Opowieści tatrzańskich kurierów

Okładka książki Opowieści tatrzańskich kurierów Alfons Filar
Okładka książki Opowieści tatrzańskich kurierów
Alfons Filar Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
Książka i Wiedza
1973-01-01
1970-01-01
tatry pamiętniki polskie wywiad polski

Czyta się świetnie, niczym powieść sensacyjną. Trzeba jednak wziąć drobną poprawkę na fakt, kiedy książka została napisana i wydana. Nie wszyscy pewnie zdają sobie sprawę, że kiedyś nie dało się pisać o bohaterach czasu wojny, bez nadmienienia choćby po trochu o „bohaterskich” czynach ludzi spod znaku sierpa i młota, również tych rodzimych. Mamy więc cały początkowy rozdział poświęcony okresowi przedwojennemu i ludziom przemycającym przez granicę nielegalną, komunistyczną bibułę oraz ludzi spod szyldu KPP. Rozdział można sobie oczywiście darować, ale wg mnie warte przeczytania i przemyślenia, do jakich chwytów trzeba było się zniżać, żeby móc wydać coś wartościowego. Dalej jest już tylko dobrze. Spory kawałek polskiej historii.

Książka napisana w czasach, gdy komuna zatruwała umysły, niemniej warta przeczytania, jeśli ktoś potrafi z dystansem oddzielić ziarna od plewa.
Zaczyna się od żenującej "walki komunistów z sanacją", co traktuję, jako "obowiązująca ofiara dla Boga Ptah" - pewnie bez chwalenia zdrajców z KPP nie mogłaby się wtedy ukazać. Potem jest coraz lepiej.
W części dotyczącej II wojny światowej pokazuje realia powszechnie nieznane. Uwierzyłem, że zawiera świadectwa prawdziwych ludzi i prawdziwe historie.

W części dotyczącej II wojny...

Kupilem w ciemno na allegro i okazala sie byc rewelacyjna pozycja, polecam wszystkim milosnikom gor!

Świetne. Teraz koniecznie z ksiażką w tatry.

Świetne. Teraz koniecznie z ksiażką w tatry.

Ta książka to nie tylko hołd dla polskich bohaterów, ale także dla wszystkich Słowaków i Węgrów, którzy w złych czasach wybierali dobro...

• Góry
  • Wojna
  • Historyczne
  • 5 (bardzo dobre)
  • Górskie, Zakopiańskie
  • 2016

Dodaj cytat z książki Opowieści tatrzańskich kurierów