Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych

Okładka książki Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych
Liao Yiwu Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
The Corpse Walker: Real Life Stories, China from the Bottom Up
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2011-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-24
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362367
Tłumacz:
Agnieszka Pokojska
Tagi:
Chiny Chińczycy chińska kultura cywilizacja chińska komunizm kultura Chin literatura faktu reportaż tradycja
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
1298 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
300
47

Na półkach: ,

Każdy kto sięga po tę książkę, wie czego może się spodziewać. Nie powinien być również zaskoczony jej zawartością- reforma rolna, kampania Wielkiego Skoku Naprzód, rewolucja kulturalna. Wydarzenia te są trzonem książki, opiera się ona głównie na relacji zdarzeń z tamtego okresu. Na początku opowiadania może nie są porywające, trochę monotonne, jednak to tylko rozgrzewka i nie ma co się zniechęcać. Historie zaczynają wciągać, aż nie ma się ochoty przestać czytać. Jednym słowem- im dalej, tym lepiej.

Ten kto czytał 'Dobre kobiety z Chin. Głosy z ukrycia' X. Xinran, zauważy wiele podobieństw. Tam zwierzały się kobiety, tutaj w przeważającej większości mówią mężczyźni. Jednak ich los niewiele się różni. Wszyscy odczuli skutki zmian w kraju i każdy poniósł ich konsekwencje.

Liao Yiwu przeprowadza 28 rozmów z różnymi ludźmi, każda wymiana słów to inna opowieść. Smutek przeplata się tu z radością. Niektóre opowiadania są wręcz śmieszne, myślenie ludzi oderwane od rzeczywistości, ich podejście do co poniektórych spraw całkowicie beztroskie i wręcz nierealne wyobrażenie otaczającego ich świata. Za chwilę jednak poznajemy ludzi dotkniętych ogromem nieszczęść, opowiadają o przerażających wspomnieniach i koszmarnych doświadczeniach w życiu. Niekiedy mamy wrażenie, że bohaterowi wywiadów są ludźmi z innego świata. Jako mieszkańcy Europy możemy nie rozumieć ich sposobu życia, wierzeń, postępowania. Co chwila ogarnia nas zdziwienie i niedowierzanie. Wydaje nam się, że ludzie są omotani, głusi, zaślepieni, brak im zdrowego rozsądku.

W książce- pomimo dużej dawki wiedzy historycznej- pojawiają się również wątki ciekawe i edukacyjne. Praktyki religijne i zabobonne, zasady feng shui, tradycje i zwyczaje, buddyzm. Dzięki temu mamy okazję przyjrzeć się z bliska życiu mieszkańców Chin i poszerzyć swą wiedzę dotyczącą tego kraju. Nie jest jednak aż tak kolorowo. Dowiadujemy się o makabrycznych zbrodniach, trudnym dzieciństwie, biedzie, klęsce głodu, torturach, oddaniu życia Partii i postępowaniu według jej zasad, rewolucji i jej następstwach. Przede wszystkim są to jednak poruszające opowieści przedstawiające zawiłości losu.

Książka bezsprzecznie jest mocną pozycją. Są momenty gdy Czytelnika dosłownie wbija w fotel. Napawa nas obrzydzenie, złość, wstręt. Trudno opisać, a co dopiero skomentować niektóre historie. Ciężko wyobrazić sobie, co musieli przejść niektórzy ludzie. Co ważne, brak w rozmowach patosu, sztuczności. Prości ludzie, mówiący prostym językiem opowiadają o sprawach ważnych. Ich głos zapewne nic nie zmieni, jednak jest świadectwem tego, że nie zapomnieli i wciąż pamiętają jak bolesną drogę przeszły Chiny i co najważniejsze cały czas mają nadzieje na lepsze jutro. Bo kiedyś przecież musi w końcu nadejść ten lepszy dzień, a życie pełne wyrzeczeń i ofiar musi kiedyś przynieść owoce. Wypada tylko życzyć wytrwałości i cierpliwości w oczekiwaniu. A nuż, może kiedyś i w Chinach zagości demokracja...

Polecam. Warto.

Każdy kto sięga po tę książkę, wie czego może się spodziewać. Nie powinien być również zaskoczony jej zawartością- reforma rolna, kampania Wielkiego Skoku Naprzód, rewolucja kulturalna. Wydarzenia te są trzonem książki, opiera się ona głównie na relacji zdarzeń z tamtego okresu. Na początku opowiadania może nie są porywające, trochę monotonne, jednak to tylko rozgrzewka i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 433
  • Przeczytane
    1 735
  • Posiadam
    373
  • Teraz czytam
    73
  • Reportaż
    72
  • Chiny
    59
  • Ulubione
    48
  • Literatura faktu
    36
  • 2013
    28
  • Reportaże
    28

Cytaty

Więcej
Liao Yiwu Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych Zobacz więcej
Liao Yiwu Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych Zobacz więcej
Liao Yiwu Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także