Apteka w getcie krakowskim

83-08-03353-9
getto krakowskie, apteka
literatura faktu
Daria

Tadeusz Pankiewicz pracował i mieszkał przez dwa i pół roku w getcie i przeżył wszystkie etapy jego istnienia: od zamknięcia bram i pierwszych szykan, poprzez wysiedlenia, coraz groźniejsze i okrutniej przeprowadzane, aż po zupełną likwidację. W ciągu tego czasu apteka „Pod Orłem” pełniła - oprócz normalnych swych funkcji, które z czasem coraz bardziej się kurczyły - rolę azylu i punktu kontaktowego dwu światów: zamkniętej w murach ludności żydowskiej i „wolnej”, żyjącej poza nimi; jej personel zaś stał się łącznikiem między tymi dwoma światami. Tu można było przeczytać ostatnie wiadomości z frontu, zapoznać się z treścią prasy podziemnej, znaleźć schronienie podczas nocnych aresztowań. Tu zostawiano listy i paczki dla osób mieszkających po stronie aryjskiej jak również odbierano od nich wiadomości i przesyłki. Ci nieliczni mieszkańcy getta, którzy zdołali przeżyć okrutny czas wojny, zachowali do dziś we wdzięcznej pamięci aptekę „Pod Orłem” i jej właściciela.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Anna | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 września 2017

Pierwszy raz nie oceniam książki w postaci gwiazdek. Trudno o tej książce napisać, że jest rewelacyjna, bo historie w niej opisane to ból, śmierć, cierpienie, głód i wstyd dla ludzkości, że coś takiego się wydarzyło, czego za rewelacyjne uznać nie można. Jednak jest to prawdziwe świadectwo tego, co miało miejsce, o czym zapomnieć nam nie można. Przeczytałam już wiele książek o podobnej tematyce, ale ciągle mi mało, bo każdy świadek ma do przekazania coś swojego, coś osobistego, co trudne do uchwycenia. To nie są zwykłe relacje. Spotkałam w tej książce Doktora Twardego, czyli Juliana Aleksandrowicza, lekarza, którego wiedzę i odkrycia dziś się niestety ignoruje, ale to już inny temat. Teraz chciałabym jeszcze pojechać do Krakowa i zobaczyć Aptekę pod Orłem.
I właśnie zauważyłam, że skończyłam czytać tę książkę 1 września...

Sabina | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Zacznę od początku. jestem z Krakowa i jednym z moich ulubionych muzeów jest Muzeum Historyczne. Trzy oddziały : Fabryka Shindlera, Pomorska 2 i Apteka "Pod Orłem" stanowią szlak pamięci. Zainteresowała mnie historia Tadeusza Pankiewicza, odkąd właśnie obejrzałam Aptekę. Na książkę polowałam , udało mi się ją nabyć w Fabryce Shindlera.
Podoba mi się styl autora, człowieka o wysokiej kulturze osobistej, złotym sercu, niesamowitej empatii. Czytając czuje się, że jest to ktoś należący do przedwojennej inteligencji, wykształcony , dobrze wychowany , szanujący wszystkich ludzi.Niesamowite, ale po wysiedleniu getta starał się też opiekować opuszczonymi psami !!!!
Książka jest jednym z najważniejszych dokumentów opisującym losy krakowskich Żydów, najważniejszym, bo napisanym tuż po wojnie, napisanym przez naocznego świadka. czyta się ją bardzo szybko, wciąga, nie mogłam pogodzić się,że w XX wieku takie rzeczy mogły dziać się na świecie.
Uważam, że książka ta powinna być obowiązkową...

gloria81 | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Jak każda pozycja opowiadająca o Holokauście, przeraża opisami szykan i zbrodni. Wstrząsa obrazami bezsensownej śmierci i tortur jakie ją poprzedzały. Ta książka dodatkowo rozdziera serce oddanymi z ogromną empatią relacjami okrutnych scen jakie rozgrywały się przed oczyma autora.
Pół roku temu zwiedzałam Aptekę pod Orłem i jako muzeum zrobiła na mnie duże wrażenie, jednak to książka wstrząsnęła mną do głębi. Polecam wszystkim mającym w planach zwiedzanie, aby najpierw sięgnąć po zawarte w niej wspomnienia. Jestem pewna, że zupełnie inaczej spojrzymy wtedy na znajdujące się tam eksponaty i plac przed budynkiem.

Elevander | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Wspomnienia polskiego farmaceuty, który przez cały okres istnienia getta krakowskiego (1941-1943) prowadził w nim aptekę i był jedynym Polakiem, który mógł tam przebywać. Pankiewicz jako świadek opisywanych wydarzeń przedstawia okropną sytuację stłoczonej na małym skrawku Podgórza ludności żydowskiej, okrucieństwa Niemców oraz żydowskich OD-manów. Drastyczne są sceny organizowanych co jakiś czas przez hitlerowców wysiedleń z getta oraz ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej w marcu 1943 roku. Autor wymienia całą galerię postaci, które odegrały pewną rolę (już to pozytywną, już to negatywną) w dziejach getta: Polaków, Niemców, Żydów. Pankiewicz został po wojnie uhonorowany za swoją bohaterską postawę i przez stronę polską i przez państwo Izrael. Godna podziwu postać, warta przypomnienia.

Tomasz Babnis

deadboy | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Książka pisana jest przez zwykłego, prostego człowieka. Nie jest on pisarzem, dlatego pisze prostym językiem tak jak wszystko zapamiętał, przez co książka jest bardzo wciągająca i czyta się ją bardzo szybko. Polecam dla ludzi którzy interesują się tematyką drugiej wojny światowej, a szczególnie częścią opowiadającą o gettach - jest to książka o krakowskim getcie która powstała najwcześniej - dzięki czemu wspomnienia Pankiewicza nie zdążyły jeszcze zblaknąć.

knigoholiczka | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

"Apteka w getcie krakowskim" to przerażająco prawdziwa relacja Tadeusza Pankiewicza z wojennego Krakowa. Wiele wydawnictw przyzwyczaiło czytelników do relacji z obozów koncentracyjnych w postaci powieści, a tymczasem wystarczy relacja by człowieka wbić w fotel i pokazać ogrom nieszczęścia, które spotykało wtedy ludzi. Muszę przyznać, że troszeczkę trudno się czytało, ale później wszystko idzie w niepamięć.
Tadeusz Pankiewicz to aptekarz. Razem z kilkoma innymi aptekarzami pracuje w getcie. Posiada on przepustkę na wejście i wyjście z getta. Niewiele osób może się czymś takim pochwalić. Jeżeli ktoś już do getta trafił to miał problemy by z niego wyjść- czasem jedynym wyjściem była ucieczka.
Autor opisuje życie ludzi w getcie, przesiedlenia czy mordowanie mniejszości Żydowskiej przez Niemców. Serce ściska żal, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszym kraju dochodziło do takich rzeczy.
Zakończyć chciałabym cytatem Winstona Churchilla: "Nig­dy w dziejach wo­jen tak liczni
nie...

Można by w naszych czasach powiedzieć : "niby zwykła apteka" jakich wiele na ulicach miast. Nie była to tylko zwykła apteka, ale punkt w którym spotykali się przyjaciele autora, aby podyskutować, czasem popłakać, podyskutować na różne tematy, niekiedy ukryć się.

Pankiewicz z jej okien widział wiele bestialskich zachowań hitlerowców. Sam musiał nieźle kombinować, aby przeżyć i ocalić swój dobytek. Stojąc w głębi apteki " Pod Orłem " widział tysiące ludzi prowadzonych na rzeź..

Można bez końca pytać : " dlaczego ? dlaczego ginęły miliony osób bez celu ?" Dzieci, starców, znakomitych lekarzy, naukowców.

Pytanie to pozostanie niewątpliwie już na zawsze retoryczne.

Kamila | 2017-09-17
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Tadeusz Pankiewicz był świadkiem utworzenia Krakowskiego Getta, jego istnienia oraz jego likwidacji. Spisał swoje wspomnienia tuż po wojnie, więc są one wiarygodnym, jedynym w swoim rodzaju świadectwem zagłady krakowskich Żydów.
Apteka pod „Pod Orłem” znalazła się w obrębie utworzonego w 1941 roku na Podgórzu getta.
Władze niemieckie wydały zgodę na funkcjonowanie apteki przez dwadzieścia cztery godziny na dobę.
Okna apteki wychodziły na Plac Zbawiciela (obecny Plac Bohaterów Getta), na którym Niemcy gromadzili ludzi przed wywózka do obozów.
Apteka była miejscem szczególnym, przystania spokoju, gdzie przychodzili nie tylko ludzie potrzebujący lekarstw, ale wieczorami również spotykała się tam cala elita żydowskiej gminy. Wymieniano się informacjami przeczytanymi w podziemnej prasie, debatowano, prowadzono dyskusje nie tylko polityczne.
Po każdym kolejnym wysiedleniu, wszyscy swe pierwsze kroki kierowali właśnie tam, żeby się spotkać, żeby przekazać informacje kogo los ocalił, a...

Toonami | 2016-09-14
Przeczytana: 20 września 2012

Książka o tym, jak zza lady ogląda się upadek ludzkości i jak w takich okolicznościach pozostać człowiekiem. Pomagać, nieść dobre słowo i być ostoją choćby złudnej normalności. Warto przeczytać.

twzaczytany | 2016-04-22
Przeczytana: kwiecień 2016

Jestem pełen podziwu dla wytrwałości Tadeusza Pankiewicza. :)