Poezja

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Poezji Polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
poezja polska, wiersze
poezja
Snoopy

Pierwszy pełny zbiór poezji Anny Świrszczyńskiej (1909-1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci. Twórczość liryczna Świrszczyńskiej łączy awangardową technikę obrazowania z nastrojowością, bezpośredniością i prostotą wyrazu. Jej miniatury liryczne o różnorodnej, prawie przy tym niezauważalnej formie poetyckiej odsłaniają dramatyzm ludzkiego losu, podnosząc jednocześnie wartość heroizmu i oczyszczającej siły uczucia.

Zebrał i przedmową poprzedził Czesław Miłosz.

źródło opisu: merlin.pl

• Mów do mnie
  • Punkty zapalne. Dwanaście rozmów o Polsce i świecie
  • Aż po grób
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,04 (28 ocen i opinii)

Aż po grób
Sara Shepard

7,56 (82 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1917
kryptonite | 2014-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Aż dziwię się, że Świrszczyńska była autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.
Jej poezja jest tak szczera, że chce się ją czytać. Poza tym niesamowite okazuje się ujęcie mało atrakcyjnych tematów dla poezji (niektóre z nich są dość mocne, np. poród czy gwałt) w w bardzo ciekawy sposób. To dopiero nazywa się 'poezja kobieca' - pisana przez kobietę dla kobiet, bez motyli, kwiatków i romantycznej miłości. Jestem zdecydowanie na tak.

Snoopy | 2010-12-03
Przeczytana: 18 lutego 2013

Niesamowita kobieta! Niezwykłe wiersze.

Mereddith | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2013

Nie mam pojęcia skąd ten zachwyt. Może po prostu nie rozumiem tej poezji, ale dla mnie jest najzwyczajniej w świecie nużąca. Gdy czytałam kolejne wersy, wciąż w głowie rozbrzmiewało mi pytanie: "I co z tego?". Poetka operuje banałem, przez większość jej wierszy przepływa banał i irytujące obrazowanie za pomocą powtórzeń, które wprowadzają tandetny, sztuczny patos. Poza tym tematyka utworów wręcz idealna dla gospodyń domowych. Podsumowując - jestem na nie.

Rita Suszek | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Poezję Świrszczyńskiej zawsze warto. Wolę jej późniejsze tomy, pełne mocy - jej przedwojenny debiut, pełen nawiązań malarskich jest może (dla mnie) trudniejszy w odbiorze - ale antologia tak naprawdę zachęca do wgryzania się w poszczególne książki, których wyjątki są jej częścią.

Kaj | 2013-08-01

Wspaniały zbiór tekstów autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci polskiej poezji.

Kurz | 2016-03-04
Przeczytana: 10 lutego 2016