Poezja

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Poezji Polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
poezja polska, wiersze
poezja
typ
papier
Snoopy
8,12 (25 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Pierwszy pełny zbiór poezji Anny Świrszczyńskiej (1909-1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci. Twórczość liryczna Świrszczyńskiej łączy awangardową technikę obrazowania z nastrojowością, bezpośredniością i prostotą wyrazu. Jej miniatury liryczne o różnorodnej, prawie przy tym niezauważalnej formie poetyckiej odsłaniają dramatyzm ludzkiego losu, podnosząc jednocześnie wartość heroizmu i oczyszczającej siły uczucia.

Zebrał i przedmową poprzedził Czesław Miłosz.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
kryptonite | 2014-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Aż dziwię się, że Świrszczyńska była autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.
Jej poezja jest tak szczera, że chce się ją czytać. Poza tym niesamowite okazuje się ujęcie mało atrakcyjnych tematów dla poezji (niektóre z nich są dość mocne, np. poród czy gwałt) w w bardzo ciekawy sposób. To dopiero nazywa się 'poezja kobieca' - pisana przez kobietę dla kobiet, bez motyli, kwiatków i romantycznej miłości. Jestem zdecydowanie na tak.

Mereddith | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2013

Nie mam pojęcia skąd ten zachwyt. Może po prostu nie rozumiem tej poezji, ale dla mnie jest najzwyczajniej w świecie nużąca. Gdy czytałam kolejne wersy, wciąż w głowie rozbrzmiewało mi pytanie: "I co z tego?". Poetka operuje banałem, przez większość jej wierszy przepływa banał i irytujące obrazowanie za pomocą powtórzeń, które wprowadzają tandetny, sztuczny patos. Poza tym tematyka utworów wręcz idealna dla gospodyń domowych. Podsumowując - jestem na nie.

Rita | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Poezję Świrszczyńskiej zawsze warto. Wolę jej późniejsze tomy, pełne mocy - jej przedwojenny debiut, pełen nawiązań malarskich jest może (dla mnie) trudniejszy w odbiorze - ale antologia tak naprawdę zachęca do wgryzania się w poszczególne książki, których wyjątki są jej częścią.

Snoopy | 2010-12-03
Przeczytana: 18 lutego 2013

Niesamowita kobieta! Niezwykłe wiersze.

Kaj | 2013-08-01

Wspaniały zbiór tekstów autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci polskiej poezji.

Kasia | 2015-01-01

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica