Bogdan Banasiak

W roku 1980 ukończył Kulturoznawstwo (UŁ) ze specjalizacją teatrologiczną i obronił pracę magisterską nt. literackiej i graficznej twórczości Brunona Schulza. W roku 1984 ukończył Filozofię (UŁ). W la... W roku 1980 ukończył Kulturoznawstwo (UŁ) ze specjalizacją teatrologiczną i obronił pracę magisterską nt. literackiej i graficznej twórczości Brunona Schulza.
W roku 1984 ukończył Filozofię (UŁ).
W latach 1984-91 pracował w Studium Filozofii Politechniki Łódzkiej, gdzie wykładał historię filozofii i estetykę.
W latach 1992-2008 pracował w Instytucie Filozofii (Katedra Filozofii Współczesnej) UŁ, prowadząc m.in. seminaria analityczne nt. filozofii Sade`a i Nietzschego, seminarium magisterskie nt. współczesnej filozofii francuskiej, wykład monograficzny nt. Derridy i Deleuze`a, translatorium z języka francuskiego, wykłady z historii filozofii oraz z historii muzyki rockowej.
Od 1 października 2008 roku kieruje Zakładem Teorii Kultury w Instytucie Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ. Wiele lat wykładał też w PWSFTviT. Zajęcia prowadził również w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.
W roku 1993 obronił napisaną pod kierunkiem profesora Stefana Morawskiego pracę doktorską pt. Filozofia "końca filozofii". Dekonstrukcja Jacquesa Derridy i nomadologia Gillesa Deleuze`a, wyróżnioną w roku 1994 nagrodą im. K. Szaniawskiego dla najlepszej pracy doktorskiej w dziedzinie filozofii oraz nagrodzoną w roku 1996 nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
Zajmuje się przede wszystkim Sade`em, F. Nietzschem oraz współczesną filozofią francuską (J. Derrida, G. Deleuze, M. Foucault, P. Klossowski, G. Bataille), a także A. Artaudem, R. Rousselem i A. Pieyre de Mandiarguesem.
Jest autorem pierwszej polskiej monografii poświęconej J. Derridzie: Filozofia "końca filozofii". Dekonstrukcja Jacquesa Derridy (I wyd. 1995, II wyd. 1997, III wyd. 2007).
Redagował i współredagował kilka książek oraz numerów tematycznych czasopism.
Jest też tłumaczem i współtłumaczem wielu prac z filozofii i literatury francuskiej.
Jest inicjatorem, redaktorem, tłumaczem i komentatorem krytycznego wydania Dzieł D. A. F. de Sade`a: Dzieła, t. 1: Sto dwadzieścia dni Sodomy, czyli Szkoła libertynizmu (1996); Dzieła, t. 2: Pisma polityczne (1997).
Opublikował ok. 100 prac naukowych, przełożył ok. 60 artykułów, udzielił wielu wywiadów prasowych, często też gościł w programach radiowych i telewizyjnych (m.in. "Ogród sztuk", "Myślenie ma przeszłość").
Uważany jest za czołowy w kraju autorytet w dziedzinie dekonstrukcji J. Derridy, nomadologii G. Deleuze`a oraz myśli Markiza de Sade.
Inicjator i Prezes nieoficjalnego Towarzystwa im. Markiza de Sade (1989 rok).
W roku 1998 otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury Francji.
W roku 1999 otrzymał doroczną nagrodę Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich za przekład dzieła Jacquesa Derridy O gramatologii.
Współtwórcza i dyrektor Festiwalu Filozofii (od roku 2007) oraz Nietzsche seminarium (od 2008).
Jest członkiem redakcji wydawanego przez Uniwersytet Szczeciński pisma "Nowa Krytyka", internetowego pisma "Hybris", publikowanego przez Instytut Filozofii UŁ, oraz nowej edycji gorzowskiego pisma "Lamus", jako recenzent współpracuje z pismem "[fo:pa]", a przez kilka lat był sekretarzem redakcji pisma "Folia Philosophica" (UŁ).
W roku 2006 opublikował rozprawę habilitacyjną uwzględniającą prekursorski walor filozofii Sade`a wobec Nietzschego i współczesności: Filozofia integralnej suwerenności. Zarys systemu Markiza de Sade (kolokwium habilitacyjne w roku 2008 w IFiS PAN). W tym samym roku ukazało się drugie wydanie książki, poprawione i uzupełnione, pt. Integralna potworność. Markiz de Sade - filozofia libertynizmu, czyli konsekwencje "śmierci Boga".
W roku 2007 opublikował książkę Słońce ekstazy, noc melancholii. Rzecz o Raymondzie Rousselu (pierwszą tego typu pozycję na polskim rynku) oraz III wydanie (przejrzane i poszerzone) pracy Filozofia "końca filozofii". Dekonstrukcja Jacquesa Derridy.
Obecnie przygotowuje trzy książki: monografię Gillesa Deleuze'a, pracę o związkach Sade'a z Rewolucją Francuską oraz pracę o roli postaci Nadczłowieka w filozofii (gł. Nietzsche, Stirner, Artaud, Bataille, Sade).

Przez wiele lat grał na perkusji i gitarze basowej, występował m.in. w pierwszym składzie grupy Rendez-Vous, której był współzałożycielem i ojcem chrzestnym.
W latach 1992-1994 był szefem redakcji muzycznej w prywatnej telewizji "Tele 24" (sieć "Polonia 1"), twórcą, realizatorem i prezenterem najpopularniejszego w regionie łódzkim programu muzycznego "Rock w Łodzi" (emitowanego też w innych stacjach sieci).
W roku 1994 wraz z A. Stańczakiem zrealizował teledysk do utworu Zanim zrozumiesz zespołu "Varius Manx", nagrodzony "Fryderykiem" (clip roku 1994); zrealizował też teledyski dla Jana Borysewicza, Ziemka Kosmowskiego z zespołem "Subway" oraz zespołów "Collage" i "P. J. Band"; był też scenarzystą i montażystą realizowanych przez siebie videoclipów.
Jako dziennikarz muzyczny w latach 1994-1996 współpracował z "Dziennikiem Łódzkim"; był inicjatorem i wydawcą jedynego w Polsce regionalnego magazynu muzycznego "Rock w Łodzi" oraz współzałożycielem firmy fonograficznej "Music Voice"; w roku 1996 był redaktorem programowym radia "Kiks". Napisał wiele tekstów dla różnych wykonawców, m.in. dla Bronisława Opałko (Genowefy Pigwy).
Od lata 2000 roku znów współpracuje z Ziemowitem Kosmowskim w zespole Rendez-Vous, w którym gra na gitarze basowej i dla którego pisze też teksty oraz komponuje.

źródło opisu: http://bb.ph-f.org/

źródło zdjęcia: www.google.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Filozofia integralnej suwerenności. Zarys systemu Markiza de Sade
Filozofia integralnej suwerenności. Zarys systemu Markiza de Sade
Bogdan Banasiak

7,59 (17 ocen i 3 opinii)
czytelników: 114 | opinie: 3 | ocena: 7,59 (17 głosów) | inne wydania: 1
Filozofia „końca filozofii“. Dekonstrukcja Jacques'a Derridy
Filozofia „końca filozofii“. Dekonstrukcja Jacques'a Derridy
Bogdan Banasiak

5 (1 ocen i 0 opinii)
Filozofia „końca filozofii“. Dekonstrukcja Jacques'a Derridy
Spis treści Przed-mowa I. DOLEGLIWOŚCI METAFIZYKI, CZYLI WERSJE „KOŃCA FILOZOFII” DYWAGACJE O „KOŃCU FILOZOFII” APOKALIPTYCZNY TON WPÓŁCZESNA DIAGNOZA „KOŃCA FILOZOFII” Ku metafilozofii Heidegger – pr...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 5 (1 głos)
Literatura na świecie nr 10/1994 (279)
Literatura na świecie nr 10/1994 (279)
Gilles Deleuze, Donatien Alphonse François de Sade, Roland Barthes, Alain Robbe-Grillet, Anna Wasilewska, Tadeusz Komendant, Bogdan Banasiak, Pierre Klossowski, Wacław Sadkowski, Krystyna Rodowska, Philippe Sollers, Redakcja pisma Literatura na Świecie

0 (0 ocen i 0 opinii)
Literatura na świecie nr 10/1994 (279) Cykl: Literatura na świecie (tom 279)
Seria: Literatura na świecie
Spis treści: : Postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, nr 10/1994 (279), s. 002-005. Bogdan Banasiak: Rozprawa o miłości, czyli niepowodzenie występku, nr 10/1994 (279), s. 006-009. D. A. F. de...
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Orgia z myślą francuską
Orgia z myślą francuską
Jacek Dobrowolski, Michał Herer, Bogdan Banasiak, Bartosz Działoszyński, Szymon Wróbel, Michał Kozłowski

0 (0 ocen i 0 opinii)
Orgia z myślą francuską
Było jasne, że nie możemy się ograniczyć do myśli powojennej i do filozofii. Poza wszystkim bowiem dzieliliśmy przekonanie, że myśl i myślenie rodzą się w obszarach znacznie oddalonych od wąsko pojęte...
czytelników: 16 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Słońce ekstazy, noc melancholii Rzecz o Raymondzie Rousselu.
Słońce ekstazy, noc melancholii Rzecz o Raymondzie Rousselu.
Bogdan Banasiak

7 (2 ocen i 0 opinii)
Słońce ekstazy, noc melancholii Rzecz o Raymondzie Rousselu.
Słońce ekstazy i noc melancholii to wielogłosowy esej poświęcony Raymondowi Rousselowi (1877-1933), postaci niezwykle ekstrawaganckiej i kontrowersyjnej, "szaleńcowi literatury", pisarzowi, poecie i d...
czytelników: 16 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
35
121
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (4)

Czytelnicy (35)

zgłoś błąd zgłoś błąd