De Sade. Integralna Potworność

Wydawnictwo: Thesaurus
83-910254-3-8
Piotr

Integralna potworność to pierwsza w języku polskim monografia poświęcona Markizowi de Sade (1740-1814), jednemu z najbardziej kontrowersyjnych i bulwersujących pisarzy, mrocznej postaci i jasnowzrocznemu myślicielowi, który - łącząc pornografię i filozofię (porno-teologia) - równie mocno odpychał, jak przyciągał, i którego imię stało się synonimem perwersji (sadyzm) i skandalu. Książka...

Książka szkicuje konsekwencję projektu boskiego Markiza (filozofia libertynizmu), który opisując nieuchronne uwikłanie człowieka w to, co skrajne - erotyzm, przemoc, zbrodnię, samotność i śmierć - demistyfikuje tradycyjnie akceptowane wartości i punkty oparcia ("śmierć Boga"), by nakreślić perspektywę suwerenności integralnej, czyli wolności absolutnej, dla niego, jedynej godnej tego miana.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,40184,eid,43013,tytul,De-...(?)

źródło okładki: www.empik.com

perzu | 2013-01-05
Przeczytana: sierpień 2012

Znakomita monografia twórczości Boskiego Markiza, bogata w liczne fragmenty jego twórczości.
Niemniej moim zdaniem książka wymaga pewnego zaplecza filozoficznego od czytelnika, bez tego może okazać się nie do końca zrozumiała. Banasiak znakomicie referuje myśl Sade'a, jednak jego re-interpretacja myśli Francuza nie jest już tak przystępnie podana.

Książka bardzo dobra, ale nie dla każdego.

EmmanuelKafka | 2018-03-04
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Potężna i wyczerpująca monografia nt. owianej czarną legendą postaci francuskiego markiza. Warto zajrzeć, lecz trzeba mieć cierpliwość i czas.

g0ldenflower | 2015-03-26
Marcello Cobretti | 2011-01-07
Przeczytana: marzec 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

edan | 2017-07-17
Przeczytana: 10 lipca 2017