złodziejem i zrobi wszystko żeby odwrócić proces przemiany w Darka. Problem polega na tym, że zmiana będzie następowała tak długo jak będzie zakochany w swojej pierwszej miłości, Risie Haradzie. To jednak nie wszystko. Dark z kolei jest zakochany w jej siostrze bliźniaczce, Riku. Transformacja następuje w momencie gdy jeden lub drugi zacznie zbyt intensywnie myśleć o swojej lubej lub znajdzie się z nią w dwuznacznej sytuacji, itp. Tylko odwzajemniona miłość pozwoli zakończyć to szaleństwo.

Niezwykła moc Daisuke prowadzi do wielu przezabawnych, a dla niego krępujących sytuacji w szkole, gdy tylko znajdzie się w pobliżu Risy. Hormony buzują i ciężko je powstrzymać. Oprócz Daisuke i Darka, w mandze występują wspomniane już przeze mnie bliźniaczki Harada. One także stanowią swoje przeciwieństwo. Risa jest bardziej infantylna i zwraca uwagę na takie aspekty drugiej osoby jak wygląd – wzrost, kolor włosów, itd., z kolei Riku, to bardziej odpowiedzialna z sióstr, trzeźwo myśląca i nastawiona w opozycji do upodobań Risy. Między rodzeństwo wkrada się niemała zazdrość.

Oprócz tego, poznajemy także matkę i dziadka Daisuke, Saeharę, kolegę z klasy który pasjonuje się dziennikarstwem i chce sam poznać tajemnicę Darka oraz Satoshi Hiwatari, kolejny ze znajomych głównego bohatera, inteligentny i przystojny, pomaga policji w schwytaniu złodzieja i sam zdaje się skrywać jakąś tajemnicę.

Od strony graficznej „D. N. Angel” doskonale potrafi równoważyć sceny akcji, sceny mające miejsce w szkole lub w domu oraz natężenie bohaterów na stronie. Autorka zadbała o najmniejsze szczegóły i chyba nie ma żadnego ujęcia na którym widzielibyśmy wykrzywioną twarz lub bez konkretnych emocji. Nocne eskapady Darka, które są spowite dużą ilością mroku świetnie kontrastują ze szkolnym, pogodnym i jasnym życiem Daisuke.

Pierwszy tom mangi ma również do zaoferowania opowiadanie „B jak bezczelna” o zupełnie innej, jednorazowej historii. Tu także dzieją się jednak fantastyczne rzeczy. Przedstawia historię Kokoro i Kodamy Nagahara, rodzeństwa które potrafi przywoływać demony. Starszy brat zmuszony był wychować swoją siostrę w obliczu braku rodziców. Kokoro nie jest jednak w stanie kontrolować swojej umiejętności, a gdy w końcu udaje się jej kogoś przyzwać prowadzi to do pogodzenia się bohaterki z własnym przeznaczeniem. Choć opowiadanie liczy tylko 30 stron nie odbiega ono poziomem od rozdziałów mangi, a stanowi nawet miłe urozmaicenie.

„D. N. Angel” to perełka w morzu komedii romantycznych. Manga pokazuje, że połączenie wątku miłosnego i fantastycznego może świetnie współgrać i być doskonałą pozycją dla każdego czytelnika, nie tylko miłośników japońskich komiksów. Historia Daisuke dopiero się zaczyna, ale już na samym początku nie sposób mu nie kibicować w jego dążeniu do pozbycia się Darka oraz spełnienia swojej miłości. A przecież miłość spotyka każdego z nas, prawda?

Oglądałam anime za dzieciaka i polecam serdecznie. Manga to taki powrót do dzieciństwa ;3 widać małe różnice pomiędzy mangą, a anime, ale to nie problem. Jedynie co mi przeszkadzało w mandze to lekki bałagan pomiędzy dialogami (wydawało się ciasno) przez co ciężko mi było czasami stwierdzić kto mówi pierwszy.

Bestroska historia skierowana głównie do dziewcząt. Tajemnica bohatera, pierwsza miłość i rozterki uczuciowe, oraz dwuznaczne sytuacje komediowe moga przypaść do gustu osobom szukającym prostych, uroczych i niewymagających historii. Kreska jest odrobine przestarzała, podobnie jak układ kadrów na stronach, ale shojo (japońskie komiksy skierowane do dziewcząt) rządzi się własnymi prawami, więc można się do tego przyczepić.

1920

Powrót do dzieciństwa. Czyli do czasów kiedy wracało się za szkoły, rzucało plecak w kont i włączało anime na pirackich stronach. Jedną z takich anime właśnie było DNAngel. I mi się to podobało, bo to jeszcze były czasy świeżo po "Sailor Moon" a tu jest jednak jakiegoś rodzaju przemiana. A że jeszcze chłopak(bishounen) nie dziewczyna(bishoujo),to zawsze coś innego.
I tak oto przechodzimy do różnic. Moje wrażenia po anime było, "łał"(może to wiek, może to moda, może to jeszcze coś innego..) Manga zrobiła mniejsze "łał", no bo już to widziałam tak. Ale jest jakaś różnica, jest bardziej zabawna, i chyba bardziej wszystko wytłumaczone, przejrzyste i wiadomo o co chodzi. Jeśli ktoś obejrzał anime, lub lubi klimaty "przemiana" to bardzo polecam.

I tak...

Ciekawy pomysł i dobra fabuła. wcale nie nudna.

Ciekawy pomysł i dobra fabuła. wcale nie nudna.

Jedna z ulubionych przez mnie mang. Spo-dobała mi się postać Daisuke Niwy i reszta postaci. Fabuła i kreska niczego sobie. W sam raz dla fanów shonenów.

• Manga
  • Mangi