Poślubić Mozarta

Wydawnictwo: Rebis
Marrying Mozart
powieść amerykańska
malamibmw

Cowell skupia się na gorącej przyjaźni łączącej młodego geniusza z czterema siostrami Weber, które poznał w 1777 roku po przybyciu z matką do Mannheim. Początkowo serce kompozytora bije najżywiej na widok drugiej pod względem wieku córki - i utalentowanej śpiewaczki - Alojzy, ale kłopoty finansowe zmuszają go wkrótce do przyjęcia posady na dworze w Salzburgu. Gdy w końcu Mozart decyduje się oświadczyć Alojzie, ta ucieka z pewnym malarzem. Po przeprowadzce do Wiednia kompozytor rzuca się w wir pracy, zyskując stopniowo uznanie świata muzycznego. Ostatecznie ożeni się z Konstancją, najpierw jednak będzie musiał pokonać opór Frau Weber, która po śmierci męża żelazną ręką prowadzi każdą z córek ku finansowemu zabezpieczeniu. Powieść obfituje w liczne detale epoki i barwnie odmalowane dworskie sceny.

Joanna | 2014-02-05
Przeczytana: 08 grudnia 2013

„Osiemnastowieczna Europa, srogie zimy, zblazowani książęta, bogate miasta i ubogie domostwa ich mieszkańców, a na tym tle niezmordowany, żarliwy i niepokorny talent: Wolfgang Amadeusz Mozart. Autorka „Poślubić Mozarta” snuje barwną i wzruszającą opowieść o wielkim kompozytorze i czterech młodych kobietach, które zawładnęły jego wrażliwością, muzyką i sercem - siostrach Weber . Alojza urzekła go urodą i talentem wokalnym; Józefa zachwycała niezwykłą, głęboką barwą głosu; Zofia była jego powierniczką; Konstancja zaś odegrała niespodziewaną dla wszystkich rolę …i została jego żoną.” /cytat z okładki powieści/.
Przepiękna powieść oparta na faktach z życia dwudziesto kilku letniego Mozarta opowiadana przez najmłodszą z sióstr Weber – Zofię u schyłku jej życia- biografowi wielkiego kompozytora, Anglikowi Novello. Fakty z życia młodego Mozarta zarysowane są na tle dziejów rodziny muzyka Webera , w szczególności losów jego czterech córek. Słynne wieczorki muzyczne organizowane...

Isadora | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

Fabuła "Poślubić Mozarta" opiera się na fragmentach biografii młodego Wolfganga, ale koncentruje się wokół losów rodziny Weberów, w których orbitę przypadkowo dostaje się Mozart; od tego momentu ich losy nierozerwalnie się z sobą splatają, a relacje łączące genialnego kompozytora z członkami rodziny, zwłaszcza z czterema siostrami Weber, okazały się wdzięcznym i intrygującym tematem książki Stephanie Cowell.
Narratorką powieści jest najmłodsza z sióstr, Zofia. U kresu życia dzieli się swymi wspomnieniami z biografem Mozarta, Anglikiem Vincentem Novello, po raz ostatni udzielając głosu tym, którzy już odeszli.
To z perspektywy Zofii oraz jej sióstr: Józefy, Alojzy i Konstancji poznajemy Wolfganga - jego charakter, marzenia, niezwykłą wrażliwość oraz koleje losu - od chwili pierwszego spotkania z rodziną Weberów w ich mannheimskim domu podczas jednego z organizowanych przez ojca dziewcząt czwartkowych wieczorów muzycznych po ślub Wolfganga z Konstancją.
Zofia ze swadą i niezwykle...

Monika | 2013-05-23
Przeczytana: 22 maja 2013

Współcześnie Wolfgang Amadeusz Mozart uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów, ale czy zawsze tak było? Odpowiedź na to pytanie nie sprawia trudności osobom zainteresowanym twórczością tego kompozytora. Za sprawą Stephanie Cowell uzyskać ją mogą również osoby, które niekoniecznie preferują ten rodzaj muzyki.

Za sprawą powieści "Poślubić Mozarta" trafiamy do XVIII- wiecznego Wiednia (również do Mannhaim, Monachium i Salzburga). Do miasta, w którym kwitło życie artystyczne, na ulicach którego można było podziwiać piękne stroje, powozy. Miasta, które już wtedy przyciągało i fascynowało.

Oto poznajemy sędziwą Zofię, najmłodszą z czterech sióstr Weber, do której przyjeżdża biograf Mozarta Anglik Vincent Novello. Interesują go przede wszystkim związki tego wielkiego kompozytora z jej rodziną. To spotkanie zaowocowało falą wspomnień. Wspomnień, momentami bolesnych, którymi Zofia dzieli się, aczkolwiek niechętnie.

Pamięcią wraca do dnia, w którym po raz pierwszy...

sunset89 | 2011-10-01

Dobra tematyka, ciekawy język opowieści... Niestety momentami książka jest po prostu nudna, co sprawiło, że niezmiernie męczyło mnie jej czytanie. Wydaje mi się, że obecnie wydaje się wiele dużo lepszych powieści historycznych. Nie polecam.

Milagros_xd | 2013-04-13
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

To książka, która mnie urzekła. Nie dość, że ciekawie napisana, językiem bogatym i zrozumiałym dla każdego (za co cenię takich autorów) to ukazuje cudownie świat XVIII wieku, problemy, miłość i sztukę.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2010

Ot, powieść jak powieść, nudą wiało...

Alicja Kaczmarek | 2016-11-15
Przeczytana: 01 sierpnia 2016