Sandały rybaka

Wydawnictwo: WAM
The Shoes of the Fisherman
papież, Konklawe
Ismena

Kirył I, pierwszy nie-Włoch od czterech i pół wieku, zasiada na tronie Piotrowym. Jako człowiek zza żelaznej kurtyny, obcy dla świata Zachodniego, ma prowadzić Kościół i stawić czoła trudnym wyzwaniom współczesnych czasów. Na początek zmienia oblicze Państwa Watykańskiego. Kuria jest wobec niego nieufna... Powieść Sandały rybaka to prorocza wizja pontyfikatu słowiańskiego papieża. Została napisana 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Natychmiast stała się bestsellerem i doczekała się adaptacji filmowej. Film pod tym samym tytułem (wersja polska: Trzewiki rybaka) w reż. Michaela Andersona, z Anthonym Quinnem w roli głównej, Laurencem Olivierem i Johnem Geilgudem, nominowany był do Złotego Globu i Oscara.

źródło opisu: http://wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwowam.pl/

kasandra_85 | 2011-10-10
Przeczytana: październik 2011

BIETKA | 2010-11-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2010

Jest książką nowatorską o charakterze profetycznym! Została napisana na 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Następcą na urzędzie Piotrowym jest tutaj Słowianin pochodzenia rosyjskiego, Kirył Łakota, jako papież, Kirył I. Pierwszy nie-Włoch, którego droga do Rzymu wiodła z syberyjskiej zsyłki i była prawdziwą Drogą Krzyżową.
Jego sylwetka, duchowa wrażliwość religijna i mądra, etyczna postawa życiowa wskazuje na paralelę, jaka zachodzi między nim, a naszym Rodakiem, JP2!
Słowiański Kirył, naznaczony już brzemieniem cierpienia,jako papież, dżwiga z kolei ciężar odpowiedzialności za Kościół Katolicki, świadom jest konieczności przeprowadzenia w nim niezbędnych reform.
Autor, świetnie przedstawił świat ludzi Kościoła, ważnych postaci- dostojników, purpuratów,między innymi, kard.Valerio Rinaldi, kard.Leone...
W powieści znajdujemy także polski akcent, kard. Potockiego z Warszawy, który zdaje się uosabiać kard.Wyszyńskiego.
Fabuła rzuca światło na dramatyczny problem...

Raf_use | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Książka pod wieloma względami niezwykła, wręcz profetyczna. Nie chce się wierzyć, że autor miał taką intuicję co do historii Kościoła i papiestwa. A jednak, książka powstała w latach 60. Wspaniała lektura, wbrew pozorom nie tylko o papieżu. Powieść ukazuje problemy ówczesnego świata, ludzi Kościoła oraz zwykłych ludzi w nim żyjących. Dzisiaj widzimy konsekwencje tamtych czasów, a niektóre problemy dalej są aktualne. Mamy także postać Ojca Świętego, który pomimo iż piastuje tak wielką godność - pozostaje dalej człowiekiem - ma swoją historię życia, swoje przeżycia i problemy a nade wszystko ogromną odpowiedzialność przed Stwórcą. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że postać papieża Kiryła z powieści łączy osoby znanych nam Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka I, tzn. bohater książki ma po troszę z każdego z nich - czyżby papież idealny? ;)
Książka jest ambitna ale napisana ciekawie, pełna jest mądrych spostrzeżeń a zarazem nie brakuje w niej humoru. Godna polecenia

Małgorzata Zacharek | 2012-07-14
Przeczytana: 21 października 2011

Książka ambitna i dosyć trudna. opisuje zarówno polityczne jak i duchowe strony papiestwa.

mania | 2018-02-09
Przeczytana: 2017 rok