W imię Marksa

Tłumaczenie: Michał Herer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Krytyki Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Pour Marx
978-83-61006-42-8
marks filozofia
filozofia i etyka
Maciek

Książka Louisa Althussera jest jedną z najważniejszych propozycji teoretycznych, jakie pojawiły się w XX wieku. To nowatorska interpretacja dzieł Marksa. Dzięki pojęciom zaczerpniętych z psychoanalizy i strukturalizmu Althusser zrywa z utrwalonymi interpretacjami pism niemieckiego filozofa. Próbuje wskrzesić marksizm w jego naukowej postaci. Książka spotkała się z niesłychanym jak na dzieło teoretyczne odzewem czytelników. Stała się bestsellerem porównywalnym ze Słowami i rzeczami Michela Foucaulta, zyskując status klasyki współczesnej filozofii. Dzieło ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim.

Olaf | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Nieprawdopodobne, że takie książki powstają. Ale jak mi to jakiś amerykanin kiedyś w komentarzu na YouTube napisał, "socjalista akademicki, to coś innego niż pretorianin totalitarnego państwa". Coś mi się zdaje, że koleszka nie czytając Orwella do perfekcji opanował zdolność dwumyślenia. I chyba o to tu chodzi, tak jak to napisał w Zniewolonym Umyśle Czesław Miłosz, ludzie do XX wieku nie zdawali sobie tak dobitnie sprawy, że domym, to nie betonowe drzewa, które wyrastają, tylko budowane wedle planu koncepcje. Tak samo nie przypuszczali, że rewolucja i walka klas, czyli realna nienawiść do kogoś ZAWSZE, będzie kończyć się czyjąś zagładą. Lenin, Stalin w niczym nie odstępili od Marksa, jedynie konsekwentnie realizowali jego wytyczne.

| 2016-03-21
Przeczytana: 2009 rok