Okładka książki Poezja

Poezja

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Poezji Polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
PIW
poezja polska, wiersze
poezja
typ
papier
Snoopy
7.95 (22 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Pierwszy pełny zbiór poezji Anny Świrszczyńskiej (1909-1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci. Twórczość liryczna Świrszczyńskiej łączy awangardową technikę obrazowania z nastrojowością, bezpośredniością i prostotą wyrazu. Jej miniatury liryczne o różnorodnej, prawie przy tym niezauważalnej formie poetyckiej odsłaniają dramatyzm ludzkiego losu, podnosząc jednocześnie wartość heroizmu i oczyszczającej siły uczucia.

Zebrał i przedmową poprzedził Czesław Miłosz.

źródło opisu: merlin.pl

Polecamy

Opinie czytelników
kryptonite | 2014-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Aż dziwię się, że Świrszczyńska była autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.
Jej poezja jest tak szczera, że chce się ją czytać. Poza tym niesamowite okazuje się ujęcie mało atrakcyjnych tematów dla poezji (niektóre z nich są dość mocne, np. poród czy gwałt) w w bardzo ciekawy sposób. To dopiero nazywa się 'poezja kobieca' - pisana przez kobietę dla kobiet, bez motyli, kwiatków i romantycznej miłości. Jestem zdecydowanie na tak.

Rita | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Poezję Świrszczyńskiej zawsze warto. Wolę jej późniejsze tomy, pełne mocy - jej przedwojenny debiut, pełen nawiązań malarskich jest może (dla mnie) trudniejszy w odbiorze - ale antologia tak naprawdę zachęca do wgryzania się w poszczególne książki, których wyjątki są jej częścią.

Snoopy | 2010-12-03
Przeczytana: 18 lutego 2013

Niesamowita kobieta! Niezwykłe wiersze.

Mereddith | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2013

Nie mam pojęcia skąd ten zachwyt. Może po prostu nie rozumiem tej poezji, ale dla mnie jest najzwyczajniej w świecie nużąca. Gdy czytałam kolejne wersy, wciąż w głowie rozbrzmiewało mi pytanie: "I co z tego?". Poetka operuje banałem, przez większość jej wierszy przepływa banał i irytujące obrazowanie za pomocą powtórzeń, które wprowadzają tandetny, sztuczny patos. Poza tym tematyka utworów wręcz idealna dla gospodyń domowych. Podsumowując - jestem na nie.

Kaj | 2013-08-01

Wspaniały zbiór tekstów autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci polskiej poezji.

HellaAnnie | 2014-05-04

161. rocznica
  • Marina Mayoral
    72. rocznica
    urodzin
    A tata wyjął z plecaka książkę i rzekł:
    - Poznacie tam na pewno wielu przyjaciół, ale i tak chciałbym wam to dać, bo przecież wiecie, że książka jest...
    - Przyjacielem na całe życie! - wyrecytowały chórem dziewczynki.
  • Scott Spencer
    69. rocznica
    urodzin
    Listy były jedynym namacalnym dowodem, dowodem tego, że kiedyś skrzydła wyrastały mi z serca. Znałem inny świat, świat, który nie ma nazwy. Bo takie słowa jak oczarowanie czy rozkosz są zbyt proste, zbyt banalne, nie potrafią go określić. Nic o tym wiecie nie mogę powiedzieć oprócz tego, że go znałe... pokaż więcej
  • Victoria Holt
    108. rocznica
    urodzin
    ...życie bywa najeżone pułapkami, ale gdy ktoś ich bez przerwy wypatruje, może przeoczyć błogosławieństwa, jakich los także nam nie skąpi.
  • Edgar Rice Burroughs
    139. rocznica
  • Timothy Zahn
    63. rocznica
    urodzin
    Wzruszyła ramionami, a jej ognistorude włosy zamigotały w blasku światła.
  • Andriej Płatonow
    115. rocznica
    urodzin
    Woszczew (...) położył się na brzuchu by usnąć i rozstać się ze sobą samym. Ale sen wymaga umysłu spokojnego, ufnego w życie, zdolnego wybaczyć przeżyty ból.
  • A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
    118. rocznica
    urodzin
    Ode Mnie, który przebywam w każdym sercu, pochodzi pamięć, wiedza i zapomnienie.
  • François Mauriac
    44. rocznica
    śmierci
    (...) jest taki rodzaj głupoty wobec którego czuję się zupełnie bezsilny. Można bez trudu dotrzeć do ludzkiej duszy przez zbrodnię, poprzez najsmutniejsze występki, ale nie można się przedrzeć przez pospolitość.

Znajdź nas na Facebooku