Apteka w getcie krakowskim

83-08-03353-9
getto krakowskie, apteka
literatura faktu
Daria

Tadeusz Pankiewicz pracował i mieszkał przez dwa i pół roku w getcie i przeżył wszystkie etapy jego istnienia: od zamknięcia bram i pierwszych szykan, poprzez wysiedlenia, coraz groźniejsze i okrutniej przeprowadzane, aż po zupełną likwidację. W ciągu tego czasu apteka „Pod Orłem” pełniła - oprócz normalnych swych funkcji, które z czasem coraz bardziej się kurczyły - rolę azylu i punktu kontaktowego dwu światów: zamkniętej w murach ludności żydowskiej i „wolnej”, żyjącej poza nimi; jej personel zaś stał się łącznikiem między tymi dwoma światami. Tu można było przeczytać ostatnie wiadomości z frontu, zapoznać się z treścią prasy podziemnej, znaleźć schronienie podczas nocnych aresztowań. Tu zostawiano listy i paczki dla osób mieszkających po stronie aryjskiej jak również odbierano od nich wiadomości i przesyłki. Ci nieliczni mieszkańcy getta, którzy zdołali przeżyć okrutny czas wojny, zachowali do dziś we wdzięcznej pamięci aptekę „Pod Orłem” i jej właściciela.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

Sabina | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Zacznę od początku. jestem z Krakowa i jednym z moich ulubionych muzeów jest Muzeum Historyczne. Trzy oddziały : Fabryka Shindlera, Pomorska 2 i Apteka "Pod Orłem" stanowią szlak pamięci. Zainteresowała mnie historia Tadeusza Pankiewicza, odkąd właśnie obejrzałam Aptekę. Na książkę polowałam , udało mi się ją nabyć w Fabryce Shindlera.
Podoba mi się styl autora, człowieka o wysokiej kulturze osobistej, złotym sercu, niesamowitej empatii. Czytając czuje się, że jest to ktoś należący do przedwojennej inteligencji, wykształcony , dobrze wychowany , szanujący wszystkich ludzi.Niesamowite, ale po wysiedleniu getta starał się też opiekować opuszczonymi psami !!!!
Książka jest jednym z najważniejszych dokumentów opisującym losy krakowskich Żydów, najważniejszym, bo napisanym tuż po wojnie, napisanym przez naocznego świadka. czyta się ją bardzo szybko, wciąga, nie mogłam pogodzić się,że w XX wieku takie rzeczy mogły dziać się na świecie.
Uważam, że książka ta powinna być obowiązkową...

deadboy | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Książka pisana jest przez zwykłego, prostego człowieka. Nie jest on pisarzem, dlatego pisze prostym językiem tak jak wszystko zapamiętał, przez co książka jest bardzo wciągająca i czyta się ją bardzo szybko. Polecam dla ludzi którzy interesują się tematyką drugiej wojny światowej, a szczególnie częścią opowiadającą o gettach - jest to książka o krakowskim getcie która powstała najwcześniej - dzięki czemu wspomnienia Pankiewicza nie zdążyły jeszcze zblaknąć.

gloria81 | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Jak każda pozycja opowiadająca o Holokauście, przeraża opisami szykan i zbrodni. Wstrząsa obrazami bezsensownej śmierci i tortur jakie ją poprzedzały. Ta książka dodatkowo rozdziera serce oddanymi z ogromną empatią relacjami okrutnych scen jakie rozgrywały się przed oczyma autora.
Pół roku temu zwiedzałam Aptekę pod Orłem i jako muzeum zrobiła na mnie duże wrażenie, jednak to książka wstrząsnęła mną do głębi. Polecam wszystkim mającym w planach zwiedzanie, aby najpierw sięgnąć po zawarte w niej wspomnienia. Jestem pewna, że zupełnie inaczej spojrzymy wtedy na znajdujące się tam eksponaty i plac przed budynkiem.

knigoholiczka | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

"Apteka w getcie krakowskim" to przerażająco prawdziwa relacja Tadeusza Pankiewicza z wojennego Krakowa. Wiele wydawnictw przyzwyczaiło czytelników do relacji z obozów koncentracyjnych w postaci powieści, a tymczasem wystarczy relacja by człowieka wbić w fotel i pokazać ogrom nieszczęścia, które spotykało wtedy ludzi. Muszę przyznać, że troszeczkę trudno się czytało, ale później wszystko idzie w niepamięć.
Tadeusz Pankiewicz to aptekarz. Razem z kilkoma innymi aptekarzami pracuje w getcie. Posiada on przepustkę na wejście i wyjście z getta. Niewiele osób może się czymś takim pochwalić. Jeżeli ktoś już do getta trafił to miał problemy by z niego wyjść- czasem jedynym wyjściem była ucieczka.
Autor opisuje życie ludzi w getcie, przesiedlenia czy mordowanie mniejszości Żydowskiej przez Niemców. Serce ściska żal, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszym kraju dochodziło do takich rzeczy.
Zakończyć chciałabym cytatem Winstona Churchilla: "Nig­dy w dziejach wo­jen tak liczni
nie...

Wiedźminka | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Można by w naszych czasach powiedzieć : "niby zwykła apteka" jakich wiele na ulicach miast. Nie była to tylko zwykła apteka, ale punkt w którym spotykali się przyjaciele autora, aby podyskutować, czasem popłakać, podyskutować na różne tematy, niekiedy ukryć się.

Pankiewicz z jej okien widział wiele bestialskich zachowań hitlerowców. Sam musiał nieźle kombinować, aby przeżyć i ocalić swój dobytek. Stojąc w głębi apteki " Pod Orłem " widział tysiące ludzi prowadzonych na rzeź..

Można bez końca pytać : " dlaczego ? dlaczego ginęły miliony osób bez celu ?" Dzieci, starców, znakomitych lekarzy, naukowców.

Pytanie to pozostanie niewątpliwie już na zawsze retoryczne.

Paulina Tasarz | 2013-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Bardzo ciekawa książka, pierwsza czytana przeze mnie o Krakowskim getcie. Wcześniej wszystkie czytane przeze mnie były o Warszawie.
Bardzo polecam!

Toonami | 2016-09-14
Przeczytana: 20 września 2012

Książka o tym, jak zza lady ogląda się upadek ludzkości i jak w takich okolicznościach pozostać człowiekiem. Pomagać, nieść dobre słowo i być ostoją choćby złudnej normalności. Warto przeczytać.

Tomasz | 2016-04-22
Przeczytana: kwiecień 2016

Jestem pełen podziwu dla wytrwałości Tadeusza Pankiewicza. :)

sandrix | 2013-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2013

Książka przybliża losy Żydów w getcie krakowskim. Autor nie pisze o swoich emocjach, nie udzielają się one czytającemu. Bardziej charakter informacyjny. Warto przeczytać aczkolwiek nie doszukacie się tutaj dobrze napisanej książki.