Sztuka wojny

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- Bing Fa
- Wydawnictwo:
- Helion
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-01
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324615865
- Tłumacz:
- Dariusz Bakalarz
- Tagi:
- wojna filozofia traktat
Chińskie traktaty zawierające zasady taktyki i strategii skuteczne nie tylko w wojsku, ale również w interesach i życiu osobistym. Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj. Sztuka wojny Sun Tzu i Metody wojskowe Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycję dla siebie i swoich podwładnych.zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudniejszych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.Te traktaty uczą zwyciężać.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 3 547
- 3 106
- 1 107
- 281
- 79
- 47
- 30
- 20
- 18
- 13
OPINIE i DYSKUSJE
Czasem wracam do tego traktatu. To dobra rzecz, by wzmocnić się w decyzjach, przemyśleć pewne swoje postępowania, coś zaplanować.
Atakuj, gdzie się nie spodziewają, kryj prawdziwe zamiary, pozoruj słabość szykując się do obrony/ataku, pozyskuj sojuszników, wykorzystuj ukształtowanie terenu, korzystaj ze szpiegów, nagradzaj wojowników, wzbudzaj wolę walki - część tego maksymalnie uproszczonego programu daje się zastosować w wielu dziedzinach życia, a że nie jest to program nadstawiania drugiego policzka?..
Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że rady militarne płynące z tego podręcznika (gdyby traktować go jednak literalnie) mogą być cokolwiek zdezaktualizowane, wszak po 2,5-3 tys. lat od jego powstania i o konia, i o rydwan już ciężko; nikt też nie pali ognisk, a i szlaki zaopatrzenia mają inny charakter...
Nie do końca też zgadzam się z bałwochwalczym wrzucaniem zdań z tej księgi do wszelkich dziedzin życia: biznesu, coachingu, HR-u, psychoterapii itp. A przynajmniej nie bezkrytycznie; każda z tych dziedzin ma swoje dobrze znane i opisane narzędzia, co nie oznacza, iż zaznajomienie się z tą pozycją i jej przemyślenie nie może przynieść korzyści niemal każdemu.
Ja najchętniej traktuję to dzieło jako uzupełnienie taoistycznej filozofii, która jest mi dość bliska. I czasami na pewno wrócę na kilka zdań, gdy coś będzie do przemyślenia...
Czasem wracam do tego traktatu. To dobra rzecz, by wzmocnić się w decyzjach, przemyśleć pewne swoje postępowania, coś zaplanować.
więcej Pokaż mimo toAtakuj, gdzie się nie spodziewają, kryj prawdziwe zamiary, pozoruj słabość szykując się do obrony/ataku, pozyskuj sojuszników, wykorzystuj ukształtowanie terenu, korzystaj ze szpiegów, nagradzaj wojowników, wzbudzaj wolę walki - część tego...
Użyteczność w życiu codziennym raczej wątpliwa. Przynajmniej bez jakiejś głębszej interpretacji porad i zaleceń zebranych w tytułach. Jednak Sztuka wojny wpadła w moje ręce w gimnazjum i niezwykle mnie oczarowała Ten tytuł pogłębił moją fascynację Chinami i dlatego jest mi niezwykle bliski.
Użyteczność w życiu codziennym raczej wątpliwa. Przynajmniej bez jakiejś głębszej interpretacji porad i zaleceń zebranych w tytułach. Jednak Sztuka wojny wpadła w moje ręce w gimnazjum i niezwykle mnie oczarowała Ten tytuł pogłębił moją fascynację Chinami i dlatego jest mi niezwykle bliski.
Pokaż mimo toNie przeczytałem całości i w połowie skończyłem. Myślę, że spokojnie mogłaby być krótsza. Słyszałem wiele dobrego o tej książce ale napisałbym, że jest dość przereklamowana. Nie chce zniechęcać no ale mi nie przypadła do gustu niestety :(
Nie przeczytałem całości i w połowie skończyłem. Myślę, że spokojnie mogłaby być krótsza. Słyszałem wiele dobrego o tej książce ale napisałbym, że jest dość przereklamowana. Nie chce zniechęcać no ale mi nie przypadła do gustu niestety :(
Pokaż mimo toTrudno mi ocenić tą książkę. Jest to pierwszy traktat wojenny jaki kiedykolwiek przeczytałam, więc nie mam porównania. Jednakże uważam, że ten został napisany przejrzyście i prosto, a komentarze od tłumacza także wiele dały. Ciekawa lektura, polecam przeczytać, gdyż można dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Trudno mi ocenić tą książkę. Jest to pierwszy traktat wojenny jaki kiedykolwiek przeczytałam, więc nie mam porównania. Jednakże uważam, że ten został napisany przejrzyście i prosto, a komentarze od tłumacza także wiele dały. Ciekawa lektura, polecam przeczytać, gdyż można dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Pokaż mimo toObecność książki w kulturze masowej przereklamowana, acz jako fascynat Azji byłem mimo wszystko zainteresowany. Miał być to mój zawód roku, ale potem natrafiłem na dwie zdecydowanie gorsze pozycje. Lektura praktycznie bezużyteczna w codziennym życiu, a do świata wojskowego zdecydowanie mi daleko.
Obecność książki w kulturze masowej przereklamowana, acz jako fascynat Azji byłem mimo wszystko zainteresowany. Miał być to mój zawód roku, ale potem natrafiłem na dwie zdecydowanie gorsze pozycje. Lektura praktycznie bezużyteczna w codziennym życiu, a do świata wojskowego zdecydowanie mi daleko.
Pokaż mimo toKsiążka na pewno ciekawa, aczkolwiek z racji osadzenia w kulturze chińskiej oraz przetrwaniu do naszych czasów jedynie fragmentów trudna w odbiorze.
Książka na pewno ciekawa, aczkolwiek z racji osadzenia w kulturze chińskiej oraz przetrwaniu do naszych czasów jedynie fragmentów trudna w odbiorze.
Pokaż mimo toInteresująca książka, która de facto składa się z trzech różnych dzieł: "Sztuki wojny" Sun Tzu, "Metod wojskowych" Sun Pina oraz "Trzydziestu sześciu forteli" nieznanego autora/autorów.
"Sztuka wojny" ma najbardziej ogólnikowy charakter i rzeczywiście, tak jak czytamy na okładce, niektóre z opisanych koncepcji i zasad można wykorzystać w codziennym życiu, a przynajmniej spróbować to zrobić.
Z kolei "Metody wojskowe" Sun Pina stanowią głównie zbiór zagadnień dotyczących prowadzenia wojen. Ciężko w nich dopatrzeć się jakichś analogii do codziennego życia, w związku z czym niektóre przedstawione interpretacje są naciągane. Niemniej, jako dzieło przedstawiające ówcześnie stosowane metody wojskowe i poglądy na ich temat sprawdza się znakomicie.
Ostatnia część książki jest według mnie najciekawsza. "Trzydzieści sześć forteli" stanowi zbór sentencji, odnoszących się do rozmaitych sztuczek, które można zastosować na polu militarnym czy politycznym. Wszystkie są poparte przykładami ich zastosowania w rzeczywistości, m.in. w czasach II wojny światowej, czy średniowiecza. Dzięki temu fortele są dla czytelnika nie tylko pustymi rozważaniami filozoficznymi, ale również prawdziwymi taktykami, które z sukcesem wykorzystywano w walce.
Polecam osobom interesującym się wojskowością, jak również czasami starożytnymi.
Interesująca książka, która de facto składa się z trzech różnych dzieł: "Sztuki wojny" Sun Tzu, "Metod wojskowych" Sun Pina oraz "Trzydziestu sześciu forteli" nieznanego autora/autorów.
więcej Pokaż mimo to"Sztuka wojny" ma najbardziej ogólnikowy charakter i rzeczywiście, tak jak czytamy na okładce, niektóre z opisanych koncepcji i zasad można wykorzystać w codziennym życiu, a przynajmniej...
Przeczytana wielokrotnie i ciągle wracam.
Przeczytana wielokrotnie i ciągle wracam.
Pokaż mimo toDobry wstęp do do tematu samorozwoju, jednak książka mogła by być o połowę krótsza, nie tracąc na wartości.
Dobry wstęp do do tematu samorozwoju, jednak książka mogła by być o połowę krótsza, nie tracąc na wartości.
Pokaż mimo toŹródło niewiarygodnie dużej ilości cytatów, opowiastek i rad. Pomimo swoich lat cały czas świetnie się to odbiera dzięki bardzo dobrej robocie tłumaczy.
Źródło niewiarygodnie dużej ilości cytatów, opowiastek i rad. Pomimo swoich lat cały czas świetnie się to odbiera dzięki bardzo dobrej robocie tłumaczy.
Pokaż mimo to