Opowieści tatrzańskich kurierów

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Agnieszka

Książka opowiada cząstkę historii tatrzańskiego szlaku z lat okupacji hitlerowskiej, przypomina ludzi tego szlaku, zakopiańskich narciarzy i przewodników, którzy podjęli się trudnych i niebezpiecznych zadań kurierów.

veinylover | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Książka napisana w czasach, gdy komuna zatruwała umysły, niemniej warta przeczytania, jeśli ktoś potrafi z dystansem oddzielić ziarna od plewa.
Zaczyna się od żenującej "walki komunistów z sanacją", co traktuję, jako "obowiązująca ofiara dla Boga Ptah" - pewnie bez chwalenia zdrajców z KPP nie mogłaby się wtedy ukazać. Potem jest coraz lepiej.
W części dotyczącej II wojny światowej pokazuje realia powszechnie nieznane. Uwierzyłem, że zawiera świadectwa prawdziwych ludzi i prawdziwe historie.

żabot | 2018-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Czyta się świetnie, niczym powieść sensacyjną. Trzeba jednak wziąć drobną poprawkę na fakt, kiedy książka została napisana i wydana. Nie wszyscy pewnie zdają sobie sprawę, że kiedyś nie dało się pisać o bohaterach czasu wojny, bez nadmienienia choćby po trochu o „bohaterskich” czynach ludzi spod znaku sierpa i młota, również tych rodzimych. Mamy więc cały początkowy rozdział poświęcony okresowi przedwojennemu i ludziom przemycającym przez granicę nielegalną, komunistyczną bibułę oraz ludzi spod szyldu KPP. Rozdział można sobie oczywiście darować, ale wg mnie warte przeczytania i przemyślenia, do jakich chwytów trzeba było się zniżać, żeby móc wydać coś wartościowego. Dalej jest już tylko dobrze. Spory kawałek polskiej historii.

Tomasz | 2012-08-02

Kupilem w ciemno na allegro i okazala sie byc rewelacyjna pozycja, polecam wszystkim milosnikom gor!

Rafal242 | 2018-03-04
Przeczytana: 18 marca 2018

Świetne. Teraz koniecznie z ksiażką w tatry.

Paweł | 2017-07-03
Przeczytana: 2013 rok