Sztuka wojny

Wydawnictwo: Helion
filozofia i etyka

Chińskie traktaty zawierające zasady taktyki i strategii skuteczne nie tylko w wojsku, ale również w interesach i życiu osobistym. Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj. Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycję dla siebie i swoich podwładnych.zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudniejszych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.Te traktaty uczą zwyciężać.

źródło opisu: •

Medellin | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Książka jest zbiorem rad dotyczących prowadzenia działań wojennych. W opiniach wielu czytelników przewija się komentarz, że z tego dzieła niewiele nowego można się dowiedzieć. Ale jak można tu mówić o jakichkolwiek nowościach, skoro mamy do czynienia z jednym z najstarszych dzieł literackich poświęconych zagadnieniu taktyk militarnych? Uważam, że przytłaczająca większość książek na ten temat zawiera właśnie powtórzenia z tego starożytnego traktatu.

Nudne oczywistości przetłumaczone ze starożytnego chińskiego, który w dzisiejszych czasach nie jest zbyt dobrze przyswajalny. Dobrze, że były dodane komentarze do każdego rozdziału, więc trochę bardziej to wszystko było zrozumiałe. Szkoda tylko, że na palcach jednej ręki mogę wyliczyć rzeczy, które były dla mnie nowościami, bo reszta - wszystko znane i niezbyt interesujące. Jeszcze część Sun Tzu jakoś przeszłam, ale Sun Pin był naprawdę męczący.
Może i jest to najstarszy podręcznik sztuki wojennej na świecie, ale według mnie w dzisiejszych czasach powinien zachwycać samym faktem powstania, bo treść jest zbyt oczywista i nie wnosi raczej nic, czego by się nie wiedziało w XXI wieku.

Huncwotcool | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

"Cierpliwy i kamień ugotuje"- Mariusz Pudzianowski

Zbiór mądrości i banałów sprytnie opakowany marketingowo i mocno przereklamowany.
Na krótkie chwile relaksu- dobre. Tak jak dobrze się czasem zadumać nad przysłowiem. W większych dawkach nieznośne jak cocachowe mantry.

Polskie wydanie wzorowe. Estetyczne, z komentarzem i ciekawymi przykładami z historii.

Przemysław Zyra | 2017-08-25
Na półkach: X2017, Przeczytane, Posiadam, Próby
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Książkę przeczytałem powoli - starając dać sobie czas na analizę przeczytanych treści. Im dalej czytałem, tym bardziej zmieniało się moje podejście do zapisanych słów. Oczywiście duża część zapisków ma charakter uniwersalny i odnosić się może do wielu sfer życia. Ale coraz bardziej zastanawiałem się, czy zamiarem autora nie było przekazanie konkretnej strategii i taktyki wojennej, a to, co robią z książką dziś czytelnicy to po prostu nadinterpretacje. Na to pytanie nie odpowiedziałem sobie do końca. Nie ma to jednak wpływu na ocenę książki, która z pewnością warta jest przeczytania, a niejedna zawarta w niej rada warta jest wcielenia w życie.

Hamlet | 2017-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 lutego 2017

Ze względu na moje zainteresowania militariami i historią sięgnąłem po klasykę klasyki, czyli „Sztukę wojny” Sun Tzu. Dzieło okrzyknięte kanonem literatury militarystycznej liczące sobie około 2500 lat. Jeśli chodzi o treść to bezsprzecznie miałem do czynienia z czymś wybitnym. Są to traktaty zawierające zasady taktyki i strategii skuteczne nie tylko w wojsku, ale również w interesach i życiu osobistym. To, co wzbudziło mój największy podziw to to, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj. Jest to dzieło uniwersalne, które przetrwało wieki i będzie trwać przez pokolenia. Wpływ, jaki miało na ludzkość, jest nie do określenia. Do dzisiaj wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych. Ktoś w swojej recenzji napisał: „Nudne oczywistości przetłumaczone ze starożytnego chińskiego, który w dzisiejszych czasach nie jest zbyt dobrze przyswajalny”. Jasne masz rację,...

aklime | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Za "Sztukę wojny" zabrałam się ze względu na jej sławę. Jest to książka polecana przez wielu, znalazłam ją także w kilku rankingach "must read". Niestety nie jest to książka dla każdego, a raczej, nie każdy znajdzie w niej coś wartościowego. Dla mnie "Sztuka wojny" to zbiór jakiś zasad i najprostszych reguł wojennych w stylu: "By pokonać wroga, należy wszcząć walkę" albo "Głodny żołnierz to zły żołnierz". Nie odczuwałam jakoś potrzeby, by czytać o rzeczach dla mnie oczywistych. Rozumiem oczywiście, że są ludzie którzy lubią czytać tego rodzaju poradniki i przyjemnie im się robi gdy ktoś proste zasady wyjaśnia w prostych słowach. Ja niestety się zawiodłam, bo nie poradnika szukałam, a ciekawej lektury. Dlatego "Sztuka wojny" nie zyskała mojego uznania i w niczym mi nie pomogła - ale jeśli ktoś lubi łopatologicznie wyjaśnione zasady prowadzenia wojny, to polecam.

Patryk | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

Ocena odnosi się bardziej do treści zawartej w książce niż do formy. Sztuka wojny zawiera instrukcje podejmowania decyzji i planowania działań, których to umiejętności wymaga rola przywódcy, czy to w firmie, czy na polu bitwy. Jako fan historii, militarystyki, gier strategicznych itp., starałem się zapamiętać (wręcz wbić sobie do głowy) najważniejsze zasady mistrza Sun, by potem móc je wykorzystać w analizie historii (lub sprawniejszej grze) . Co wydało się dla mnie na początku zadziwiające to to, że większa część z nich sprawdza się również na co dzień. Dlatego polecam tę pozycję każdemu. Strategia i taktyka w wydaniu tego chińskiego mistrza to lektura z najwyższej półki.

Gilles | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Cóż... czytałem ją bardzo długo.. i niestety mało pamiętam przez te przerwy... ale tak wyszło.. jednak książka świetna.. daje sporo do myślenia - a ja lubię takie właśnie. Za jakiś czas przeczytam ją jeszcze raz!

Sven | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 lipca 2012

"Sztuka wojny" to uznana książka, będąca zbiorem zasad wybitnych chińskich myślicieli wojskowych. O traktatach słyszałem wiele dobrego. Sięgnąłem po tę pozycję głównie dlatego, że odnosi się do wielu aspektów życia codziennego. Czy traktaty, które uczą zwyciężać, mogą być przydatne w naszych czasach?

Początek książki to przybliżenie nam dwóch czołowych postaci, które będą się pojawiały w obu traktatach. Poznajemy kolejno życiorysy Sun Tzu, a także Sun Pina. W pewnych momentach lektura jest udialogizowana, przez co nabiera pewnych cech powieści. Myślę, że taka formuła jest bardzo trafna i dzięki temu czytelnik jest w stanie lepiej poznać dwóch wybitnych strategów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj opowieść o audiencji u króla Wu, gdzie Sun Tzu w interesujący sposób przedstawia zarys swojej strategii.

Dalsza część książki skupia się już na zagadnieniach czysto wojskowych i pozwala zagłębić się czytelnikowi w tajniki prowadzenia wojny. Sun Tzu skrupulatnie opisuje najważniejsze...

madelain_mp | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Książka genialnie ukazuje w jaki sposób budować armię, prowadzić wojnę wygrywać, a jednocześnie przegrywać. zgodzę się, że jest to idealny poradnik nie tylko dla wojska ale również dla marketingowców oraz ludzi którzy prowadzą własną firmę. przyznaję książka nie jest łatwa i nie dziwi mnie fakt, że większość opinii wskazuje jej monotematyczność, czyli stricte skupianie się nad formacjami wojskowymi. głębszy sens i cała sztuka prowadzenia wojny, negocjacji szpiegostwa w tej książce nabiera całkowicie inny wymiar - głębszy i prawdziwy.