Fioletowy hibiskus

Okładka książki Fioletowy hibiskus
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
315 str. 5 godz. 15 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Purple Hibiskus
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2010-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
315
Czas czytania
5 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375065541
Tłumacz:
Jan Kraśko
Tagi:
literatura nigeryjska
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
511 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
709
51

Na półkach: , , , ,

Akcja „Fioletowego hibiskusa” toczy się w Nigerii podczas zamachu stanu, kiedy tłumy Nigeryjczyków walczą o wolność i wyzwolenie. Wydarzenia te są jedynie tłem do ukazania prywatnej walki o wolność, którą toczy Kambilii i jej brat Jaja. Jest to bunt zgoła zupełnie inny, niż działania nigeryjskiego tłumu. Jak opowiada sama Kambilii jest to bunt „wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym”.

Jaja i Kambili są dziećmi jednego z prawdopodobnie najbogatszych ludzi w Nigerii. Dla ludzi z zewnątrz wydają się być ludźmi szczęśliwymi, którym nigdy niczego nie brakuje, w odróżnieniu od reszty narodu. W rzeczywistości ich ojciec to tyran, religijny fanatyk i despota, który ogranicza wolność swojej rodziny. Ustawia swoim dzieciom plan każdego dnia, nie pozostawiając praktycznie czasu na robienie czegoś, na co mieliby ochotę. W konsekwencji ani Kambilii ani Jaja nie mają przyjaciół, a uważani są raczej za tych zadzierających nosa. Nikt nie wie jaka jest prawda, jak bardzo są podporządkowani swojemu władczemu ojcu.

Punktem zwrotnym okazuje się wyjazd do ciotki, gdzie po raz pierwszy Kambilii i Jaja mają możliwość robić niektóre rzeczy samodzielnie, gotować, chodzić do sklepu, nie przestrzegać napiętego planu dnia spisanego przez ojca. Kambilii jest młodą i posłuszną dziewczyną, która nie zna innego życia poza jej własnym. Niewłaściwym wydaje jej się niesłuchanie ojca. Dopiero obserwując swoich kuzynów dowiaduje się czym może być wolność i o co tak naprawdę warto jest walczyć.

Niezwykła odmiana hibiskusa, rosnącego przed domem ciotki, staje się symbolem indywidualności, odmienności i wolności. Jaja i Kambilii zaczynają rozumieć, że każdy ma prawo do bycia sobą, do kierowania swoim własnym życiem, do śmiechu. Odkrywają to samo, o czym wiedzą biedni ludzie i studenci z uniwersyteckiego miasteczka Nsukka, które pomimo swoich problemów, braku wody, benzyny, gazu, żywności, jest w stanie przynieść człowiekowi większą radość niż marmurowe posadzki w zimnym i niedostępnym domu. „Ponieważ Nsukka potrafi uwolnić w człowieku coś, co z głębokich trzewi wędruje do gardła i ulatuje jako pieśń wolności. Jak śmiech.”

„Fioletowy hibiskus” to pierwsza powieść młodej i niezwykle obiecującej nigeryjskiej pisarki. Od dłuższego już czasu chciałam przeczytać książki Adichie, nominowane i nagrodzone nagrodą Orange Prize. Wiele oczekiwałam po tych powieściach: dobrej nowoczesnej prozy w stylu Zadie Smith, nigeryjskiego nastroju, poszerzenia wiedzy o Afryce, zwyczajach kulturze, religii. „Fioletowy hibiskus” mnie nie zawiódł. Pozostawił mnie sytą. Choć z drugiej strony także i złaknioną sięgnięcia po „Połówkę żółtego słońca”, drugą książkę Chimamandy Ngozi Adichie.

Akcja „Fioletowego hibiskusa” toczy się w Nigerii podczas zamachu stanu, kiedy tłumy Nigeryjczyków walczą o wolność i wyzwolenie. Wydarzenia te są jedynie tłem do ukazania prywatnej walki o wolność, którą toczy Kambilii i jej brat Jaja. Jest to bunt zgoła zupełnie inny, niż działania nigeryjskiego tłumu. Jak opowiada sama Kambilii jest to bunt „wyjątkowy i pachnący nutką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    722
  • Przeczytane
    655
  • Posiadam
    98
  • Ulubione
    21
  • Afryka
    16
  • Literatura afrykańska
    13
  • 2018
    8
  • 2012
    8
  • Z biblioteki
    7
  • Teraz czytam
    7

Cytaty

Więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Fioletowy hibiskus Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Fioletowy hibiskus Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Fioletowy hibiskus Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także