Grzegorz Kasdepke dzieciom

Okładka książki Grzegorz Kasdepke dzieciom Grzegorz Kasdepke
Okładka książki Grzegorz Kasdepke dzieciom
Grzegorz Kasdepke Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Nasza Księgarnia
2010-01-01
2010-01-01
detektyw Pozytywka Miłka Bodzio Pulpet Albert Maja Filip Potworak antologia

Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

"Grzegorz Kasdepke dzieciom" jest trochę, jak worek, do którego wrzucono trochę tego, trochę tamtego, zmieszano i powstała nowa książka. Myślę, że będzie w sam raz dla kogoś, kto nie znał wcześniej twórczości pisarza i zastanawia się, czy przypadnie mu ona do gustu.
Wielki plus za świetne ilustracje!

Wielki plus za świetne ilustracje!

Niedawno pisałam o bardzo interesującej książce dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke. Opowieści o Inżynierze Ciućmie podbiły nasze serca. Z tego powodu sięgnęłyśmy po kolejną książkę. Tym razem zbiór różnorodnych króciutkich utworów ze znanymi motywami kulturowymi, ale w dziecięcej (i moim zdaniem zdecydowanie lepszej) odsłonie. Autor przekonuje w nich dzieci, że warto być innym, mieć własne pasje, indywidualne podejście do świata, ale jednocześnie trzeba korzystać z doświadczenia wcześniejszych pokoleń.
Jednym z wielu utworów, które szczególnie przypadły mi do gustu jest historia młodego chomika wzorowana na synu marnotrawnym, motywie doskonale znanym nam z kultury judeochrześcijańskiej. Chomik zamiast pracować woli zachwycać się otoczeniem, biegać, bawić się. Krótko mówiąc: żyć pełnią życia. Dziwi się swoim materialistycznym rodzicom gromadzącym zapasy i zmuszającym go do pracy. Po wyprowadzeniu się z rodzinnej norki może żyć po swojemu, co go bardzo cieszy do czasu pojawienia się śniegu, który skrywa jedzenie i sprawia, że wszystko jest zimne. Po powrocie do rodzinnej norki wie jak piękna może być praca.
Kolejną jest bajka o powolnej kropli deszczu, która przeczuwa, że pęd na ziemię nie jest dobry i ociąga się. Nie słucha ponagleń innych mknących kropli. To pozwala jej odkryć dramat rozbijających się o ziemię koleżanek i uratować siebie dzięki wiatrowi i słońcu.
Wielkim plusem tej publikacji jest różnorodność. Są tu utwory na każdą okazję: na święta, na słotę, na radość, na smutek, na brak wiary w siebie itd..Grzegorz Kasdepke dzieli się z dziećmi swoimi spostrzeżeniami, przemyca naukę i każe zastanowić się nad zjawiskami, które pozornie wydają nam się oczywiste. Książkę polecam wszystkim małym czytelnikom.

Wybrałem przez przypadek i był to strzał w dziesiątkę. Świetne bajki, bardzo ciekawe, pouczające, zabawne, oryginalne. Dzięki tej książce sprawdzę pozostałe Pana Kasdepke. Polecam.

O Grzegorzu Kasdepke słyszałam same superlatywy. Książka Grzegorz Kasdepke dzieciom to nasze pierwsze spotkanie z tym autorem i jestem przekonana, że nie ostatnie. Nie dość, że to polski twórca bajek dla dzieci, a my lubimy wszystko co polskie, to jeszcze same bajki są bardzo ciekawe i pouczające.
Ta pozycja bardzo przypadła do gustu zarówno mi jak i Olusiowi. Książka podzielona jest na rozdziały takie jak: Bajkolandia, Świąteczne historie, Bodzio i Pulpet, Przygody detektywa Pozytywni, Maja i Filip, Nieznane przygody Kacpra, Uczucia, Podróże z wujkiem i kontrabasem oraz Nieznane przygody detektywa Pozytywki. U nas jak na razie najlepiej sprawdza się Bajkolandia, która jest zbiorem kótkich jedno lub dwustronicowych bajek, idealnych wręcz dla takiego dziecka jak Oli. Każda z nich zawiera w sobie ciekawy morał. Oczywiście Oli "tylko" ich słucha, ale na tym etapie to i tak dużo. :)
Zapewne wśród Was znajdą się osoby, które znają już niektórych bohaterów tej antologii. Dla nas to pierwsze spotkanie z Grzegorzem Kasdepke. Zdecydowanie dużym plusem tej publikacji jest sporej wielkości czcionka, swoją drogą bardzo czytelna i przejrzysta. Lekturę umilają piękne rysunkowe ilustracje, które same w sobie niejednokrotnie są wybitnym dziełem sztuki.
Książka ta jest duża i może nieporęczna dla małego dziecka, nawet 6-letniego, jednak jest wręcz idealna na wspólne czytanie na przykład przed snem.
Także jak już zapewne zauważyliście dołączyłam do grona osób, które zachwycają się i zachwalają wszem i wobec twórczość Grzegorza Kasdepke. ;) Miłej lektury!

Ta pozycja bardzo przypadła do gustu zarówno mi jak i Olusiowi. Książka...

Książka ta jest gruba, w końcu to prawie 300 stron. Jest też ciekawa, ogromnie ciekawa, fajna, zabawna, wciągająca... Mogłabym Wam tak pisać i pisać, ale z pewnością wiecie o co mi chodzi ;) Jest ona także bardzo ładna. Ma bardzo czytelną czcionkę, ma sporo tekstu, ale mimo tego czyta się ją bardzo sprawnie i szybko i nie znudzi się z pewnością, bo opowiadań w środku jest bardzo dużo, a każde inne i nie długie. Książka ta ma też sztywną okładkę i wiele ilustracji, ładnych, kolorowych. Całość jest nie tylko ciekawa, ale i ładnie się prezentuje więc polecam gorąco. Jest to bardzo fajna pozycja, która powinna znaleźć się w domu każdego dziecka :)

Przez ostatni rok spotkałam się z twórczością Grzegorza Kasdepke wiele razy, ale tylko wirtualnie, bowiem blogosfera była przepełniona zachwytami nad dziełami tegoż autora. Dziecię jednak podrosło i stwierdziłam, że może to już ten wiek i będzie gotowe poznać i ono... Okazja się nadarzyła i jakie są jej skutki? Moja córa każdemu spotkanemu człowiekowi mówi, że "Pani Miłka zakochała się w ogrodzeniu" hihi Mój mąż pomyślał, że dziecko mówi od rzeczy, nikt nie wie o co chodzi, aż do czasu gdy mała wyjaśnia, że to z bajki. Połknęła Kasdepkowy haczyk :)

Niniejsza publikacja jest podzielona na kilka części.

Bajkolandia to zbiór dwudziestu trzech króciutkich (strona lub dwie) bajek z humorem. Nie było dla mnie dziwne, gdy córa wybrała jako pierwszą do czytania "Co się śni księżniczkom?". Podobały jej się również "Czerwonouchy zając" (morał z bajki już zdążyła wykorzystać w innej bajce czyli zrozumiała),"Wstydliwe gwiazdy" i "Niecierpliwy motyl".

Świąteczne historie w sześciu bajkach opowiadają o czasie Bożego Narodzenia. Przeczytałam wszystkie, ponieważ... nie miałam innego wyjścia mimo, że za oknem gorąco. Nawet mnie podobały się opowieści o pierwszej gwiazdce, Mikołaju a najbardziej byłyśmy obie zasłuchane w bajkę o sercu choinki.

Bodzio i Pulpet, Maja i Filip oraz Nieznane Przygody Kacpra, Podróże z wujkiem kontrabasem, czyli kolejne części antologii to jeszcze więcej bajek, emocji i różnych śmiesznych historii. Bardzo rozweselająca jest bajka o rowerze wujka Leona, kiedy to kierownica i siodełko zostały zamontowane odwrotnie :)

Bardzo ciekawa okazała się dla niemal pięciolatki część o Uczuciach. W bajkach tych autor skupił się na wyjaśnieniu dzieciom na zgrabnych i ciekawych przykładach, dostosowanych do wieku dzieci czym są uczucia i jak je można scharakteryzować. Jak odróżnić je od siebie, jak je rozpoznać. Przez świat uczuć prowadzi dzieciaki główna bohaterka - Pani Miłka wraz z grupą przedszkolaków. Córa największe zainteresowanie wykazywała podczas poznawania Miłości, Szczęścia i Nudy (świetnie potrafi użyć tego określenia, kiedy nikt się nie zajmuje i wtedy właśnie stwierdza, że jej się nudzi).

"Przygody detektywa Pozytywki" oraz "Nieznane przygody detektywa Pozytywki" to już najlepsza rozrywka w całej książce, ale ... dla mamy. Dziecku się podobało, ale raczej same zagadki były dla niej za trudne (4,5-letnie dziecko nie wie jeszcze na przykład o roku przestępnym). Jednak starsze dzieci a do tego lubiące rozwiązywać zagadki detektywistyczne, będą zachwycone, zwłaszcza, że na końcu książeczki znajdują się rozwiązania i zawsze można sprawdzić, czy obraliśmy właściwy tok rozumowania.

Ogromnie się cieszę, że mogłyśmy poznać wreszcie twórczość znanego autora literatury dziecięcej. Moje dziecko było zachwycone zawartością książeczki znacznie bardziej, niż opisywanej niedawno antologii z serii "Moje książeczki". Jednak krótsze utwory bardziej do niej przemówiły, były ciekawsze, bardziej urozmaicone. Kiedy przeczytamy już wszystkie utwory po pięćdziesiąt trzy razy wezmę pod uwagę zaopatrzenie się w inne dzieła pisarza.

"Grzegorz Kasdepke dzieciom" to świetny prezent dla maluchów na każdą okazję. Mamy tutaj całe bogactwo bohaterów - i to nie tylko w ludzkiej postaci - których poznajemy w bajkach znanych już na polskim rynku wydawniczym, ale również pojawiają się nowości. Jeśli dodam do tego genialne i kolorowe ilustracje to uwierzcie lub nie - sama oczu oderwać nie mogę. Ilustratorzy stanęli na wysokości zadania i uświetnili świetne teksty pięknie je obrazując. Gruba księga z niesamowitą zawartością - to naprawdę warto mieć.

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, wiedziałam, że muszę ją mieć. Pana Grzegorza Kasdepke uwielbiam od pierwszego spotkania z jego twórczością; tym bardziej, że planuję swoją zawodową drogę związać z najmłodszymi. Bo to właśnie dla tych Czytelników jest przeznaczone "Kasdepkowe" pisanie ;).

Mogę pochwalić się swoim osobistym egzemplarzem zbioru przygód Detektywa Pozytywki, teraz dołącza do niego kolejny.

Bo Grzegorz Kasdepke dzieciom to nic innego jak zbiór historii, które już znamy. Mamy tu najsławniejszych bohaterów wspaniałości dla dzieci: Kacpra, Detektywa Pozytywkę, panią Miłkę i jej uczuciowe przedszkolaki, Maję i Filipa, Bodzia i Pulpeta, bajki z Bajkolandii! Rewelacyjny misz - masz dla milusińskich i ich rodziców. Wszystko podane w pięknym opakowaniu: okładka zachwyca, a ilustracje... Zapierają dech. Panowie Marcin Piwowarski i Piotr Rychel odstawili kawał naprawdę dobrej roboty. Nie mogłabym wyobrazić sobie lepszego zwizualizowania przygód bajkowych bohaterów.

Z Panem Kasdepke mam coś takiego, że zamierzam jego książki wykorzystywać w pracy z dzieciakami. Dlatego kolekcjonuję je z czystym przekonaniem. To, w jaki sposób autor przedstawia uczucia - ich sens, opcje wyjaśnienia dzieciom czym jest np. strach, czy wstyd - są dla mnie bezcenne. Dzieci docenią słowa kierowane bezpośrednio do nich, a rodzice wskazówki przeznaczone właśnie dla dorosłych.

Mimo, że w książce roi się od postaci z różnych historii, to i tak największym i bezgranicznym uwielbieniem darzę postać Detektywa Pozytywki, który w niemożliwie prosty sposób rozwiązuje trudne (w pojęciu dziecka) zagadki. Tak jak z uczuciami - gdy nie bardzo wiemy jak coś naszemu milusińskiemu wyjaśnić - tak i tutaj, gdy pojawia się problem, pomocny Detektyw zawsze znajdzie rozwiązanie a my z nim.

Nie ukrywam, że ostatnia historia, która złączyła z sobą wszystkie postaci - wzruszyła mnie najbardziej. Autor w cudowny sposób pokazał, że on swoją osobą jest "ojcem" każdego z bohaterów; w każdego włożył swoje serce. Zdobywając swoim pisarstwem przy okazji moje, jak i niejednego Czytelnika, czy to młodszego czy starszego. Mam nadzieję, że na Krakowskich Targach Książki będę miała okazję dostać autograf na tym egzemplarzu ;).

www.wirtualnaksiazka.blogspot.com

Odkąd zaczęłam interesować się książkami dla dzieci, nazwisko Grzegorza Kasdepke pojawiało się w moim otoczeniu bardzo często. Miałam już okazję poznać urywek przygód pani Miłki i dzieci z przedszkola, a także krótką historię Marysi, która stała się straszliwym smokiem. Obie opowieści bardzo mi się podobały, trudno się zatem dziwić, że nie mogłam się oprzeć zbiorowi różnorodnych tekstów autora, który właśnie pojawił się na rynku.

W książce "Grzegorz Kasdepke dzieciom" odnajdziemy historie wielu bohaterów, którzy są znani szerszemu gronu - jest tutaj trzynaście zagadek detektywa Pozytywki, sześć przygód Bodzia i Pulpeta, a także trzy opowiadania o Mai i Filipie. Do tego dochodzi osiem rozdziałów o rozpoznawaniu uczuć i cała masa bajek niezwiązanych z żadnym cyklem. W sumie 63 teksty, z których każdy opatrzony jest pięknymi rysunkami Piotra Rychela i Marcina Piwowarskiego, których barwność i pomysłowość zdecydowanie zwraca uwagę.

Cóż mogłabym powiedzieć - moje serce skradły szczególnie dwa zestawy opowiadań. Pierwszym z nich są niezmiennie historie o uczuciach, które poznajemy dzięki grupie przedszkolaków - moim zdaniem są one cennym źródłem inspiracji dla rodziców, którzy chcą poruszyć ten ważny temat w rozmowie z dzieckiem. Każde opowiadanie jest dodatkowo opatrzone wskazówkami, które mogłyby pomóc w nawiązaniu takiego dialogu, między innymi definicją danego uczucia. Drugą serią, która niezwykle mi się spodobała, były przygody detektywa Pozytywki - niesamowicie wciągające opowieści, które uczą dzieci myślenia przyczynowo-skutkowego i rozpoznawania zależności poprzez rozwiązywanie zagadek.

Myślę, że całość mogłaby być świetnym prezentem, bo wydanie jest piękne, duże i porządne, jak prawdziwa księga bajek. Opowieści powinny spodobać się każdemu dziecku, podobnie jak ilustracje, choć jest to raczej propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym ze względu na język i poziom zaangażowania.

------------------------------------------

Grzegorz Kasdepke dzieciom to zbiór opublikowanych już wcześniej opowiadań, zebranych w grubą, ale zgrabną całość. Skoro to wszystko już było, to czy spomiędzy stron nie wieje nudą? Zdecydowanie nie!
Uśmiałam się serdecznie przy kilku króciutkich bajkach z serii Bajkolandia, zwłaszcza przy tytułowym Korniku. Wygłodniały nieborak po długiej podróży na grzbiecie gołębia, w końcu wylądował na dachu domu i chciał się szybciutko gryźć w jakiś smakowity kawałek drewna. Spotkała go jednak przykra niespodzianka, bo dom okazał się być domkiem z piernika Co to jest?!- krzyknął.-Myślałem, że takie historie zdarzają się tylko w bajkach! Domek z piernika?! Obrzydliwość!
Moje serce podbiły jednak przygody przedszkolaków, którzy razem ze swoją opiekunką Panią Miłką, poznają uczucia i oczywiście wpadają w tarapaty. Każde z opowiadań skupia się na jednym uczuciu, to może być nieśmiałość, wstyd lub miłość, a zakończone jest wyjaśnieniem opisanej emocji oraz radami dla dzieci i rodziców. Świetny pomysł! Świetne podejście do dzieciaków i ich toku rozumowania. I to straszenie całowaniem przez Rozalkę! Bardzo przyjemnie się czyta perypetie małych urwisów, aż przebieram z niecierpliwości nogami, by czytać naszej pannie A tę serię. Na razie jest bardziej zainteresowana obgryzaniem okładki, niby niemowlę, a już ją ciągnie do książek. Ciekawe po kim to ma ;p
Dodam tylko, że to moje pierwsze spotkanie z panem Kasdepke, sama się dziwię, że tak długo się przede mną krył. Pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, bo już same tytuły jego innych opowiadań dla dzieci kuszą:)

Jak najbardziej polecam, świetna książka!

Jak najbardziej polecam, świetna książka!

• Dla dzieci
  • Dziecięce