Poezja

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Poezji Polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
poezja polska, wiersze
poezja
typ
papier
Snoopy
8,12 (25 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Pierwszy pełny zbiór poezji Anny Świrszczyńskiej (1909-1984), poetki, dramatopisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci. Twórczość liryczna Świrszczyńskiej łączy awangardową technikę obrazowania z nastrojowością, bezpośredniością i prostotą wyrazu. Jej miniatury liryczne o różnorodnej, prawie przy tym niezauważalnej formie poetyckiej odsłaniają dramatyzm ludzkiego losu, podnosząc jednocześnie wartość heroizmu i oczyszczającej siły uczucia.

Zebrał i przedmową poprzedził Czesław Miłosz.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
kryptonite | 2014-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Aż dziwię się, że Świrszczyńska była autorką wierszy i opowiadań dla dzieci.
Jej poezja jest tak szczera, że chce się ją czytać. Poza tym niesamowite okazuje się ujęcie mało atrakcyjnych tematów dla poezji (niektóre z nich są dość mocne, np. poród czy gwałt) w w bardzo ciekawy sposób. To dopiero nazywa się 'poezja kobieca' - pisana przez kobietę dla kobiet, bez motyli, kwiatków i romantycznej miłości. Jestem zdecydowanie na tak.

Mereddith | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 24 lutego 2013

Nie mam pojęcia skąd ten zachwyt. Może po prostu nie rozumiem tej poezji, ale dla mnie jest najzwyczajniej w świecie nużąca. Gdy czytałam kolejne wersy, wciąż w głowie rozbrzmiewało mi pytanie: "I co z tego?". Poetka operuje banałem, przez większość jej wierszy przepływa banał i irytujące obrazowanie za pomocą powtórzeń, które wprowadzają tandetny, sztuczny patos. Poza tym tematyka utworów wręcz idealna dla gospodyń domowych. Podsumowując - jestem na nie.

Rita | 2011-07-14
Przeczytana: 2010 rok

Poezję Świrszczyńskiej zawsze warto. Wolę jej późniejsze tomy, pełne mocy - jej przedwojenny debiut, pełen nawiązań malarskich jest może (dla mnie) trudniejszy w odbiorze - ale antologia tak naprawdę zachęca do wgryzania się w poszczególne książki, których wyjątki są jej częścią.

Snoopy | 2010-12-03
Przeczytana: 18 lutego 2013

Niesamowita kobieta! Niezwykłe wiersze.

Kaj | 2013-08-01

Wspaniały zbiór tekstów autorstwa jednej z najwybitniejszych postaci polskiej poezji.

Kasia | 2015-01-01

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   widziałaś BANDYTÓW
  •   ugniatałeś CIASTO
  •   wdepnęłaś w KAŁ
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   widziałeś dzikie ZWIERZĘTA
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Arthur Conan Doyle
    156. rocznica
    urodzin
    Być może nie świecisz jak słońce, ale potrafisz wyprowadzić z mroku. Niektórzy ludzie, sami pozbawieni geniuszu, posiadają niezwykłą moc budzenia go w innych. Chcę powiedzieć, drogi przyjacielu, że jestem ci bardzo zobowiązany.
  • John Flanagan
    71. rocznica
    urodzin
    Muszę to sobie zapamiętać, na wypadek, gdyby kiedyś zaczęło mnie to obchodzić.
  • Andy Andrews
    56. rocznica
    urodzin
    Możesz robić co chcesz, możesz dokonać wszystkiego, czego pragniesz. Nigdy nie brakuje Ci pieniędzy, a czas nie jest Twoim wrogiem. Jeśli naprawdę chcesz dokonać w życiu czegoś wielkiego, może ci brakować jedynie pomysłu. Czas i pieniądze to tylko kwestia odpowiedniej perspektywy.
  • Mikołaj Chylak
    40. rocznica
  • Gérard de Nerval
    207. rocznica
    urodzin
    Przede mną wisiał na ścianie zegar wiejski, a na zegarze – ptak, który zaczął mówić jak osoba żywa. Pomyślałem, ,że dusza mojego przodka mieszka w tym ptaku; lecz nie więcej zdziwiła mnie jego mowa i sposób wypowiadania się, jak to, żem się widział przeniesiony o jeden wiek wstecz. Ptak mówił mi o o... pokaż więcej
  • Michał Markowski
    59. rocznica
  • Victor Hugo
    130. rocznica
    śmierci
    - Nicponiu! Skradłeś mojej żonie całusa! - Ja? Niech mnie pan zrewiduje!
  • Krzysztof Boruń
    15. rocznica