Literatura polska, XX wiek
wiedzima

Wojciech Żukrowski, podchorąży artylerii w kampanii wrześniowej, w roku 1952 wydał książkę, która wstrząsnęła umysłami ogromnej rzeszy czytelników. Książką tą były „Dni klęski”, wielokrotnie nagradzane, wielokrotnie wznawiane. Powieść ta w formie wysoce artystycznej podjęła trudną próbę oceny bohaterskich i tragicznych wrześniowych dni, ukazała dramat prostego żołnierza broniącego z uporem swej ziemi.

„Dni klęski” towarzyszyły już wielu pokoleniom, wyrosłym w Polsce Ludowej, i z niezmienną siłą przemawiają do wyobraźni.

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie własne

Bartek | 2014-04-03

"Dni klęski" to ostatnie dni II Rzeczypospolitej - Polski burżuazyjno-obszarniczej. Żołnierze walczyli dzielnie, ale dowództwo wojskowe i rząd szybko poddały się i zdezerterowały z pola walki. W obronie kraju bili się polscy patrioci-komuniści, którzy byli przez władze prześladowani. Po klęsce nie uciekli za granicę, ale zorganizowali dalszą walkę o wyzwolenie narodowe i społeczne. To fakt dziś nie popularny, ale taka jest prawda i nie zmieni tego pisana na nowo po 1989 roku historia. Przyczynią się do tego książki takie, jak "Dni klęski".

j89kacper | 2011-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2011

"Klasyczna" narracja, wartka akcja opowiadająca o pierwszych dniach II wojny światowej - czyta się całkiem nieźle.

klimczok6 | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016