Diabeł - historia powszechna

83-7157-341-3
historia, diabeł
historia
megiddovl

„Diabeł – historia powszechna” jest to obszerna genealogia szatana, obejmująca wiele wieków, kontynentów i kultur. Książka liczy sobie ponad 500 stron i nie jest tekstem łatwym do przebrnięcia. Podzielona jest na 18 rozdziałów. W każdym rozdziale autor poszukuje diabła, antagonisty dobrego boga, w innym kręgu kulturowo-religijnym. Wyjątkiem jest pierwszy rozdział, stanowiący wstęp, w którym autor zapoznaje nas z tematem swych badań. Stawia też tezę przewodnią tego dzieła, która głosi, że diabeł tak naprawdę nie istnieje i jest tylko wymysłem politycznym mającym na celu wzmocnienie pozycji irańskich kapłanów w VI wieku p.n.e. Tak naprawdę zło pochodzi od nas samych, a nie przychodzi z zewnątrz. Tytuł swej książki Messadié zaczerpnął z anonimowo wydanego w XVIII w. przez Daniela Defoe, tego samego, który stworzył Robinsona Crusoe, dzieła pt. "L’Histoire du Diable".

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=37011

źródło okładki: www.atticus.pl

Zydel | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Diabeł, BLACK, Religia
Przeczytana: 11 listopada 2011

Bardzo dużo historycznych ciekawostek, faktów. Jednak religijna maniera autora trochę zakłóca odbiór. Rozumiem że ciężko wierzącemu człowiekowi oddzielić pewne rzeczy więc szukam dalej pozycji nie skażonej religijnymi wstawkami. Mimo to polecam poszukiwaczom Czarnej Cząstki Elementarnej ;)

Książkę tę czytałem jakiś czas temu, przygotowując się do matury ustnej z języka polskiego. Do dziś pamiętam jednak, że autor tak strasznie mnie irytował, iż z trudem udało mi się dobrnąć do końca. Prawie z każdej jego wypowiedzi płynie strumieniami jad. Wyraźnie czuć kpinę i wyśmiewanie się z osób, które wierzą w istnienie bytów określanych mianem diabła. Pod względem zawartych w niej informacji nie jest zła, jednak autor powinien zastanowić się nad swoją postawą. Jak można się tak zachowywać, jak można szydzić z innych? Każdy jest inny, każdy wierzy w to, w co chce wierzyć; czy to chrześcijanin, muzułmanin, neopoganin czy też może wyznawca Latającego Potwora Spaghetti - nie ma tutaj żadnego usprawiedliwienia do plucia jadem i drwin. Wypowiedzi autora zdecydowanie karygodne i dziecinne.

Temat ciekawy, warty zgłębienia, proponuję jednak poszukać innej pozycji. NIE POLECAM.

mukodemolud | 2014-05-28

Bardzo ciekawa pozycja opowiadająca historię zła w różnych religiach różnych epok i kultur. Okazuje się że każde z 150 wierzeń każdej ze 150 wysp polinezyjskich ma swojego "diabła" a na tym się nie kończy. Książka ukazuje, w jaki sposób kościół manipulował wizerunkiem diabła przez całe swoje dzieje i jak robi to w czasach współczesnych. Świetna rzecz dla ludzi, którym nie wystarcza straszenie Biblią.

Dywan234 | 2018-04-24
kredkowo | 2017-10-12