Zaprzysiężona dziewica

literatura piękna
Anna Gogolin
Swoimi ścieżkami
literatura albańska kobiety

Tematyka interesująca, jednak książka mnie nie wciągnęła.

Mea culpa - niezbyt dokładnie przeczytałam opis książki przez co przekonana byłam, że sięgam po reportaż. A to z reportażem nic wspólnego nie ma.
Zaprzysiężona Dziewica to beletrystyka, poruszająca dość ciekawy aspekt kultury albańskiej. Mimo, że autorka, w krótkim wywiadzie poprzedzającym treść powieści, przyznaje, iż spotkała osobę, której historia przypomina losy Hany,...

Przeczytałam książkę w ciągu dwoch dni.Bardzo wciągająca i ciekawa, chociaż smutna bardzo.

Polecam, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś o mentalności w krajach bałkańskich, o roli kobiety w tamtejszym rejonie świata, pogłębić swą wiedzą w zakresie gender.
Książka jest skonstruowana tak, że przeskakujemy o lata czy nawet dekady, po to by za chwilę wrócić do obecnego momentu.
Ciekawa forma, opowieść. Bohaterka stała się mi bardzo bliska.
Trochę dziwnym...

Tytuł mnie drażnił, taki pod publiczkę, "dziewica" zawsze przyciągnie ciekawskich. Okładka jednak nie zapowiadała prostej pogodnej historii - przedstawia zdjęcie fragmentu twarzy, równie dobrze męskiej co kobiecej. Bo bohaterka jest tytułową zaprzysiężoną dziewicą, która wyrzekła się swojej płci, nie dlatego, że czuła się obco i źle, a dlatego, że w miejscu gdzie żyła tylko...

Bardzo ciekawa książka dotycząca zupełnie nieznanego mi obyczaju, jakim w Północnej Albanii są zaprzysiężone dziewice. Zgodnie z obowiązującym tam prawem Kanunu kobieta może zamienić się w mężczyznę (czyli ubierać jak on, pracować jak on, zyskać wysoki status społeczny, przebywać z nimi, złożyć przysięgę zachowania czystości i przyjąć męskie imię) kiedy nie chce wyjść za...

Na półkach: , , , , ,

„Zaprzysiężona dziewica” albańskiej pisarki Elviry Dones opowiada o Hanie – kobiecie, która z pewnych przyczyn zdecydowała się na pełnienie w albańskim społeczeństwie męskiej roli płciowej. Jest to zgodne z prawem Kanun, obowiązującym do niedawna (a może nadal obowiązującym? nie mam na ten temat informacji) w górzystych rejonach Albanii. Prawo to dotyczy na przykład tego,...

Niesamowicie ciekawa opowieść, która nie tylko przybliża czytelnikowi prawo Kanun, ale przede wszystkim pozwala przyjrzeć się zmianom, które dokonywały się w świadomości kobiety, gdy decydowała się ona na zostanie 'zaprzysiężoną dziewicą'.

Bardzo ciekawa historia Albanki, która przyjęła rolę bycia mężczyzną. Po wielu latach wyjechała z kraju do Ameryki i staje się na nowo kobietą. Gdybym nie obejrzała reportażu o prawie Kanunu, byłabym z pewnością zszokowana. Książka nie tyle daje wgląd w kulturę, czy w społeczeństwo, co w człowieka.

ksiazka napisana pieknym, prostym jezykiem, porusza ciekawy problem z inspirujacej perpektywy. polecam!

Dyskusje

• 2014