Porwanie w Tiutiurlistanie

Okładka książki Porwanie w Tiutiurlistanie Wojciech Żukrowski
Okładka książki Porwanie w Tiutiurlistanie
Wojciech Żukrowski Wydawnictwo: Babaryba Cykl: Tiutiurlistan i Blablacja (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tiutiurlistan i Blablacja (tom 1)
Babaryba
2011-01-01
1955-01-01
powieść dla dzieci

Bardzo ciekawa i unikalna książka. Imiona bohaterów, sami bohaterowie, akcja.

Bardzo ciekawa i unikalna książka. Imiona bohaterów, sami bohaterowie, akcja.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch fikcyjnych państwach - w Tiutiurlistanie i w Blablacji. Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele, kogut Marcin Pypeć, kot Mysibrat Miauczura i lisica Chytraska. Pewnego razu odnajdują zaginioną królewnę Wiolinkę, porwaną wcześniej przez Cygana Nagniotka i wraz z nią udają się w pełną przygód drogę, której celem jest dostarczenie królewny do pałacu.
Piękna książka dla dzieci w wieku 7-12 lat. Dzieje przyjaźni głównych bohaterów wzruszą serce każdego dziecka. Wyraźnie podkreślony jest w tej powieści stosunek Żukrowskiego do wojny (książka została wydana po raz pierwszy w 1946 roku) - ukazuje on bezsens i absurdy wojny niejako ją ośmieszając.
Uważam, że ta książka powinna być lekturą obowiązkową w szkole. Polecam.

Dość prosta historia umieszczona w fantastycznym świecie. Wędrują po jego drogach kogut-żołnierz,kapral Pypeć, kot Miałczura i lisica Chytraska. Ratują oni porwaną przez Cygana księżniczkę Wiolinkę i doprowadzają ją bezpiecznie do domu. Wcześniej zdejmują z niej zły czar, dzięki czemu ratują swoja ojczyznę, Tiutiurlistan, przed wojną z Blablacją.
Cudowne opisy przyrody i ciekawie prowadzona fabuła.

Warte przypomnienia młodemu czytelnikowi.

Cudowne opisy przyrody i...

„Porwanie w Tiutiurlistanie” Wojciech Żurkowski i liczne bardzo zasłużone nagrody:
Srebrny Medal V Międzynarodowego Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie za II-gie wydanie i ilustracje Mariana Murawskiego (1970 r.).
Lista Honorowa IBBY (lista najlepszych książek dla dzieci, która zawiera światowe arcydzieła literackie)(1976r.).
Jakie jest niebie? No bajkowe! (…),„Które leży między obłokiem a snem. Bo oto do niego zakradają się dzieci, do niego poeci zachodzą i droga jest tam tak prosta, że gdy zamknę oczy, mógłbym ją wam zaraz narysować”. To książka o ogromnej sile przyjaźni, pomocy, wsparciu czy oddaniu, w tym także bezinteresownym poświęceniu wobec drugiej osoby. A to wszystko znajduje się pod karykaturą wojny, jej głupoty i i niekiedy braku rozumu. Gdzie zwycięża umysł a nie liczebna siła wojsk. No i rzecz jasna, mamy tutaj odczynienia z niesamowitymi postaciami. Tak barwnymi, tak fascynującymi, tak intrygującymi, że nie można się od nich uwolnić.
Kiedy przez złego Cygana Nagniotka zostaje prawna królewna Blablacji - Wiolinka, to wtedy do akcji wkraczają ONI:
Mysibrat Miauczura, urodzony z matki Szarusi i ojca szczurołapa.
Kogut Marcin Pypeć
lisica Chytraska.
Zaczyna się przygoda, pełna zawrotnej akcji, intryg i podstępów, które z każdą napisaną literką, niesie z sobą pozytywny ładunek emocji, miłości. Kiedy ktoś oddaje za ciebie, ostanie futerko, długo pielęgnowane pchły, bezcenną trąbkę, czy własny cień. To musi być przyjaźń, to musi być COŚ wielkiego. To znaczy, że warto wierzyć w dobroć.
Niech Was nie zmyli baśniowa rzeczywistość, niech Was nie zwodzi fantastyka i magia. Tutaj mamy solidarność i okupację. Tutaj mamy trud i poświęcenie. Tutaj mamy przyjaźń, która wzrusza do łez. Tutaj mamy absurd wojny. Tutaj mamy wielką literaturę dla małych i dużych czytelników.

Jakie jest niebie? No bajkowe! (…),„Które...

Czytałam tą książkę wiele razy, gdy byłam dzieckiem, bardzo zapadła mi w pamięć, uwielbiałam ją.
Teraz przeczytałam ją ponownie, po 20 latach i nadal jestem zachwycona, jest w niej mnóstwo humoru, niesamowitych zwrotów akcji i wzruszających momentów. Myślę, że powinna to być lektura obowiązkowa w szkole.

Ta książka to hit. Mogę szczerze powiedzieć, że najlepsza w tym roku którą czytałam. To skarbnica wiedzy w pigułce. Mówi o najważniejszym obecnie temacie na świecie, o ekologii i ratowaniu naszej planety.

Plastik fantastik? Już sam ironiczny tytuł jest aluzją. Całe nasze plastikowe życie skłania nas do dyskusji i przemyśleń.

Plastik jest lekki, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany do wszystkiego. Ale jest jeden znaczący haczyk, rozkłada się od 100-1000lat, a zużywamy ok 280 ml ton plastikowych śmieci, które co roku trafiają na wysypiska. A TYLKO 9% odzyskujemy i zużywamy ponownie.
Spalanie plastiku, tak usuwa go ale opary są szalenie szkodliwe dla naszego zdrowia. Na Oceanie Spokojnym kest dryfująca wyspa, nazwana Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci i już jest 5 razy większa niż Polska.

Zdecydowanie większa część naszego wygodnego życia jest plastikowa. Przytoczone w książce dane są zatrważające. Przyznajmy się, że z drwiną słuchamy informacji sugerujących nam ograniczenie zużycia plastiku w naszym codziennym życiu.
Mówią jedna osoba nic nie zmieni, pomyślało 30 milionów Polaków. A ile jest takich osób na świecie?

Zacznijmy od drobnostki, jak np. zakup filtra do wody i picie kranówki. Czy jeszcze łatwiej, bawełniane torby zamiast reklamówek. Woreczki z firanek zastępujące torebki foliowe na owoce, warzywa czy pieczywo. Ja tak robię od dłuższego czasu, w supermarkecie, na targu. A zakrętki widoczne na zdjęciu Mąż przyniósł mi z pracy, bo zbierają ;)

Plastik jest lekki, dlatego tak chętnie jest...

Lubiłam jako dziecko bardzo, samo słówko Tiutiurlistan mnie fascynowało niezwykle!

Świetna pozycja z intrygującą, dobrze poprowadzoną fabułą, zwrotami akcji, niepapierowymi, dobrze skrojonymi postaciami, pełna humoru. Najciekawsze są odwołania do licznych tekstów kultury, szczególnie interesujące są nawiązania do Biblii, które z początku sprawiają wrażenie stereotypowego ornamentu, kiedy fabuła dochodzi do nadgranicznego klasztoru i słyszymy sygnaturkę, wzywającą na Anioł Pański i poznajemy przyczynę, dla której mnich wybrał sobie przydomek Osieł, okazuje się, że funkcja Księgi Ksiąg jest głębsza. Inne nawiązania do realnego świata (ba! nawet do Polski - vide: legenda o Popiele, którego myszy zjadły; por. też wzmiankę o Szekspirze, czy Hannibalu),czyli mieszanie różnych tekstów kultury czynią z utworu dzieło wręcz awangardowe, bo takie mieszanie jest signum temporis współczesnej sztuki. Owe nawiązania do realnego świata, innych tekstów kultury dobrze funkcjonują w utworze, wszystko jest tak zgrabnie wkomponowane w narrację.
Nie rozumiem tej niechęci, tym bardziej, że nie widzę merytorycznych przesłanek dla negatywnej oceny utworu. Co się tu nie podoba? Źle poprowadzona fabuła, papierowe postacie, dyskretnie przemycone przesłanie moralne? Niewiarygodna narracja? Zakończenie?
Według mnie utwór w pełni zasłużył sobie na miejsce na liścia IBBA.

"Następnie swoją historię opowiada Lisica Chytraska. Była ona wychowanką i nauczycielką języka kurzego i kaczego dla dzieci Starego Indyka. Pewnego razu bawi się z dziećmi w Indian i żeby zrobić czapki dla dzieci wyrywa dyskretnie pióra z ogona ich ojca. Kiedy Indyk się domyślił, co jest grane, przegonił Lisicę."

klasyka polskiej literatury młodzieżowej przygoda akcja fajni bohaterowie a jak ktoś woli to była też ekranizacja w l80 zrobiona :)

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa