Rewolucjonistka Utena tom 1

Tłumaczenie: Aleksandra Watanuku
Cykl: Rewolucjonistka Utena (tom 1)
Wydawnictwo: Waneko
Shoujo Kakumei Utena
manga, komiks, utena
komiksy
Moonlight

Utena straciła matkę w wieku sześciu lat. Zrozpaczona, błądząc we mgle i strugach deszczu wpadła do wzburzonej rzeki. Została jednak uratowana przez nieznajomego młodzieńca. Na pamiątkę otrzymała od niego pierścień z różanym znakiem oraz przesłanie. Od tamtej pory, raz do roku, przez siedem lat przychodził do niej list z takim samym znakiem. Prowadzona przez informacje w nich zawarte, Utena wstąpiła do szkoły Ohtori. Co ją tam czeka?

źródło opisu: Wyd. Waneko 2007, okładka

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/

modli | 2014-09-22

Ta opinia dotyczy JEDYNIE około siedemdziesięcio stronicowego PROLOGU z pierwszego tomu. Seria Utena ma dziwny podział-nie ma rozdziałów, za to pod koniec każdego tomu historia się urywa i zostaje nam przedstawiona historyjka dodatkowa, a następnie w kolejnym tomie wracamy do wątków głównych, by znów przerwać pod koniec. Tom pierwszy zawiera prolog oraz początek historii właściwej, kontynuowanej aż do przerwania. Moja opinia do tomu drugiego uwzględni także początek historii właściwej z tomu pierwszego. A teraz o samym prologu:
Ta książka to dla mnie objawienie! Długo szukałem bohaterki takiej jak Utena i kto by pomyślał, że była obecna na polskim rynku już parę lat, a ja się z nią mijałem tak długo.
Utena jest fantastyczną postacią. Trudno mi opisać, co w niej tak dokładnie lubię, ale jedną z jej cech, które rzuciły mi się w oczy jest to, że jest postacią zadziorną, ale nie w taki prostacki i wulgarny sposób jak niektórzy inni bohaterowie kreowani na silnych (Milagros ze...

Nifelinord | 2013-10-21
Przeczytana: 2013 rok

Jeden z rzadkich przykładów mangi ciut gorszej od anime, które powstało na jej kanwie - ale i tak przyjemnie się ją czytało (i wspominało).

Bloo | 2013-04-27
Na półkach: Manga, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Uwielbiam tę historię. Tylko minus za koślawe i momentami po prostu przyprawiające o ból zębów tłumaczenia dialogów, świadczących o braku wyobraźni i pojęcia na temat stylistyki u tłumacza...

BiankadeSade | 2013-09-09

niestety manga o wiele gorsza od anime
sporo wątków jest skróconych przez co potraktowanych po macoszemu

Oshiroi | 2013-03-10
Na półkach: Komiks, Waneko, Przeczytane

Przed sięgnięciem po ten tytuł słyszałam o nim wiele dobrego. Trochę się zawiodłam. Rysunek miły dla oka, ale fabuła trochę przekombinowana, nie przemówiła do mnie ani jakoś specjalnie nie wciągnęła.

Matio | 2016-07-05
Przeczytana: 2016 rok