Petropolis

Wydawnictwo: Albatros
Petropolis
goskaszer

Powieść o dorastaniu, w której realizm miesza się z absurdem, a tragedia z komedią. Tytuł książki zainspirował poemat Osipa Mandelsztama, wielkiego rosyjskiego poety i prozaika, który zmarł na zesłaniu w 1938. Syberia, Azbest II, dawny obóz pracy, później wzorcowe stalinowskie miasto. Piekło na ziemi. Tu dorasta Sasza Goldberg, czarnoskóra dziewczyna o żydowskim nazwisku. Jej ojciec...

Syberia, Azbest II, dawny obóz pracy, później wzorcowe stalinowskie miasto. Piekło na ziemi. Tu dorasta Sasza Goldberg, czarnoskóra dziewczyna o żydowskim nazwisku. Jej ojciec skorzystał z okazji i uciekłszy do USA, zerwał wszelkie kontakty z rodziną. Saszę wychowuje matka ? autorytarna Lubow. Nawet ciąża czternastolatki nie przekreśla jej ambitnych planów wobec córki. Sasza musi zostawić maleńką Nadię i wyjechać do Moskwy, gdzie matka załatwia jej miejsce w znakomitym liceum plastycznym. Ale opuszczenie Azbestu II to dopiero początek jej drogi. Dziewczyna natrafia na ogłoszenie agencji matrymonialnej kojarzącej rosyjsko ? amerykańskie pary i postanawia wyruszyć do USA.
Czy narzeczony z Arizony spełni jej oczekiwania na lepsze życie?
Czy Saszy uda się odnaleźć ojca?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://merlin.pl/Petropolis_Anya-Ulinich/browse/product/1,764275.html

AsiaG | 2015-07-10
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Debiutancka powieść pani Ulinich jest książką dobrą, lecz nie porywającą. A przynajmniej mnie nie porwała i nie zachwyciła. Słodko-gorzka opowieść o dorastaniu ciemnoskórej Saszy w małym syberyjskim miasteczku i jej dojrzewaniu za Wielkim Oceanem. Dla mnie całość tej historii chyba odrobinę bardziej gorzka, jednak zakończenie jest już lekko słodkie. Myślę, że to książka, która uczy wiary w siebie i przychylność losu i pokazuje,że nawet największe życiowe porażki w końcu zaowocują czymś dobrym.

Ola | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Petropolis to książka o dorastaniu, o tym jak środowisko, w którym żyjemy warunkuje kim jesteśmy.

Sasha musi przejść daleką drogę z Rosji, aż do Ameryki. A także wiele wydarzeń od odejścia ojca, obśmiewanie koleżanek, rygorystyczne wymagania matki, zajście w ciążę w wieku piętnastu lat i oddanie córki matce na wychowanie, po wyjazd do innego kraju, bycie narzeczoną mężczyzny, którego nawet nie zna, sprzątanie u dziwacznych ludzi. Po wielu latach odkrywa siebie i dowiaduje się co jest dla niej ważne.

Powieść nie jest słodko-gorzka jak obwieszcza nam okładka. Dla mnie była głównie gorzka. Czytając ją było mi smutno, było mi żal bohaterów. Nie umieli znaleźć siebie, a co za tym idzie nie potrafili prawdziwie kochać, oddać się konkretnym wartościom.

Książka była dziwna, czasami miałam wrażenie, że akcja toczy się w kosmosie, a ja czytam jakieś science fiction. Jednak wartka akcja, retrospekcje, konkretne dialogi sprawiły, że dobrze się ją czyta.

Amaranta | 2014-03-13
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Nietypowa, wariacka - to moje pierwsze skojarzenia. Na pewno wciągająca, pełna dziwacznego czarnego humoru.. Ale od początku: w miasteczku Azbest II, gdzieś w Rosji mieszka Sasza Goldberg - główna bohaterka. No właśnie, tytułowa nietypowa półżydówka, mulatka w głębi komunistycznej Rosji - paradoks? czarny humor? Nad Saszą kontrolę (bo nie można tego nazwać wychowaniem ani opieką) sprawuje apodyktyczna Lubow - matka. Życie bohaterki do najlżejszych nie więc nie należy a sprawy się komplikują.

W nieprzesłodzony, realno - absurdalny sposób Anya Ulinich pokazuje, że nawet dziwacy mogą spełnić swoje marzenia, wystarczy chcieć.

Renata Racinowska | 2014-11-20

Kolejna książka znaleziona na półce "Tania książka" i przeczytana bez rozczarowania. Nie porwała mnie może w swój świat tak bardzo, jak książka by mogła, ale przeczytałam ją do końca i nawet się po jej przeczytaniu zamyśliłam... Mocną stroną tej książki była jej niezwykła umiejętność zachęcenia mnie do poszukiwania odpowiedzi na te czy inne pytania.
Ciemnoskóra Rosjanka - spodziewałaś się takiego połączenia?
Czy mężczyzna z porażeniem mózgowym może mieć wzwód?
Czy dałabym radę przeżyć nie mając pracy, pieniędzy, bez ogrzewania i wody w domu?
Czy w życiu możliwe są tak szczęśliwe zakończenia?
Jak daleko, ale naprawdę JAK DALEKO są o siebie wschód i zachód?

Generalnie polecam.

Klaudia Lewandowska | 2016-06-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Dla mnie nieziemska. Natrafiłam na nią przypadkiem na wymianie książek niedaleko mojego domu i jestem zachwycona tym debiutem. Trochę onieśmielona umiarkowanymi opiniami na jej temat dodam, że ja po prostu utożsamiam się z poczuciem "urwania się z choinki" w każdym środowisku, w którym akurat dane mi jest się wkraść i doceniłam mocno opowieść tak mocno "wgryzającą się" w tego typu postać. Każdy ma swoje interpretacje - mnie ta wariacka powieść całkowicie pochłonęła :)
Ach, i dla mnie to jest słodko-gorzka powieść, tak właśnie odczytuję czarny humor, a ja ogólnie mało słodzę :D

Emoonia | 2015-06-08
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Zdarzyło mi się już wielokrotnie znaleźć perełkę w koszu z tanią książką, ale tym razem znalazłam tylko nieciekawy kamyczek. Książka miałka i niezbyt przyjemna, momentami turpistyczna bez żadnego wyraźnego powodu. Sasza mogłaby być ciekawą bohaterką (ciemnoskóra Rosjanka marząca o karierze malarki brzmi całkiem nieźle), ale jej przemyślenia są błahe i właściwie to nie wiadomo, o co jej chodzi i czego pragnie. Jedynym plusem książki jest jej lekkość, ale to dla mnie jedynie toaletowa lektura.

mrsantares | 2013-03-23
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniała, niesamowicie ciekawa książka. Ukazuje jak bardzo czas i miejsce, w którym przychodzi się na świat, ma ogromny wpływ na dalsze życie. Jak bardzo i boleśnie może zaboleć "amerykański sen". Jak brutalna była i nadal jest komunistyczna rzeczywistość. Sasza i jej specyficzna, momentami wręcz absurdalna podróż imigranta, zamieniająca jeden rodzaj niewoli na inny, nieustające próby ucieczki od zastanej rzeczywistości by na końcu odnaleźć spokój, miłość i zgodę samej z sobą. Mimo wielu nieszczęść Sasza nie traci poczucia własnej godności, przed gorzką teraźniejszością ratuje ją specyficzne poczucie humoru i "wewnętrzna emigracja", niczym nieograniczona wyobraźnia.

Bardzo unikalny sposób ukazania dorastania, subtelna mieszanka realizmu i absurdu, pełna komicznych elementów i bardzo osobliwych bohaterów. Bez bogatych, egzaltowanych panienek z przyziemnymi problemami, muskularnych facetów, drogich ciuchów, samochodów i domków nad morzem z własną plażą. Wspaniała odmiana. Gorąco...

Beata | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

"Petropolis" to orzeźwiający powiew wiatru we współczesnej literaturze. Świetne dialogi, wciągająca nowymi wątkami chronologia na wspak, zmysł obserwacji i malarskie odwzorowanie postaci i miejsc. Czekam z utęsknieniem na kolejną książkę Anyi - mam nadzieję, że długo nie będę musiała czekać...

Nika | 2012-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2012

"Petropolis" jest jedną z nielicznych książek, w której naprawdę się zaczytałam. Główna bohaterka - Sasza, dziewczyna której od dziecka stawiano wysokie wymagania, wbrew jej niewyrażonej dosłownie chęci bycia przeciętną. Wystarczająco nie pozwalał jej na to wygląd zewnętrzny - wyróżniający się wśród pozostałych, ciemny kolor skóry, kłębiaste włosy.
Książka opowiada o dorastaniu i życiu czarnoskórej, rosyjskiej Żydówki,które jest skomplikowane i ciężkie - po części, na jej własne życzenie, po części poprzez nieugięty charakter matki i sytuację w kraju.
Książka zawiera w sobie liczne retrospekcje, które pozwalają na zapoznanie się ze szczegółami życia bohaterów, wiążąc różne wątki w jedną całość. Dzięki temu czytając ją, jesteśmy w stanie zrozumieć pewne wydarzenia. Jak gdyby "tłumaczyły" stany, uczucia i poczynania bohaterów. Akcja zmienia się wystarczająco często, by nie zanudzić czytelnika. Nie zawiera długich i męczących opisów, za co również stawiam jej...

mgiełka | 2011-09-17
Przeczytana: 17 września 2011

Bardzo fajna książka,nieźle pokręcona ale ciekawa.Historia ciemnoskórej żydówki Saszy zamieszkującej rosyjski Azbest II,jej potyczek, relacji z bliskimi.Jak dla mnie sama droga do lepszego życia (pod względem zarówno materialnym jak i duchowym)jest istotna.Życie nie szczędziło Saszy cierpień, upokorzeń oraz trudności .Od dziecka bohaterka zmaga się z biedą ,nieakceptującą jej matką,a następnie wczesnym macierzyństwem oraz odłączeniem od maleństwa.Mimo,iż książka opowiada o tematach dość trudnych(nie koloryzuje faktów zarówno rzeczywistości rosyjskiej jak i amerykańskiej),jest napisana z jakąś lekkością.