Poślubić Mozarta

Okładka książki Poślubić Mozarta Stephanie Cowell
Okładka książki Poślubić Mozarta
Stephanie Cowell Wydawnictwo: Rebis Seria: Jej Portret biografia, autobiografia, pamiętnik
Jej Portret
Marrying Mozart
Rebis
2005-01-01
2005-01-01
Marta Jabłońska-Majchrzak
powieść amerykańska

Nareszcie ktoś pozytywnie ocenił rodzinę Weberów, tak znienawidzoną i krytykowaną przez większość biografów Mozarta. Z sercem napisana książka, oparta na wyznaniach najmłodszej z sióstr Weber, Zofii. Biografia sfabularyzowana, ale wiarygodna. Osamotniony Mozart ciągle dociskany, przyciskany przez rodzinę (głównie ojca),mógł w rodzinie Weberów znaleźć odskocznię, pociechę.
Mimo ogromnej niechęci biografów Mozarta do tej rodziny, faktem jest, że ojciec Fridolin Weber wykształcił muzycznie wszystkie swoje córki (czytały nuty, śpiewały),dwie zostały zawodowymi śpiewaczkami. Sam był kopistą i grał na wielu instrumentach. Warto pamiętać, że przyrodni brat Fridolina był ojcem kompozytora Carla Marii von Webera.
W książce znalazłam drobny błąd autorki albo tłumacza - matka podpisała się pod listem Maria Anna Mozart, a nie Anna Maria Mozart. Marią Anną Mozart była siostra Mozarta często zwana Marianną lub Nannerl.
Naprawdę miła lektura.

Stephanie Cowell urzekła mnie swoją powieścią.
Po obejrzeniu znanego filmu "Amadeusz" znałam kilka najważniejszych fkatów z życia kompozytora.
Ta powieść ukazuje kilkuletni fragment z życia Mozarta, kiedy jest on już młodym mężczyzną. Minęła aura cudownego dziecka i teraz trzeba walczyć na bogatych dworach o możliwość zarobku do godnego życia i możliwość spełniania się w swojej twórczości. Niestety ta droga jest trudna, częściej przypomina czołganie się u stóp władców tego świata. Mozartowi rzadko pozwala na to jego duma i przekonanie o własnym geniuszu.
Ta książka napisana jest nieco inaczej, bo to poprzez losy czterech sióstr Weber poznajemy życie Mozarta, który na różne sposoby był z nimi związany.
Każda z córek odgrywa inną rolę w życiu kompozytora. Słynne wieczorki muzyczne ukazują jak bardzo muzyka była sposobem na życie tych ludzi - źródłem zarobku, ale też radości i głębokich przeżyć.
Sporo realiów epoki, zwłaszcza klasy średniej i mieszczaństwa. Ciekawy obraz miejsca kobiety i artystki w tym społeczeństwie, związane z tym próby usamodzielnienia się od mężczyzn. Plany matrymonialne matki to cała epopeja.
Spomiędzy codziennych wydarzeń i zwyczajnej walki o byt wyłania się obraz genialnego, wrażliwego kompozytora. Obserwacje sióstr Weber znalazły swoje odbicie w muzyce Mozarta i wielu postaciach w jego operach.
Przepiękna powieść. Podobnie jak w przypadku powieści, której bohaterem był Michał Anioł, ta też zachęciła mnie do poszukiwań innych książek na temat Mozarta.

Stephanie Cowell urzekła mnie swoją powieścią.

„Osiemnastowieczna Europa, srogie zimy, zblazowani książęta, bogate miasta i ubogie domostwa ich mieszkańców, a na tym tle niezmordowany, żarliwy i niepokorny talent: Wolfgang Amadeusz Mozart. Autorka „Poślubić Mozarta” snuje barwną i wzruszającą opowieść o wielkim kompozytorze i czterech młodych kobietach, które zawładnęły jego wrażliwością, muzyką i sercem - siostrach Weber . Alojza urzekła go urodą i talentem wokalnym; Józefa zachwycała niezwykłą, głęboką barwą głosu; Zofia była jego powierniczką; Konstancja zaś odegrała niespodziewaną dla wszystkich rolę …i została jego żoną.” /cytat z okładki powieści/.
Przepiękna powieść oparta na faktach z życia dwudziesto kilku letniego Mozarta opowiadana przez najmłodszą z sióstr Weber – Zofię u schyłku jej życia- biografowi wielkiego kompozytora, Anglikowi Novello. Fakty z życia młodego Mozarta zarysowane są na tle dziejów rodziny muzyka Webera , w szczególności losów jego czterech córek. Słynne wieczorki muzyczne organizowane cotygodniowo w czwartki w Mannheim skupiały nie tylko ówczesnych muzyków, ale również ewentualnych kandydatów na mężów córek .W taki właśnie czwartkowy wieczór Mozart poznał i zaprzyjaźnił się z nimi. Splatające się losy rodziny Webera i Mozarta , traumatyczne przeżycia /śmierć ojca córek Webera, matki Mozarta / , przeprowadzka do Monachium , następnie do Wiednia zacieśniają więzy pomiędzy nimi. Każda z córek odgrywa jednak inną rolę w życiu kompozytora. Czytając powieść automatycznie skojarzyłam ją ze znaną książką E.E. Schmitta „ Moje życie z Mozartem” . Bardziej przybliżyła mi uczuciowe rozterki kompozytora, jego niespotykaną wrażliwość uczuciową , która pchnęła go do myśli samobójczych po doznanych zawodach miłosnych z kuzynką, a potem Alojzą.
Szczególnym walorem powieści jest szeroko rozbudowany obraz życia osiemnastowiecznego mieszczaństwa z barwnymi detalami codzienności , czasem wręcz walką o przetrwanie kolejnego dnia. Książkę odebrałam jako jedną z najpiękniej napisanych powieści historycznych, przedstawiających m.in. pozycję kobiety w ówczesnej Europie .

Współcześnie Wolfgang Amadeusz Mozart uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów, ale czy zawsze tak było? Odpowiedź na to pytanie nie sprawia trudności osobom zainteresowanym twórczością tego kompozytora. Za sprawą Stephanie Cowell uzyskać ją mogą również osoby, które niekoniecznie preferują ten rodzaj muzyki.

Za sprawą powieści "Poślubić Mozarta" trafiamy do XVIII- wiecznego Wiednia (również do Mannhaim, Monachium i Salzburga). Do miasta, w którym kwitło życie artystyczne, na ulicach którego można było podziwiać piękne stroje, powozy. Miasta, które już wtedy przyciągało i fascynowało.

Oto poznajemy sędziwą Zofię, najmłodszą z czterech sióstr Weber, do której przyjeżdża biograf Mozarta Anglik Vincent Novello. Interesują go przede wszystkim związki tego wielkiego kompozytora z jej rodziną. To spotkanie zaowocowało falą wspomnień. Wspomnień, momentami bolesnych, którymi Zofia dzieli się, aczkolwiek niechętnie.

Pamięcią wraca do dnia, w którym po raz pierwszy zobaczyła Mozarta. Pojawił się u nich w domu na cotygodniowym czwartkowym spotkaniu muzyków, które organizował jej ojciec. Mała Zofia miała wtedy 11 lat. Zafascynowały go głosy najstarszych sióstr Weber: Józefy i Alojzy. Ta druga miała zostać jego żoną, jednak los chciał inaczej.

Rodzice Mozarta, cudownego dziecka, zaplanowali mu życie do ukończenia 30-go roku życia. Nie było w nim miejsca na miłość. Wolfgang przede wszystkim miał znowu zachwycać swoją muzyką. Dzięki temu polepszyłby się byt jego najbliższych: rodziców i siostry. On sam chciał skomponować wybitną operę.

Los jednak często płata figle, a życie pisze własne scenariusze. Oto po pewnym czasie rodzina Weberów, po śmierci głowy rodziny, wyjeżdża do Wiednia (tu Alojza dostaje posadę "sopranu" w operze wiedeńskiej}. W tym mieście znowu łączą się losy Mozarta i sióstr Weber. Zamieszkuje on w pensjonacie, który w swoim domu prowadzi matka dziewcząt. To tu zbliża się do Konstancji, trzeciej z kolei córki pani Cecylii. I to właśnie ona zostaje jego żoną. Jednak niedane było im długo cieszyć się życiem małżeńskim, gdyż Mozart umarł młodo, zbyt młodo...miał 35 lat.

Za sprawą powieści "Poślubić Mozarta"...

Fabuła "Poślubić Mozarta" opiera się na fragmentach biografii młodego Wolfganga, ale koncentruje się wokół losów rodziny Weberów, w których orbitę przypadkowo dostaje się Mozart; od tego momentu ich losy nierozerwalnie się z sobą splatają, a relacje łączące genialnego kompozytora z członkami rodziny, zwłaszcza z czterema siostrami Weber, okazały się wdzięcznym i intrygującym tematem książki Stephanie Cowell.
Narratorką powieści jest najmłodsza z sióstr, Zofia. U kresu życia dzieli się swymi wspomnieniami z biografem Mozarta, Anglikiem Vincentem Novello, po raz ostatni udzielając głosu tym, którzy już odeszli.
To z perspektywy Zofii oraz jej sióstr: Józefy, Alojzy i Konstancji poznajemy Wolfganga - jego charakter, marzenia, niezwykłą wrażliwość oraz koleje losu - od chwili pierwszego spotkania z rodziną Weberów w ich mannheimskim domu podczas jednego z organizowanych przez ojca dziewcząt czwartkowych wieczorów muzycznych po ślub Wolfganga z Konstancją.
Zofia ze swadą i niezwykle sugestywnie kreśli rodzinne portrety: ojca Frydolina, który przykładał ogromną wagę do muzycznej edukacji córek i z godnym podziwu samozaparciem starał się jakoś wiązać koniec z końcem; matki Cecylii obsesyjnie starającej się zapewnić dziewczętom godziwe zamążpójście zabezpieczające finansowo ich przyszłość oraz sióstr: stale rywalizujących ze sobą Józefy i Alojzy obdarzonych wspaniałymi głosami oraz pozostającej w ich cieniu, ale nie mniej uzdolnionej Konstancji. Rodzinne awantury i konflikty oraz siostrzane przepychanki były na porządku dziennym, jednak ta nietuzinkowa i mocno zindywidualizowana rodzina była ze sobą w istocie bardzo zżyta.
Pomimo tego, że rodzinne perypetie Weberów wysuwają się na pierwszy plan, całkiem sporo dowiadujemy się o Mozarcie i jego relacjach z członkami rodziny. Poznajemy go jako niepokornego, roztargnionego młodzieńca desperacko walczącego o uznanie i sukces, przekonanego o własnej wartości i wyjątkowości, nieustannie szukającego wsparcia u możnych i marzącego o napisaniu opery.
Więzi z Weberównami zacieśniają się, kiedy Mozart wynajmuje pokój w ich wiedeńskim mieszkaniu. Zachwycony głębokim, zmysłowym głosem Józefy pisze dla niej niektóre ze swoich najpiękniejszych arii, m. in. partię Królowej Nocy z opery "Czarodziejski flet"; oczarowany cudownym głosem i urodą Alojzy zakochuje się w niej, a ona łamie mu serce; Zofia zostaje jego powiernicą i ulubienicą, zaś Konstancja - wierną i kochającą żoną.

Opowieść urywa się w momencie, kiedy dla Wolfganga nastaje pierwszy bodajże, choć krótki okres pomyślności: jego opera zatytułowana "Uprowadzenie z seraju" odnosi spektakularny sukces, a on sam żeni się z Konstancją. Wreszcie spełniają się jego marzenia i choć w niedalekiej przyszłości życie nie będzie szczędziło młodej parze tak wzlotów, jak i upadków, we wspomnieniach Zofii pozostali na zawsze radośni i ufni w szczęśliwą przyszłość.

Powieść "Poślubić Mozarta" może nie okazała się tak rewelacyjna jak chociażby "Wyznania Konstancji Mozart" Isabelle Duquesnoy i pomimo tego, że nie wniosła niczego nowego do mojej wiedzy o jednym z wiedeńskich klasyków, a także kilkakrotnie uraziła mnie drobnymi biograficznymi nieścisłościami, z całą pewnością i przekonaniem muszę stwierdzić, że warto było ją przeczytać. Może i warsztat pisarski, polot i wyobraźnia Cowell nie dorównują pióru Duquesnoy, a jej próba ukazania złożoności natury Mozarta i jego oryginalnej osobowości wywołuje lekki niedosyt i wykazuje tendencje do schematyzmu, może i brakuje mi w jego postaci głębi, którą fenomenalnie ukazała autorka "Wyznań Konstancji Mozart", niemniej jednak proza Cowell prezentuje się dość interesująco i wiarygodnie. Mocną stroną powieści są ciekawie i z dużą dbałością o szczegóły nakreślone realia historyczne i obyczajowe epoki oraz umiejętnie wplecione w fabułę tak znane historyczne postaci, jak choćby Joseph Haydn (którego bliżej przedstawiać nie trzeba),arcybiskup Salzburga Colloredo (który dosłownie wykopał Mozarta ze służby),elektor Palatynatu Karol Teodor ("za dużo nut") czy wierna przyjaciółka i protektorka Wolfganga, baronowa Waldstaetten.
Mimo drobnych mankamentów możliwość poznania niektórych aspektów osobowości Mozarta z perspektywy rodziny Weberów zdecydowanie była intrygującym doświadczeniem, podobnie jak okazja dowiedzenia się czegoś więcej o samych Weberach. Generalnie lektura warta uwagi, wciągająca i stanowiąca całkiem niezłe źródło informacji o czasach i osobie Mozarta.
I teraz parę nieobiektywnych słów: jako zdeklarowanej wielbicielce twórczości Mozarta zabrakło mi w książce czegoś niezwykle istotnego: pasji i możliwości intensywnego identyfikowania się z bohaterami. Bardzo jednak możliwe, że moje oczekiwania były wygórowane i w dużej mierze związane z wyjątkowo silnymi emocjami po lekturze powieści Isabelle Duquesnoy, dlatego też nie zniechęcajcie się moim umiarkowanym entuzjazmem i po prostu dajcie się ponieść opowieści o jednym z najbardziej niezwykłych ludzi, jacy kiedykolwiek stąpali po ziemi. :)

Ot, powieść jak powieść, nudą wiało...

Ot, powieść jak powieść, nudą wiało...

Dobra tematyka, ciekawy język opowieści... Niestety momentami książka jest po prostu nudna, co sprawiło, że niezmiernie męczyło mnie jej czytanie. Wydaje mi się, że obecnie wydaje się wiele dużo lepszych powieści historycznych. Nie polecam.

To książka, która mnie urzekła. Nie dość, że ciekawie napisana, językiem bogatym i zrozumiałym dla każdego (za co cenię takich autorów) to ukazuje cudownie świat XVIII wieku, problemy, miłość i sztukę.

1978

Lekka, delikatna, bardzo przyjemna do czytania.

Lekka, delikatna, bardzo przyjemna do czytania.

• Powieść historyczna
  • Auto/biografie/ powieści biogr.
  • Może przeczytam
  • Autobiografie, biografie/ wątki biograficzne