Florka. Listy do Józefiny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "FLORKA". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Literatura
978-83-612-2435-8
dla dzieci

Czy ryjówki bardzo różnią się od ludzi? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak. Są mniejsze, mają ryjek, a w dodatku piszą prawdziwe listy w kopertach, a nie tylko esemesy czy e-maile. W każdym razie taka jest Florka, ryjówka słynna już ze swoich pamiętników. W listach do swojej przyjaciółki - myszki Józefiny - Florka dzieli się z nią przeróżnymi dramatycznymi przeżyciami ze swojego życia. Dzięki temu my, ludzie, dowiadujemy się, czy ryjówka może zmienić się w świnkę, dlaczego rodzice ryjówek bywają czasem dziwnie roztargnieni, a przede wszystkim - co się dzieje, gdy w domu małej ryjówki pojawia się niespodziewanie dziwne zjawisko zwane młodszym rodzeństwem. I tu okazuje się, że i małym, i dużym ryjówkom w przetrwaniu trudnych chwil pomaga trochę ciepła, cierpliwości i poczucia humoru. Może więc ryjówki nie różnią się tak bardzo od ludzi? /Wojciech Widłak/

źródło opisu: www.gandalf.com.pl

źródło okładki: www.gandalf.com.pl

Gustawsonek | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Listy do Józefiny" to moim zdaniem najlepsze opowiadania Florki.
Mała ryjówka wreszcie odkrywa sekret rodziców. Urodzi jej się rodzeństwo. Po urodzeniu okazuje się, że jest ono...podwójne! Niestety jej bracia ciągle płaczą i krzyczą a w dodatku nikt nie zwraca na nią uwagi. W końcu odkrywa że jej bracia którzy okazali się Ludomirem i Lutosławem, wcale nie są tacy źli. Wreszcie spełnia się marzenie Florki, dostaje zwierzątko [rybkę]. Rybka wydaje się smutna i znudzona. W końcu do rybki przychodzi przyjaciel, druga rybka. Florka zauważa że wszyscy kogoś mają, a ona ma Józefinę. Polecam wszystkim, którzy lubią zabawne książki.

Monia | 2014-06-14

Bardzo przyjemna seria o małej ryjówce. Zabawne historie pisane przyjemnym dla dziecka językiem. Dla dziewczynek w wieku 5-6 lat. Rozdział gdy Ryjówka dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo rozbawił moją córkę do łez.

variusana | 2016-02-12

Zabawne przygody Florki pisane w formie listów do koleżanki. Poznajemy myślenie dziecka kiedy m.in.pojawia się w domu młodsze rodzeństwo.

actagaudi | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

"Florka. Listy do Józefiny", to zbiór opowiadanek w formie listów, pisanych przez tytułowa Florkę do koleżanki z wakacji Józefiny. Książeczka napisana jest w pierwszej osobie, z punktu widzenia małego dziecka, co jest wielką zaletą tej książeczki. Roksana Jędrzejewska-Wróbel potrafi napisać interesującą książeczkę dla dzieci, która zawiera wiele cennych morałów dla rodziców, a wszystko kolorowo i pogodnie zilustrowane przez Jonę Jung.

bajarkanatopie | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Florka zmaga się z takim problemem, co niejeden przedszkolak ;) Mianowicie dowiaduje się, że niebawem będzie miała rodzeństwo. Przesympatyczna książka, napisana w formie listów z dużym poczuciem humoru i większym jeszcze niezrozumieniem niektórych zachowań rodziców;)
Polecam nie tylko wszystkim dzieciom, które niebawem zostaną starszą siostrą/bratem! :)

www.bajarkanatopie.blog.pl

Michał Weiner | 2011-05-11
Przeczytana: 11 maja 2011

Przeczytałem dzisiaj synkowi. Fajna, ciepła książeczka. Interesujące ujęcie oczekiwania na przyjście na świat rodzeństwa, nowych zadań i problemów pojawiających się w życiu "starszej siostry lub brata". Ciekawe podpowiedzi dla rodziców. I jeszcze forma listów, no, no, no. Brawo.

exotica | 2012-06-13
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo fajna forma listów. Dla dzieci to coś wyjątkowego. Mojemu synusiowi książeczka bardzo przypadła do gustu.

Syl_wina | 2017-04-21
Ines | 2016-11-01