Okładka książki Sztuka Wojny

Helion
filozofia i etyka
typ
papier
7,12 (694 ocen i 48 opinii)

Opis książki

Chińskie traktaty zawierające zasady taktyki i strategii skuteczne nie tylko w wojsku, ale również w interesach i życiu osobistym. Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj. Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycję dla siebie i swoich podwładnych.zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudniejszych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.Te traktaty uczą zwyciężać.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
aklime | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Za "Sztukę wojny" zabrałam się ze względu na jej sławę. Jest to książka polecana przez wielu, znalazłam ją także w kilku rankingach "must read". Niestety nie jest to książka dla każdego, a raczej, nie każdy znajdzie w niej coś wartościowego. Dla mnie "Sztuka wojny" to zbiór jakiś zasad i najprostszych reguł wojennych w stylu: "By pokonać wroga, należy wszcząć walkę" albo "Głodny żołnierz to zły żołnierz". Nie odczuwałam jakoś potrzeby, by czytać o rzeczach dla mnie oczywistych. Rozumiem oczywiście, że są ludzie którzy lubią czytać tego rodzaju poradniki i przyjemnie im się robi gdy ktoś proste zasady wyjaśnia w prostych słowach. Ja niestety się zawiodłam, bo nie poradnika szukałam, a ciekawej lektury. Dlatego "Sztuka wojny" nie zyskała mojego uznania i w niczym mi nie pomogła - ale jeśli ktoś lubi łopatologicznie wyjaśnione zasady prowadzenia wojny, to polecam.

Sven | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 lipca 2012

"Sztuka wojny" to uznana książka, będąca zbiorem zasad wybitnych chińskich myślicieli wojskowych. O traktatach słyszałem wiele dobrego. Sięgnąłem po tę pozycję głównie dlatego, że odnosi się do wielu aspektów życia codziennego. Czy traktaty, które uczą zwyciężać, mogą być przydatne w naszych czasach?

Początek książki to przybliżenie nam dwóch czołowych postaci, które będą się pojawiały w obu traktatach. Poznajemy kolejno życiorysy Sun Tzu, a także Sun Pina. W pewnych momentach lektura jest udialogizowana, przez co nabiera pewnych cech powieści. Myślę, że taka formuła jest bardzo trafna i dzięki temu czytelnik jest w stanie lepiej poznać dwóch wybitnych strategów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj opowieść o audiencji u króla Wu, gdzie Sun Tzu w interesujący sposób przedstawia zarys swojej strategii.

Dalsza część książki skupia się już na zagadnieniach czysto wojskowych i pozwala zagłębić się czytelnikowi w tajniki prowadzenia wojny. Sun Tzu skrupulatnie opisuje najważniejsze czynni...

Pola | 2014-02-13
Przeczytana: 04 lutego 2014

"Podbijaj panów feudalnych, grożąc im wyrządzeniem krzywdy, przysparzaj im pracy sprawiając wiele problemów i skłaniaj ich aby gonili za korzyściami" - propagowanie konsumpcjonizmu od kilku tysięcy lat? Niestety to tylko wyjątek z książki. Nie warto się napalać.

Przereklamowana, opis do książki zupełnie nieadekwatny do zawartości. Oczywiście to moje subiektywne wrażenie i nie jestem znawcą kultury wschodniej lub wojennej, ale mam wrażenie, że książka ta zupełnie nie przystaje do obecnych warunków prowadzenia taktyki, nie tylko wojennej ale nawet trudna jest do przeniesienia na grunt komercyjnego marketingu czy jakiejkolwiek innej. Autorzy pisali ją w czasach kiedy honor oznaczał coś zupełnie innego niż dzisiaj i nie do pomyślenia było prowadzenie wojen w stylu Stanów Zjednoczonych, które podobno wykładają z tego na uczelniach wojskowych... może jakieś inne fragmenty?. Traktat nie posiada także większych walorów poetyckich, co jest raczej kwestią różnicy kulturowej i językowej generaln...

Patryk | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

Ocena odnosi się bardziej do treści zawartej w książce niż do formy. Sztuka wojny zawiera instrukcje podejmowania decyzji i planowania działań, których to umiejętności wymaga rola przywódcy, czy to w firmie, czy na polu bitwy. Jako fan historii, militarystyki, gier strategicznych itp., starałem się zapamiętać (wręcz wbić sobie do głowy) najważniejsze zasady mistrza Sun, by potem móc je wykorzystać w analizie historii (lub sprawniejszej grze) . Co wydało się dla mnie na początku zadziwiające to to, że większa część z nich sprawdza się również na co dzień. Dlatego polecam tę pozycję każdemu. Strategia i taktyka w wydaniu tego chińskiego mistrza to lektura z najwyższej półki.

foolart | 2013-01-02
Przeczytana: 18 września 2010

Książka powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce, głęboka mądrość na temat sztuki prowadzenia wojny i nie tylko. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce, pozwala wychodzić zwycięsko z każdej życiowej potyczki, bez względu na płaszczyznę. Polecam!

kolmanka | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Ta książka zdążyła obrosnąć legendą. Wspominana w setkach artykułów, filmach, serialach, stała się pozycją kultową i jedną z książek, które przeczytać należy. W książce znajdują się przemyślenia, rady, przestrogi chińskich myślicieli, przywódców wojskowych, które o dziwo, znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym. Czym jest nasze życie, jak nie codzienną wojną? Wojną z czasem, wojną z nieżyczliwymi ludźmi, wojną o władzę i majątek, wojną o miłość i szacunek? Niestety czasami bywa tak, że przegrywamy tę walkę lub wymachujemy białą flagą.

Książka jest podzielona na dwie części: Sztuka wojny oraz Strategie wojskowe. Tak naprawdę druga część jest jakby przełożeniem wiedzy z pierwszej na język wojskowy. Czytelnik zaczyna dostrzegać pewne powiązania strategii walk na polu bitwy z codziennymi bataliami i dochodzi do bardzo prostego wniosku. W życiu należy być rozważnym, odważnym lecz także roztropnym strategiem, który swoją postawą zyskuje szacunek całej armii (czyli społeczeństwa).

P...

Siemovit | 2013-12-06
Przeczytana: 2008 rok

Pozycja do której często wracam. Sztuka wojny mimo, iż napisana w starożytności, nie traci swojej aktualności do dziś. Rady w niej zawarte można stosować w niemal każdym askpekcie życia, a szczególnie w biznesie, negocjacjach, grach zespołowych.
Trzeba włożyć nieco wysiłku, aby zrozumieć rady Sun Tzu i przełożyć je na dzień dzisiejszy, ale warto.

Imachuemanch | 2013-08-12

Absurdalnie stara i oczywista książka. Nikt nic nowego z tego nie wyciągnie, gdyż oczywiste oczywistości są bezwiednie powtarzane z pokolenia na pokolenie w tysiącach opracowań i ksiąg. Warte lektury mimo wszystko, jako jeden z większych zabytków literatury.

Sigurd | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mam prawdziwe trudności z oceną tej książki. Jeśli chodzi o treść powstrzymam się od wystawienia jakichkolwiek not. Wszystko sprowadza się do tego, czy podoba nam się czytanie dzieł historycznych. Łatwo domyślić się, że język będzie inny niż ten obecnie używany. Styl również będzie się różnił. Osobiście jestem daleki od oceny treści.

Inną sprawą jest ocenienie wydania. Zawiodłem się na nim. Zdecydowanie brakuje mi przypisów, które, według mnie, powinny znaleźć się w takiej pozycji. Przez ich brak byłem zmuszony sięgać do innych źródeł, by wyjaśniać pewne kwestie, co budzi rozczarowanie przy wydaniu ekskluzywnym. Z drugiej jednak strony nie mogę niczego zarzucić jakości druku i oprawy. Każdy dział został ładnie oznakowany, książka jest solidna i bardzo dobrze wykonana.

Moja ocena to 6/10. Tylko 6 ze względu na brak przypisów i ogólny poziom tłumaczenia. Ocena nie dotyczy wartości merytorycznej treści.

Kornel | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Do książki dotarłem poprzez film "Wall Street" gdyż kilka razy fragmenty książki były w nim cytowane. Treści tej książki ukazane zostały również w jednym z odcinków Rodziny Zastępczej. Są to zwykle proste zasady o których nie powinniśmy zapominać. Pewne zasady z tej książki warto zapamiętać, zapisać, wyryć na ścianie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku