Etyka

Okładka książki Etyka Alain Badiou
Okładka książki Etyka
Alain Badiou Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Przewodniki Krytyki Politycznej
Brak tytułu oryginału, wybór tekstów
Krytyka Polityczna
2009-01-01
2009-01-01
Paweł Mościcki
Filozofia etyka miłość prawa człowieka

Książka wnosi do filozofii moralnej nowe treści, bo jest relatywnie nowa. Dobrze, jeśli myśliciele żyjący w różnych czasach zadają sobie te same pytania, bo w nowych okolicznościach można udzielić nowych odpowiedzi.
Tak jest z Etyką Alaina Badiou. Ciekawią go nowe wyzwania, które przyniósł zwłaszcza rozwój społeczeństw w XX wieku. Książka jest zgrabnie napisana i szybko wciąga.
Polecam!

Interesująca i bardzo jasna praca, która jest ciekawym głosem wśród etyki neopragmatystów, dekonstrukcjonistów itd. ale nie wiem czy Badiou udało się dokonać tego co zamierzał - ufundować etykę na pojęciu prawdy i wyjąć ją ze szponów nihilizmu.
Wybieg w zanegowanie etyki jako takiej (bezpredykatowej) i utworzeniu głównych obszarów etyki (etyka miłości, polityki, nauki oraz sztuki) jest sensowny, ale ten podział jest zupełnie arbitralny i wpada w ryzyko nieskończonych manipulacji tworzenia etyki coraz to mniejszych i mniejszych obszarów życia, tak, że w końcu każde indywidualne zdarzenie będzie miało oddzielnie dedykowaną mu etykę.
Pojęcie procesu prawdy jest rewolucyjne do szpiku kości, widać tam Badiou maoistę.
Najmocniejszym punktem wg. mnie jest konceptualizacja pozoru prawdy jako wydarzenia organizującego się wokół pewnej pełni, a nie pustki (wokół której organizuje się prawda wydarzenia) - nie ma sensu tego tu rozwijać, ale V rozdział jest w tym sensie chyba najbardziej obiecujący.
Kroczek w ciekawą stronę, ale wymagający jeszcze wielu mil kroków, żeby był to pełny projekt etyki z krwi i kości. Dobre jako inspiracja i prolegomena.

• Filozofia
  • KP etc.
  • Filozofia/religie/ekonomia/antropologia/psychologia
  • Kulturoznawstwo, filozofia, psychologia etc.
  • Biblioteka domowa

Dodaj cytat z książki Etyka