Amerykanin

The American: A Middle Western Legend
powieść,
hunter

Bartek | 2014-11-21

Ameryka przełomu XIX i XX wieku. Ameryka wkracza w epokę imperializmu. Władza w kraju należy do kapitalistycznej oligarchii. Farmerzy tracą swoje gospodarstwa, robotnicy ledwo wiążą koniec z końcem. Lud żyje w nędzy, a oligarchowie zbijają milionowe fortuny. Nad ich bezpieczeństwem czuwają nie tylko sądy, policja i wojsko, ale także prywatne bojówki, które terroryzują robotników. John Peter Altgeld usiłuje zjednoczyć lud do walki o swoje prawa. Staje się obiektem wściekłej nagonki ze strony polityków i dziennikarzy, którzy są opłacani przez oligarchów.
Przedstawione w powieści realia polityczne są aktualne do dziś. Monopol dwóch partii (republikanów i demokratów), które niczym istotnym nie różnią się między sobą wciąż nie został naruszony. Obie partie reprezentują amerykańską oligarchię i imperializm, a robotnicy i wszyscy pracujący nie dysponują własną organizacją polityczną. Dzieło Altgelda wciąż czeka na realizację.

Marek | 2011-01-10
Anius93 | 2018-07-07