Sandały rybaka

WAM
2009-12-21
2009-12-21
Jerzy Wolak
beletrystyka chrześcijańska powieść chrześcijańska powieść religijna powieści chrześcijańskie fantastyka fantastyka chrześcijańska powieśc religijna

Książka pod wieloma względami niezwykła, wręcz profetyczna. Nie chce się wierzyć, że autor miał taką intuicję co do historii Kościoła i papiestwa. A jednak, książka powstała w latach 60. Wspaniała lektura, wbrew pozorom nie tylko o papieżu. Powieść ukazuje problemy ówczesnego świata, ludzi Kościoła oraz zwykłych ludzi w nim żyjących. Dzisiaj widzimy konsekwencje tamtych czasów, a niektóre problemy dalej są aktualne. Mamy także postać Ojca Świętego, który pomimo iż piastuje tak wielką godność - pozostaje dalej człowiekiem - ma swoją historię życia, swoje przeżycia i problemy a nade wszystko ogromną odpowiedzialność przed Stwórcą. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że postać papieża Kiryła z powieści łączy osoby znanych nam Jana Pawła II, Benedykta XVI, tzn. bohater książki ma po troszę z każdego z nich - czyżby papież idealny? ;)
Książka jest ambitna ale napisana ciekawie, pełna jest mądrych spostrzeżeń a zarazem nie brakuje w niej humoru. Godna polecenia

Książka ambitna i dosyć trudna. opisuje zarówno polityczne jak i duchowe strony papiestwa.

Jest książką nowatorską o charakterze profetycznym! Została napisana na 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Następcą na urzędzie Piotrowym jest tutaj Słowianin pochodzenia rosyjskiego, Kirył Łakota, jako papież, Kirył I. Pierwszy nie-Włoch, którego droga do Rzymu wiodła z syberyjskiej zsyłki i była prawdziwą Drogą Krzyżową.
Jego sylwetka, duchowa wrażliwość religijna i mądra, etyczna postawa życiowa wskazuje na paralelę, jaka zachodzi między nim, a naszym Rodakiem, JP2!
Słowiański Kirył, naznaczony już brzemieniem cierpienia,jako papież, dżwiga z kolei ciężar odpowiedzialności za Kościół Katolicki, świadom jest konieczności przeprowadzenia w nim niezbędnych reform.
Autor, świetnie przedstawił świat ludzi Kościoła, ważnych postaci- dostojników, purpuratów,między innymi, kard.Valerio Rinaldi, kard.Leone...
W powieści znajdujemy także polski akcent, kard. Potockiego z Warszawy, który zdaje się uosabiać kard.Wyszyńskiego.
Fabuła rzuca światło na dramatyczny problem moralny związany z zabójczym lekiem podawany matkom, który sprowadza na świat dzieci-potworki.
Akcja powieści nie toczy się wartko, ale powoli, refleksyjnie, co nie znaczy, że jest nudna. Przede wszystkim w błyskotliwych dialogach, czy w sekretnym Dzienniku Kiryła I,zaś wątek miłosny splata się z wątkiem etycznym( Ruth Lewin, George Faber). Ważna lektura dla cierpliwych czytelników,którzy preferują głębokie tematy:)

Jego sylwetka, duchowa...

• Labirynty
  • Chcę przeczytać (Oceania)
  • 2015-2018
  • Literatura australijska