W sile wieku

Tłumaczenie: Hanna Szumańska-Gross
Cykl: Pamiętnik statecznej panienki (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
7 (33 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
La force de l'age
biografia, wspomnienia
Olena

"W sile wieku" to druga część wspomnień Simone de Beauvoir. Po wcześniejszym "Pamiętniku statecznej panienki" opowiadającym o młodości autorki, w tomie kolejnym zamiast rozkwitającej dziewczyny - narratorem jest dojrzała kobieta (...)Simone prowadzi nas autobiograficznym szlakiem, nie chroni intelektualną rękawiczką przed kontaktem z prawdziwą materią własnych przemian. Znamy punkty dojścia późniejszej profesor filozofii, teraz mamy okazję prześledzić kolejną część linii jej rozwoju.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Grażyna | 2014-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 03 listopada 2014

" W sile wieku"

"Książka nabiera swojego prawdziwego sensu wtedy dopiero, kiedy się wie, w jakiej sytuacji, z jakiej perspektywy i przez kogo została napisana" - Simone de Beauvoir

Zachęcona wspaniałą pierwszą częścią autobiografii Simone de Beauvoir pt: " Pamiętnik statecznej panienki", sięgnęłam po drugą część " W sile wieku".
Autorka zadedykowła książkę Jean Paulowi Sartre - komuż by innemu:)
Od razu zaznaczyła na wstępie, że nie będzie ona tak niedyskretna, jak w I części: "od mojego wieku dojrzałego nie jestem aż tak oderwana i nie rozporządzam taką samą swobodą".
"Świadomie przemilczam różne rzeczy w tej książce: nigdy nie kłamię".
Simone de Beauvoir zachłysnęła się wolnością z jednej strony (wyprowadziła się od rodziców, zerwała różne więzy), a z drugiej całkowicie poświęciła swą uwagę Sartreowi.
"Podjęliśmy rozmowę....i wkrótce zdałam sobie sprawę, że choćby trwała do końca świata, czas będzie mi się wydawał jeszcze za krótki".
Oboje pragnęli wolności bez żadnych...

Ze wspomnień(nie)statecznej panienki Bóbr wyłania się portret kobiety niezwykłej, uparcie dążącej do celu, prowadzącej intensywne życie, nie potrafiącej zadowalać się namiastkami: chcącej doświadczyć wszystkiego na własnej skórze, zgłębić każdą dziedzinę wiedzy, z pasją i zaangażowaniem oddającej się każdemu zajęciu, które budzi jej zainteresowanie. Na treść drugiego tomu składają się przede wszystkim tytuły przeczytanych książek, obejrzanych sztuk, filmów i obrazów (oraz komentarze do nich) czy sprawozdania z licznych podróży. Simone przybliża także tematykę i treść rozmów toczących się w przyjacielskim gronie i ukazuje sylwetki najbarwniejszych postaci ze swego otoczenia, jak również najważniejszych dla niej osób.

Ciekawość czytelnika z pewnością rozbudzi niezwykły charakter relacji de Beauvoir z Sartre'em - przyjacielem, partnerem w dyskusji, towarzyszem życia. Autorka skupia się na odzwierciedleniu intelektualnej strony ich wspólnej egzystencji, przytaczając dyskusje na tematy...

czeremcha | 2013-07-28

Jak dla mnie w książce było zdecydowanie za dużo opisów spraw dnia codziennego, w tym kulturalnego.

Wiola | 2011-08-24
Przeczytana: październik 2008

Libera tyle pisze o Beauvoir, że nie sposób się nie zaciekawić. Po przeczytaniu "Madame" musiałam. No i się absolutnie nie zawiodłam. Mam co prawda swój pogląd na jej widzenie świata, ale szalenie ciekawa ciekawa osobowość.

Trithemius | 2016-08-04
Przeczytana: 04 grudnia 2006