Sygnał do szumu

Wydawnictwo: Egmont Polska
Signal to Noise
gaiman, szum, sygnał
komiksy

Gdzieś w Londynie umiera na raka reżyser filmowy. Nie zamierza się leczyć. Chce wykorzystać ostatnie dni, by napisać scenariusz – największe dzieło swego życia. Akcja filmu ma się dziać w małej europejskiej wiosce w ostatniej godzinie 999 roku. Bohaterowie wierzą, że z nadejściem północy nastąpi koniec świata. Czy reżyserowi uda się napisać tę historię? Po co tworzy w wyobraźni film, którego nikt nie zobaczy? Nikt oprócz nas. Oto przejmująca opowieść o ostatnich dniach zarówno artysty, jak i wymyślonych przez niego bohaterów. Album odzwierciedla wspólne Gaimanowi i McKeanowi przekonanie, że we współczesnym świecie ważne sprawy są nieustannie zagłuszane przez wszechobecny szum informacyjny.

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

PolishPopkulturę | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Z jednej strony - niesamowity eksperyment z formą i treścią, z drugiej - pozycja niemiłosiernie nudna i męcząca. Niby niespełna 100 stron, a mordowałem ten komiks przez tydzień. Ale do rzeczy. Poniżej - krótka analiza. Można czytać bez obaw o spoilery, bo wszelkie możliwe spoilery są i tak zawarte w opisie z tyłu okładki.

Wszystko tutaj obraca się wokół motywu sygnału oraz szumu.

Już po otwarciu komiksu czeka nas około 20 stron przedmów, wstępniaków, poematów, historyjek pobocznych i komiksowych szortów, które stanowią istny szum, przez który trzeba się wpierw przebić, by dotrzeć do historii właściwej (a więc tytułowego "sygnału").

Także sama warstwa edytorska albumu nawiązuje do głównego motywu - raptem kilkustronicowe rozdziały-sygnały przedzielone są tu mnóstwem zbędnego bełkotu - niezwiązanymi z fabułą wycinkami z gazet, quasigłębokimi wierszami, czy losowo ułożonymi słowami.

Warstwa graficzna? Praktycznie same nieczytelne kadry, spomiędzy których tylko od czasu do czasu...

Hennet778 | 2018-08-21
Przeczytana: 30 lipca 2018

Bardzo depresyjna historia, ale w oszczędny i bardzo plastyczny sposób wyraża całkiem ciekawą ideę (tytułowy sygnał do szumu (jak się ma) i koniec świata), no i świetnie, w gaimanowskim stylu tworzy klimat. Do tego McKean, choć może nieco monotonny, ma talent, który bardzo dobrze współgra z umiejetnościami Gaimana. Polecam na wieczorną lekturę, ale wcześniej lepiej uzbroić się w solidne pokłady wiary w to, że to wszystko nie jest jednak na darmo.

dyscyplina_i_terror | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Zdecydowanie plus za formę artystyczną i pracę Dave'a McKeana. Moja ulubiona część albumu to rozdział "Postludium". Komiks ten jest również ciekawym pytaniem dotyczącym infotainmentu i szumu informacyjnego z przełomu wieków. Niestety, odpowiedzi, których dostarcza, są co najmniej niewystarczające. Aczkolwiek dają do myślenia.

Ireksamb | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Przedobrzony - zmęczył mnie.

GiP | 2018-06-23
Alex | 2018-06-07