Saga o potworze z bagien

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Obrazy Grozy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Saga of the Swamp Thing
978-83-237-2924-2
komiksy
Damian

Nocą niemal sobie wyobrażasz, jak by to wyglądało, gdyby odparować bagno, a z jego esencji wydestylować formę cielesną. Gdyby cały szlam, cała soczysta zgnilizna i wszystkie zapomniane kości szczurów powstały i na dwóch nogach zaczęły człapać przez płyciznę. Gdyby bagno miało duszę i gdyby ta dusza chodziła jak człowiek... Seria o Potworze z Bagien, zapoczątkowana w 1972 roku przez...

Seria o Potworze z Bagien, zapoczątkowana w 1972 roku przez scenarzystę Lena Weina i rysownika Berniego Wrightsona, opowiadała początkowo o naukowcu-idealiście o nazwisku Alec Holland i jego młodej żonie Lindzie, którzy na mokradłach w Luizjanie wspólnie pracowali nad wspomagającą wzrost roślin formułą "biowzmacniającą". Pewnego razu z powodu wybuchu bomby płonące, chwiejące się na nogach ciało Aleca Hollanda, przesiąknięte nieprzebadanymi związkami chemicznymi, wytoczyło się na bagna, by zniknąć w mętnej wodzie. Jak to często w komiksach bywa, to na pozór tragiczne zdarzenie okazało się mieć jedynie tymczasowe skutki.

Alan Moore, zainspirowany dokonaniami Lena Weina i Berniego Wrightsona, wyniósł w latach osiemdziesiątych stworzonego przez nich bohatera na nowy poziom, wykorzystując swój niepowtarzalny styl narracji. Jego prowokacyjne i nowatorskie scenariusze, w których groza przybiera formę największego lęku ofiary, sprawiły, że krytycy i czytelnicy uznali Sagę o Potworze z Bagien za jeden w wielkich komiksów końca dwudziestego wieku.

Saga o potworze z bagien to niezwykły album, w którym zebrano klasyczne historie z wielokrotnie nagradzanej serii Alana Moore'a - autora wyróżnionego nagrodą Hugo Strażników (komiksu wydanego w ramach Klubu Świata Komiksu), wybitnej serii, która ugruntowała jego pozycję najznamienitszego scenarzysty we współczesnym komiksie. Tom zilustrowali Stephen Bissette i John Totleben,autorzyznani wbranży komiksowej z umiejętności budowania nastroju grozy.

Za : Egmont Polska

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/obrazy_grozy/6

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/obrazy_grozy/6,okladka

Arthaniel | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Kiedy na forach/facebookowych grupach poświęconych komiksom powraca kwestia wznowień przerwanych w połowie tytułów, jedną z najczęściej wymienianych pozycji jest „Saga o Potworze z Bagien” Alana Moore’a. Samo nazwisko scenarzysty automatycznie sprawiło, iż przystępując do lektury, byłem absolutnie pewien, że mam do czynienia z dziełem co najmniej dobrym. I rzeczywiście - „Swamp Thing” w wykonaniu Maga z Northampton to scenariopisarski majstersztyk. Oprawa graficzna co prawda mocno się już zestarzała, ale umówmy się - ten album malowany jest przede wszystkim słowami. Cała historia jest mroczna i nieustannie zaskakuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami fabularnymi; także bohaterowie są „jacyś” i autentycznie intrygują. Słowem: wszystko tu jest na swoim miejscu; nie bolą nawet te z pupy wzięte - zapewne podyktowane kwestiami marketingowymi - crossovery z klasycznymi bohaterami z uniwersum DC. // Niniejszym dołączam do grona internetowych krzykaczy walczących o wznowienie tej serii na...

Marcin Zembrzuski | 2011-04-09

Zaskakujące, ale ten liczący sobie już niemal 30 lat komiks prawie wcale się nie zestarzał. Uśmiech na twarzy pojawia się, gdy do akcji wkracza jakaś postać w kolorowych trykotach czy gdy otrzymujemy nachalne proekologiczne przesłanie, ale pomijając tego typu fragmenty "Saga o Potworze z Bagien" to ciągle świetna rzecz. Upiorna, psychodeliczna, ale i bajkowa. Z mistrzowską narracją. Mimo kilku potknięć, jest to kolejny dowód na geniusz Alana Moore'a.

QUEENfan | 2017-03-20
Pii | 2017-03-05