Nowoczesny mit. O rzeczach widywanych na niebie

Tłumaczenie: Jerzy Prokopiuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (17 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Ein moderner Mythus. Von Dingen, die am Himmel gesehen werden
83-08-00826-7
Aesir

W powyższym studium poddane autorskiej analizie zostało zjawisko obserwacji "niezidentyfikowanych obiektów latających". Jung sprowadza te ekstraspekcje do rangi indywidualnych, bądź też kolektywnych projekcji, które stanowią materializację lęków ludzkości w epoce kryzysu cywilizacji. Autor nie wstępuje, wszelako w polemikę z niewyjaśnionymi fenomenami, lecz definiuje takowe, jako fundamenty nowych procesów psychicznych.

źródło opisu: opracowanie własne

Ania Gotowska | 2014-07-28
Przeczytana: lipiec 2014

Jungowski „Nowoczesny mit” to bardziej perełka dla entuzjastów niż obowiązkowa pozycja w katalogu jego dzieł. Tok myślenia w niej zaprezentowany i odwołania do teorii symboli i archetypów znajdziemy we wszystkich książkach autora, zaś w „Nowoczesnym micie” problematyka ta jest znacznie słabiej opisana. Jest jednak coś, co pozycję tę spośród innych pozytywnie wyróżnia. Niewątpliwym atutem książki jest zestawienie podstawowej jungowskiej koncepcji „instynktownych archetypów” – wiedzy o symbolach przekazywanej poza biologicznie, działającej na zasadzie zwierzęcych instynktów – z bardzo współczesnym mitem o UFO. Zabieg ów pozwala lepiej zrozumieć teorię autora – zobaczyć problem UFO nie jako oddzielny fenomen, lecz jako typową dla ludzi emanację podświadomości i jej pierwotnych potrzeb.

Jak twierdzi za Freudem Jung, współczesna zachodnia cywilizacja w swoim racjonalnym wymiarze doprowadziła do stłumienia wszelkich niemalże przejawów instynktu, który jest przecież nieodzowny dla...

Adrian Szydlik | 2014-03-10
Przeczytana: 26 lutego 2014

Potrzebne mi było do prezentacji maturalnej, ale sam wstęp i opowieści ludzi, którzy widzieli/doświadczyli UFO już mnie zaintrygowały i przeczytałem całość. Jung dobrze obala mit o ufo, niepotrzebne tylko momentami przeciągania czy fragmenty o obrazach, które są zwyczajnie nudne, jednak mimo paru drobnych uwag, wciąż zasługuje na mocną ósemkę, wrócę do Junga jeszcze na pewno.

K80 | 2017-03-19
Izkof | 2016-05-24