Ptasi gościniec

Cykl: Ptasi gościniec (tom 1)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
MrGwyn

Inne wydania

Wydanie IV.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kastor | 2012-02-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Witam,
Kiedy przeczytałem po raz pierwszy "Ptasi gościniec/Babie lato" a były to mroczne lata 80-te, nie wierzyłem własnym oczom. Coś takiego NIE MOGŁO się ukazać w PRL-u ! Co gorsza :-) - ukazało się i było wznawiane. V wydanie w 1984 (!) roku. Przecież w tych książkach są poruszane najbardziej skrywane przez PRL i tępione przez cenzurę kwestie : wysyłki na Sybir Polaków z zajętych przez Sowietów w 39-tym roku ziem, gehenna na zesłaniu, niełatwe relacje "berlingowców" z Polską AK-owską i tejże AK-owskiej Polski z władzą "ludową".
Pierwsze moje czytanie było mocno utrudnione, bo język poleszucki, graniczący z chachłackim był mi nieznany. Los rzucił mnie w 1976 z Podkarpacia na Polesie, tu poznałem wielu - jak to zwykle bywa - różnych ludzi, o różnych nazwiskach i pochodzeniu.
Drugie i następne czytanie - pozwoliło mi zachwycić się melodią, rytmem i językiem narracji Szymona Drozda.
Wtedy również zaczęła we mnie kiełkować poważna wątpliwość w autorstwo Auderskiej. Szymon Drozd -...

lila2103 | 2014-06-02

Los wysiedlonych przez Rosjan Polaków zamieszkujących kresy wschodnie II Rzeczpospolitej.Bardzo przejmujące.A kto teraz czyta Auderską ?

Wiktoria | 2010-10-14
Przeczytana: 14 października 2010

Język zdecydowanie za trudny.

Zofia Górska | 2013-12-28

Język trudny, przedzierałam się przez 2 pierwsze rozdziały jak przez krzaki, ale nie chciałam zamknąć książki. Potem jakbym była w innym wymiarze wszystko rozumiałam i byłam coraz bardziej zachwycona. Nie wiem czy pisała to Auderska czy każdą z książek kto inny, ale każda jest perełką innego rodzaju.

Megi | 2017-06-25
srebrnanatalia | 2017-05-18