Wyzwanie czytelnicze LC

83-87907-91-x
pocałunki, wiersze, miłość
poezja
Noon

Wybór najpiękniejszych liryków najpopularniejszej polskiej poetki. Wiersze nie tylko o miłości i tęsknocie, ale również o przemijaniu i sensie życia. Do tego piękny i wzruszający szkicownik poetycki, oraz fragmenty ostatnich notatek, które zostały napisane tuż przed śmiercią.

źródło opisu: http://www.adoculos.pl/index.php?s=karta&id=72

Kinga | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Andrzej Żmuda napisał naprawdę świetny i wartościowy wstęp. Warto się z nim zapoznać.
Nie pomijajcie go.

Zacznę od tego, że część utworów ze zbioru "Pocałunki" nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Po prostu moje spojrzenie na niektóre sprawy jest zupełnie inne niż spojrzenie autorki. Rozumiem jednak dobór słów przez nią użytych oraz to, jakie mają one znaczenie dla innych czytelników. Trzeba bowiem przyznać, że to są naprawdę piękne i bardzo dobre wiersze. Nie musi nam jednak odpowiadać każdy z nich.

Najczęściej utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej dotykają takich tematów jak miłość, przywiązanie, tęsknota czy samotność. Może i są słodkie, pełne nawiązań do natury i ociekające lukrem, ale są też prawdziwe. Polecam czytać je na głos, bo wtedy można odnaleźć ich ukryty sens.

Przyznam, że podczas lektury udało mi się niejednokrotnie wzruszyć, roześmiać i zastanowić nad sensem życia. Chyba o to właśnie chodzi w poezji. Ma ona poruszać najczulsze struny naszych serc....

Marysieńka | 2012-02-09

Zbiorek "Pocałunki" zawiera 64 krótkie wiersze, podzielone przez autorkę na cztery grupy tematyczne. To tu możemy znaleźć te, spiewane przez p.Demarczyk. Każdy z tych krótkich wierszy, to prawdziwe arcydzieło. W kilku strofach mieści się tak wiele treści....Dla przykładu;
Fotografia

Gdy się miało szczęście, które się nie trafia:
czyjeś ciało i ziemię całą,
a zostanie tylko fotografia,
to - to jest bardzo mało...

Polecam......

Magda | 2012-02-09
Magdalena | 2011-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 października 2011

Niestety nie pociąga mnie poezja pani Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, za dużo tu kwiatuszków, ptaszków, chmurek. Daję jednak ocenę dobrą, gdyż miniatury są wybitne.

domii123 | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Wybrzeże, Portret, Ptak, Zraniona gazela, Ofelia, Krowy, Na balkonie, Oczy na skrzydłach, Róża

DonKichot | 2019-01-12
skiatos | 2019-01-01