Odurzeni. Historia narkotyków 1500 - 2000

978-83-7414-213-7
narkotyki, narkomania
literatura faktu
Pistacia

Opium, morfina, heroina, amfetamina, kokaina, peyotl – historia ludzkości to również historia najróżniejszych specyfików, używanych, by nawiązać kontakt z bogami, uśmierzyć ból, poszerzyć percepcję, wreszcie – oderwać się od rzeczywistości. Wśród tych, którzy ulegli ich sile, byli królowie i politycy, wielcy pisarze i kompozytorzy, zapracowani robotnicy i gwiazdy muzyki, zbuntowani uczniowie, mieszkańcy gett i imprezująca młodzież... W swoim imponującym erudycją i rozmachem studium, osadzającym historię środków odurzających w szerokim kontekście kulturowym i politycznym, Davenport-Hines pokazuje, że narkomania to wspólna własność wielu kontynentów, cywilizacji i epok. Dowodzi, że nie jest ona „chorobą naszych czasów”, że narkoman nie jest marginalnym produktem ubocznym cywilizacji narkotyków oraz że terapia nie może być łatwa i krótka. Angażuje się także we współczesne dyskusje nad skutecznym rozwiązaniem problemu narkomanii.

[opis wydawcy]

Mormegil | 2014-10-17
Przeczytana: 2014 rok

Trzeba przyznać,że autor bardzo solidnie wykonał swoje zadanie podając wiele szczegółowych informacji ,które z czasem zaczynają przytłaczać.Polecałbym ją ludziom szczególnie zainteresowanym samą historią aniżeli medycznym podejściem,jednakże myślę,że każdy wyniesie coś dobrego z tej książki.

Patrycja | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Książka bardzo ciekawa dla ludzi zainteresowanych przede wszystkim historią, a nie narkotykami. Wiele dat, nazwisk i przytoczonych przykładów. Mało "medycznego" spojrzenia na ten problem, a dużo socjologicznego.

| 2010-08-28
Przeczytana: 2010 rok

dużo ciekawostek, dużo naprawdę solidnego materiału.

bies | 2016-10-17
agnpat | 2016-09-15