Jeż

Wydawnictwo: Egmont Polska
mantra

Książka wpisana na listę Kanonu książek dla Dzieci i Młodzieży. Historia rodziny chłopca- jeża zabranego z sierocińca do pięknego domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo oswaja się z nową rodziną i miejscem, wraz z upływającym czasem gubiąc coraz więcej kłujących kolców. Mądra opowieść o tym, jak miłość i cierpliwość...

Książka wpisana na listę Kanonu książek dla Dzieci i Młodzieży.

Historia rodziny chłopca- jeża zabranego z sierocińca do pięknego domu, w którym rodzice od dawna czekali na dziecko. Chłopiec, początkowo najeżony kolcami nieufności, stopniowo oswaja się z nową rodziną i miejscem, wraz z upływającym czasem gubiąc coraz więcej kłujących kolców. Mądra opowieść o tym, jak miłość i cierpliwość potrafi pokonać przeciwności i wyleczyć głębokie rany.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont Polska, 1999

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Magdalena | 2012-09-28
Przeczytana: 2000 rok

Niezwykle zwięźle, prosto i pięknie pokazuje cierpienie ludzi bezskutecznie pragnących dziecka i cierpienie opuszczonego dziecka. A kiedy te dwa światy się spotykają nieufność i strach stopniowo zamieniają się w miłość. Ta książka napisana jest jak bajka i wspaniale zilustrowana przez Autorkę. Czyta się ją około 10 minut ale jej niezwykły klimat pamięta się bardzo długo. Bardzo polecam!

Natasza | 2013-06-26
Przeczytana: czerwiec 2013

Krótka historia małżeństwa zmagającego się z poczęciem dziecka. Wybudowali dom starannie wybierając miejsce na szczęśliwe dzieciństwo, ale dziecko długo nie pojawiało się w ich życiu i zaczęli się tym martwić. Z dnia na dzień w ich życiu zapanowała szarosmutna szarość. Wtedy Kobieta i Mężczyzna zrozumieli - ich Dziecko urodziło się całkiem innym rodzicom. Postanowili odnaleźć Swoje Dziecko.Udali się do Domu Dzieci i tam otrzymali dwuletniego synka. Miał ona całe ciało pokryte kolcami jak jeż. Zmartwili się oni, że zaszła jakaś pomyłka bo nie mogą przecież mieć synka - jeża.
Wtedy Królowa Domu Dzieci powiedziała im piękne słowa " Nie martwcie się, tylko nie patrzcie oczami, bo oczy nie wszystko widzą i mogą was zwieść. Patrzcie sercem, serce się nie pomyli"
Zabrali więc chłopca do domu nadając mu imię Piotr. Powoli do ich życia zaczęły powracać kolory. Z czasem również ich synek zaczął się odnajdywać w nowym domu i powoli gubił swe kolce otwierając swe malutkie serduszko dla Nowych...

jagarkar | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Przyznam, że okładka nie zachęca do przeczytania, a same ilustracje, choć pomysłowe, niezbyt do mnie przemawiają, za to sama historia się broni, jest po prostu piękna i metaforyczna.

Edyta | 2015-12-09

Poetycka opowieść o adopcji. Tak wiele treści w tak niewielu słowach, ale to nic dziwnego bo w tym "procesie tworzenia się nowej rodziny" jest tak wiele niewypowiedzianych emocji, że chyba autorka wybrała najlepszy sposób na poradzenie sobie z nimi.

Beata | 2011-12-12
Przeczytana: 08 grudnia 2011

"Jeża" przeczytała nam pewna pani Profesor na ćwiczeniach. Słuchałam, słuchałam, aż w końcu musiałam skoncentrować się na czymś innym, żeby chociaż trochę zahamować te łzy, które zaczęły się pojawiać w kącikach moich oczu. Zbyt łatwo się wzruszam.
Ale może to i dobrze... Przynajmniej kolce się mnie nie trzymają ;)

Agnieszka | 2012-05-17
Przeczytana: maj 2012

Śliczna opowiastka o adopcji:)
Jednak można ją najlepiej zrozumieć tylko po przeczytaniu "Wieży z klocków" tej autorki.

dytko | 2011-01-11
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Wzruszające uzupełnienie "Wieży z klocków"

Anka76 | 2013-05-24
Na półkach: Przeczytane, Adopcja

Wspaniała wzruszająca książka o adopcji. Gorąco polecam.

salamonka | 2011-08-11

Polecam. Minimum treści, maksimum przekazu....

Aga1977 | 2016-04-28
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

To książka, którą trzeba przeczytać