Merowingowie i Karolingowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dynastie Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
978-83-268-0084-9
historia
Kaamosaika

Często wracamy myślami do czasów świetności naszego państwa, wybitnych przywódców, największych zwycięstw i porażek. Porównujemy je z dokonaniami innych narodów, badamy ich wzajemne wpływy. Kolekcja "Dynastie Europy" stanowi pretekst do ukazania nie tylko najważniejszych wydarzeń historycznych na świecie, lecz przede wszystkim poznania kultury i obyczajów tamtych czasów. Burzliwe dzieje największych rodów świata to przecież nie tylko konflikty między mocarstwami, wojny i kolejne zdobycze terytorialne, ale też historia rodowych zamków, pałaców, stale rozwijających się miast.

Tom 4 kolekcji "Dynastie Europy" przedstawia dzieje dwóch znamienitych rodów, od których rozpoczęła się historia nowożytna naszego kontynentu - Merowingów i Karolingów. Przenosi nas w czasy, gdy istniało potężne państwo Franków - pierwszy katolicki kraj Europy Zachodniej. Losy obu rodów - Merowingów i Karolingów - były ze sobą splecione w wyjątkowy sposób. Władza i wpływy obu dynastii miały podobny zasięg terytorialny. Oba rody panowały nad tymi samymi ludami. Oba przykładały wielką wagę do rozwoju sztuki i oba konsekwentnie powracały do antycznych wzorców. Nic dziwnego, że ich zamiłowanie do tradycji chrześcijańskiej i ornamentyki pogańskiej zaowocowało dziełami o ponadczasowej wartości. Wśród członków obu dynastii nie brakowało wyjątkowych osobowości, takich jak król Chlodwig - Merowing, który przeszedł do historii jako władca niemal idealny, czy Karol Wielki - jeden z najwybitniejszych Karolingów, który jako pierwszy chrześcijański władca nosił miano cesarza rzymskiego. Bogato ilustrowany album "Merowingowie i Karolingowie" przedstawia biografie monarchów, zawiera analizy i szkice historyczne naukowców najznamienitszych polskich uniwersytetów. Wzbogacony jest o reprodukcje unikatowych dokumentów, drzewa genealogiczne, mapy oraz setki zdjęć z polskich i zagranicznych muzeów

źródło opisu: nota wydawcy

Natalia | 2015-11-26