Okładka książki Sztuka Wojny

Helion
filozofia i etyka
typ
papier
7,13 (754 ocen i 56 opinii)

Opis książki

Chińskie traktaty zawierające zasady taktyki i strategii skuteczne nie tylko w wojsku, ale również w interesach i życiu osobistym. Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj. Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycję dla siebie i swoich podwładnych.zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudniejszych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.Te traktaty uczą zwyciężać.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Nudne oczywistości przetłumaczone ze starożytnego chińskiego, który w dzisiejszych czasach nie jest zbyt dobrze przyswajalny. Dobrze, że były dodane komentarze do każdego rozdziału, więc trochę bardziej to wszystko było zrozumiałe. Szkoda tylko, że na palcach jednej ręki mogę wyliczyć rzeczy, które były dla mnie nowościami, bo reszta - wszystko znane i niezbyt interesujące. Jeszcze część Sun Tzu jakoś przeszłam, ale Sun Pin był naprawdę męczący.
Może i jest to najstarszy podręcznik sztuki wojennej na świecie, ale według mnie w dzisiejszych czasach powinien zachwycać samym faktem powstania, bo treść jest zbyt oczywista i nie wnosi raczej nic, czego by się nie wiedziało w XXI wieku.

aklime | 2011-05-16
Przeczytana: 16 maja 2011

Za "Sztukę wojny" zabrałam się ze względu na jej sławę. Jest to książka polecana przez wielu, znalazłam ją także w kilku rankingach "must read". Niestety nie jest to książka dla każdego, a raczej, nie każdy znajdzie w niej coś wartościowego. Dla mnie "Sztuka wojny" to zbiór jakiś zasad i najprostszych reguł wojennych w stylu: "By pokonać wroga, należy wszcząć walkę" albo "Głodny żołnierz to zły żołnierz". Nie odczuwałam jakoś potrzeby, by czytać o rzeczach dla mnie oczywistych. Rozumiem oczywiście, że są ludzie którzy lubią czytać tego rodzaju poradniki i przyjemnie im się robi gdy ktoś proste zasady wyjaśnia w prostych słowach. Ja niestety się zawiodłam, bo nie poradnika szukałam, a ciekawej lektury. Dlatego "Sztuka wojny" nie zyskała mojego uznania i w niczym mi nie pomogła - ale jeśli ktoś lubi łopatologicznie wyjaśnione zasady prowadzenia wojny, to polecam.

Sven | 2012-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 lipca 2012

"Sztuka wojny" to uznana książka, będąca zbiorem zasad wybitnych chińskich myślicieli wojskowych. O traktatach słyszałem wiele dobrego. Sięgnąłem po tę pozycję głównie dlatego, że odnosi się do wielu aspektów życia codziennego. Czy traktaty, które uczą zwyciężać, mogą być przydatne w naszych czasach?

Początek książki to przybliżenie nam dwóch czołowych postaci, które będą się pojawiały w obu traktatach. Poznajemy kolejno życiorysy Sun Tzu, a także Sun Pina. W pewnych momentach lektura jest udialogizowana, przez co nabiera pewnych cech powieści. Myślę, że taka formuła jest bardzo trafna i dzięki temu czytelnik jest w stanie lepiej poznać dwóch wybitnych strategów. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj opowieść o audiencji u króla Wu, gdzie Sun Tzu w interesujący sposób przedstawia zarys swojej strategii.

Dalsza część książki skupia się już na zagadnieniach czysto wojskowych i pozwala zagłębić się czytelnikowi w tajniki prowadzenia wojny. Sun Tzu skrupulatnie opisuje najważniejsze...

Patryk | 2013-01-07
Przeczytana: styczeń 2013

Ocena odnosi się bardziej do treści zawartej w książce niż do formy. Sztuka wojny zawiera instrukcje podejmowania decyzji i planowania działań, których to umiejętności wymaga rola przywódcy, czy to w firmie, czy na polu bitwy. Jako fan historii, militarystyki, gier strategicznych itp., starałem się zapamiętać (wręcz wbić sobie do głowy) najważniejsze zasady mistrza Sun, by potem móc je wykorzystać w analizie historii (lub sprawniejszej grze) . Co wydało się dla mnie na początku zadziwiające to to, że większa część z nich sprawdza się również na co dzień. Dlatego polecam tę pozycję każdemu. Strategia i taktyka w wydaniu tego chińskiego mistrza to lektura z najwyższej półki.

Pola | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zamienię
Przeczytana: 04 lutego 2014

"Podbijaj panów feudalnych, grożąc im wyrządzeniem krzywdy, przysparzaj im pracy sprawiając wiele problemów i skłaniaj ich aby gonili za korzyściami" - propagowanie konsumpcjonizmu od kilku tysięcy lat? Niestety to tylko wyjątek z książki. Nie warto się napalać.

Przereklamowana, opis do książki zupełnie nieadekwatny do zawartości. Oczywiście to moje subiektywne wrażenie i nie jestem znawcą kultury wschodniej lub wojennej, ale mam wrażenie, że książka ta zupełnie nie przystaje do obecnych warunków prowadzenia taktyki, nie tylko wojennej ale nawet trudna jest do przeniesienia na grunt komercyjnego marketingu czy jakiejkolwiek innej. Autorzy pisali ją w czasach kiedy honor oznaczał coś zupełnie innego niż dzisiaj i nie do pomyślenia było prowadzenie wojen w stylu Stanów Zjednoczonych, które podobno wykładają z tego na uczelniach wojskowych... może jakieś inne fragmenty?. Traktat nie posiada także większych walorów poetyckich, co jest raczej kwestią różnicy kulturowej i językowej...

foolart | 2013-01-02
Przeczytana: 18 września 2010

Książka powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce, głęboka mądrość na temat sztuki prowadzenia wojny i nie tylko. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce, pozwala wychodzić zwycięsko z każdej życiowej potyczki, bez względu na płaszczyznę. Polecam!

kolmanka | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Ta książka zdążyła obrosnąć legendą. Wspominana w setkach artykułów, filmach, serialach, stała się pozycją kultową i jedną z książek, które przeczytać należy. W książce znajdują się przemyślenia, rady, przestrogi chińskich myślicieli, przywódców wojskowych, które o dziwo, znajdują odzwierciedlenie w życiu codziennym. Czym jest nasze życie, jak nie codzienną wojną? Wojną z czasem, wojną z nieżyczliwymi ludźmi, wojną o władzę i majątek, wojną o miłość i szacunek? Niestety czasami bywa tak, że przegrywamy tę walkę lub wymachujemy białą flagą.

Książka jest podzielona na dwie części: Sztuka wojny oraz Strategie wojskowe. Tak naprawdę druga część jest jakby przełożeniem wiedzy z pierwszej na język wojskowy. Czytelnik zaczyna dostrzegać pewne powiązania strategii walk na polu bitwy z codziennymi bataliami i dochodzi do bardzo prostego wniosku. W życiu należy być rozważnym, odważnym lecz także roztropnym strategiem, który swoją postawą zyskuje szacunek całej armii (czyli...

Siemovit | 2013-12-06
Przeczytana: 2008 rok

Pozycja do której często wracam. Sztuka wojny mimo, iż napisana w starożytności, nie traci swojej aktualności do dziś. Rady w niej zawarte można stosować w niemal każdym askpekcie życia, a szczególnie w biznesie, negocjacjach, grach zespołowych.
Trzeba włożyć nieco wysiłku, aby zrozumieć rady Sun Tzu i przełożyć je na dzień dzisiejszy, ale warto.

Imachuemanch | 2013-08-12

Absurdalnie stara i oczywista książka. Nikt nic nowego z tego nie wyciągnie, gdyż oczywiste oczywistości są bezwiednie powtarzane z pokolenia na pokolenie w tysiącach opracowań i ksiąg. Warte lektury mimo wszystko, jako jeden z większych zabytków literatury.

Sigurd | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mam prawdziwe trudności z oceną tej książki. Jeśli chodzi o treść powstrzymam się od wystawienia jakichkolwiek not. Wszystko sprowadza się do tego, czy podoba nam się czytanie dzieł historycznych. Łatwo domyślić się, że język będzie inny niż ten obecnie używany. Styl również będzie się różnił. Osobiście jestem daleki od oceny treści.

Inną sprawą jest ocenienie wydania. Zawiodłem się na nim. Zdecydowanie brakuje mi przypisów, które, według mnie, powinny znaleźć się w takiej pozycji. Przez ich brak byłem zmuszony sięgać do innych źródeł, by wyjaśniać pewne kwestie, co budzi rozczarowanie przy wydaniu ekskluzywnym. Z drugiej jednak strony nie mogę niczego zarzucić jakości druku i oprawy. Każdy dział został ładnie oznakowany, książka jest solidna i bardzo dobrze wykonana.

Moja ocena to 6/10. Tylko 6 ze względu na brak przypisów i ogólny poziom tłumaczenia. Ocena nie dotyczy wartości merytorycznej treści.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku