Okładka książki Poezja

Poezja

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Poezji Polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
PIW
poezja polska, wiersze
poezja
typ
papier
Snoopy
8,04 (23 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Pierwszy pełny zbiór poezji Anny Świrszczyńskiej (1909-1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci. Twórczość liryczna Świrszczyńskiej łączy awangardową technikę obrazowania z nastrojowością, bezpośredniością i prostotą wyrazu. Jej miniatury liryczne o różnorodnej, prawie przy tym niezauważalnej formie poetyckiej odsłaniają dramatyzm ludzkiego losu, podnosząc jednocześnie wartość heroizmu i oczyszczającej siły uczucia.

Zebrał i przedmową poprzedził Czesław Miłosz.

źródło opisu: merlin.pl

Polecamy

Opinie czytelników
kryptonite | 2014-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Aż dziwię się, że Świrszczyńska była autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.
Jej poezja jest tak szczera, że chce się ją czytać. Poza tym niesamowite okazuje się ujęcie mało atrakcyjnych tematów dla poezji (niektóre z nich są dość mocne, np. poród czy gwałt) w w bardzo ciekawy sposób. To dopiero nazywa się 'poezja kobieca' - pisana przez kobietę dla kobiet, bez motyli, kwiatków i romantycznej miłości. Jestem zdecydowanie na tak.

Mereddith | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2013

Nie mam pojęcia skąd ten zachwyt. Może po prostu nie rozumiem tej poezji, ale dla mnie jest najzwyczajniej w świecie nużąca. Gdy czytałam kolejne wersy, wciąż w głowie rozbrzmiewało mi pytanie: "I co z tego?". Poetka operuje banałem, przez większość jej wierszy przepływa banał i irytujące obrazowanie za pomocą powtórzeń, które wprowadzają tandetny, sztuczny patos. Poza tym tematyka utworów wręcz idealna dla gospodyń domowych. Podsumowując - jestem na nie.

Rita | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Poezję Świrszczyńskiej zawsze warto. Wolę jej późniejsze tomy, pełne mocy - jej przedwojenny debiut, pełen nawiązań malarskich jest może (dla mnie) trudniejszy w odbiorze - ale antologia tak naprawdę zachęca do wgryzania się w poszczególne książki, których wyjątki są jej częścią.

Snoopy | 2010-12-03
Przeczytana: 18 lutego 2013

Niesamowita kobieta! Niezwykłe wiersze.

Kaj | 2013-08-01

Wspaniały zbiór tekstów autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci polskiej poezji.

AniaM | 2014-09-14

Kalendarium literackie
  • Licia Troisi
    34. rocznica
    urodzin
    A z pustką, którą w sobie nosisz, gdzie do tej pory zaszłaś?
  • Witold Jabłoński
    57. rocznica
    urodzin
    Śmierć jest bramą do ukojenia [...] a życie jeziorem, które topi nas w bólu.
  • Charlaine Harris
    63. rocznica
    urodzin
    O rany! - sapnęłam. - Wyglądasz dla mnie lepiej niż Happy Meal dla trzylatka.
  • Arturo Pérez-Reverte
    63. rocznica
    urodzin
    Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność,... pokaż więcej
  • Poul Anderson
    88. rocznica
    urodzin
    W świecie istnieją trzy Moce, którym nie mogą przeciwstawić się ani bogowie, ani demony, ani ludzie. Moce, których nie zwyciężą czary, których nie pokona żadna potęga: Biały Chrystus, Czas i Miłość.
  • Francis Durbridge
    102. rocznica
  • Giorgio Faletti
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedy coś odmienia twoje życie, bardzo trudno to zamaskować.
  • Rudolf Hoss
    99. rocznica
  • Izabela Kuna
    44. rocznica
    -Ciągle bierzesz xanax?
    -No pewnie. Nawet mój kot bierze xanax.
  • J.A. Redmerski
    39. rocznica
    urodzin
    Tylko pamiętaj, by zawsze być sobą i nie bać się mówić tego, co myślisz, albo tego, by głośno marzyć.
  • Anthony Burgess
    21. rocznica
    śmierci
    Człowiek niezdolny wybierać to już nie człowiek.
  • Yukio Mishima
    44. rocznica
    śmierci
    Ponieważ moim jedynym powodem do dumy był fakt, że ludzie mnie nie rozumieją, nigdy nie czułem potrzeby, by próbować innym wytłumaczyć, co czuję. Myślałem, że los odmówił mi zdolności widzenia tego, co widzieli inni. Moja samotność rosła i przybierała z dnia na dzień, jak tucznik.
  • Antoine François Prévost d'Exiles
    251. rocznica
    śmierci
    Ogół ludzi wrażliwy jest jedynie na kilka namiętności, w których trawi się ich życie i do których sprowadza się cała ich istota. Odejmijcie im miłość i nienawiść, rozkosz i cierpienie, nadzieję i obawę, nie będą czuli nic.

Znajdź nas na Facebooku