A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012

Wydawnictwo: Drzewo Laurowe
satyra, proza, powieść, komedia
skryba

"A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012" to świetna satyryczna opowieść o naszych wyobrażeniach na temat artystów, polityków i zdobywania popularności. Jej główni bohaterowie to super-szpieg, długoletni pracownik tajnej jednostki z siedzibą w miejskim magistracie, niespełniony artysta, jakich wielu tuła się po naszym kraju oraz wysokiej rangi urzędnik skarbówki. Ich spotkanie i niezwykły...

Jej główni bohaterowie to super-szpieg, długoletni pracownik tajnej jednostki z siedzibą w miejskim magistracie, niespełniony artysta, jakich wielu tuła się po naszym kraju oraz wysokiej rangi urzędnik skarbówki. Ich spotkanie i niezwykły pomysł to iście "Dyzmowski" sposób na sukces.

Dzięki karykaturze i wyolbrzymieniu, autor w zabawny i prześmiewczy sposób ukazuje proces manipulacji społeczeństwa przez media, który wciąż narasta.

Ale uwaga! Lektura "Wesela" to świetna zabawa, ale również refleksja jak łatwo poddajemy się iluzji... Poprzez krótki zarys symbolicznych dla naszego społeczeństwa postaci, autor prezentuje w niej jakże prawdziwy, kreowany przez media i narastające szaleństwo autokreacji obraz naszego kraju i jego mieszkańców. A do tego mamy jeszcze głębszą warstwę, a właściwie warstwy książki, pełne symboli i ukrytych znaczeń, które składają się na obraz naszego kraju, pełnego sprzeczności i wad narodowych, a w którym sterowani politycy wciąż mieszają chochlą.

Z tej pozycji lektora "Wesela 2012" nie jest prosta, sam śmiech zamiera w gardle, bo ta zręczna satyra trafia w samo sedno narodowych przypadłości, odsłaniając prawdziwe kulisy władzy.

"Wesele 2012" to lektura obowiązkowa.

Isadora | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Uwaga! Lektura tej książki grozi dzikim i długotrwałym atakiem śmiechu, który utrzymuje się jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę!
Jest to niezwykle udana, wyjątkowo trafna i cudownie zjadliwa satyra na polskie społeczeństwo, karykaturalny obraz polskiej rzeczywistości.
Autor z ułańską wręcz fantazją i niebywałym polotem piętnuje współczesne polskie wady narodowe, które - nie łudźmy się - uległy niewielkiej tylko i raczej kosmetycznej zmianie na przestrzeni wieków; przywary, które dosadnie, znacząco i prawdziwie oddają charakter polskiej mentalności: sarmackiego libertynizmu, skłonności do bitki i do wypitki, wciąż pokutującego w polskiej świadomości mitu mesjanizmu przejawiającego się w chronicznej niemocy działania, nieudacznictwie i wiecznym użalaniu się nad swoim losem oraz poniekąd związanych z nim marzeniami o dojściu do sławy, władzy i pieniędzy jak najmniejszym kosztem.
To również kąśliwa krytyka środowisk z założenia opiniotwórczych - a więc Czwartej Władzy, świata...

Sabinka | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, 2012

Od czasu do czasu potrzebuje całkowicie innej literatury, aniżeli tej, którą czytam nagminnie. Tym samym poszerzam swoje zainteresowania krok po kroku. Zapoznaje się z nowymi gatunkami, które czasem absolutnie mi nie pasują i nigdy do nich nie wracam, albo wręcz przeciwnie, mam zamiar sięgać po nie częściej. Właśnie do tych drugich zalicza się satyra Radosława Lemańskiego, który stworzył genialną opowieść o współczesnych artystach, politykach czy też o tym jaki wpływ na nasze życie mają media i w jaki sposób obecnie zyskuje się popularność. To wszystko w sposób zabawny zawarł w jednej niepozornej książce - "A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012".
Głównymi bohaterami opowieści są: super szpieg, niespełniony artysta oraz wysokiej rangi urzędnik.
Spotykają się oni w pewnym pensjonacie, gdzie podczas wspólnego wieczoru wpadają na genialny pomysł, który z sukcesem wprowadzają w życie. W prześmieszny sposób autor prezentuje w książce jakże prawdziwy, kreowany przez media jest...

Ulla78 | 2010-05-17
Przeczytana: 17 maja 2010

Świetna satyryczna opowieść o naszych wyobrażeniach na temat artystów, polityków i zdobywania popularności. Autor w zabawny i prześmiewczy sposób ukazuje proces manipulacji społeczeństwa przez media. Lektura "Wesela" to świetna zabawa ale również refleksja jak łatwo poddajemy iluzji... Polecam, czyta się z przyjemnością. Dawka uzdrawiającego śmiechu - gratis:)

Ulla78 | 2010-05-17
skryba | 2010-05-17