Grzechy

Andrew M. Greeley Wydawnictwo: WAM literatura piękna
WAM
2009-01-01
2009-01-01

Bardzo, ale to bardzo przeciętna pozycja, opatrzona dodatkowo w irytująco mylący tytuł. Grzechów kościoła jest tu wręcz śmiesznie mało. Całość to przede wszystkim retrospekcje, wynurzenia, bardzo osobiste i intymne opisy związku dwojga ludzi, i to jest ta lepsza część książki, cała reszta jest raczej irytująca. Podoba mi się również postawa głównego bohatera w stosunku do umierającego; ale tutaj powinno się pojawić coś więcej, jakieś pytania, próby dotarcia, zrozumienia, empatii z prawdziwego zdarzenia. Niczego takiego w niej nie znalazłam, a nie będę robić drugiego podejścia bo zwyczajnie nie warto.

klasyczna opowieść o tym jak w życiu zmienia się wszystko, spojrzenie na miłość, priorytety, marzenia...

Ta książka dobrze pokazuje Kościół, biskupów, księży i świeckich zwłaszcza od tej "ludzkiej" strony. I mimo iż z reguły nie jest to chwalebne oblicze Kościoła, to jednak warto pokazywać prawdę, bo "prawda was wyzwoli" (J 8,32). Świetna opowieść o księdzu, który właśnie o tę prawdę walczy. Polecam wszystkim! Zwłaszcza księżom i tym, którzy wątpią w istnienie jakiegokolwiek dobra w Kościele.

Czytałam i nie mogłam wyjść z podziwu nad odwagą autora tej książki, który jest jednocześnie katolickim księdzem.
Rzecz dotyczy skandali pedofilskich w kręgach duchowieństwa. Autor bezkompromisowo rozprawia się z obłudą i hipokryzją hierarchii kościelnej chroniącej przestępców w imię zachowania pozorów, z głupotą i ślepotą biskupów, zamiatających pod dywan jedną aferę po drugiej.
Wyobrażacie sobie, żeby w Polsce katolicki ksiądz napisał taką książkę? Natychmiast zostałby odsądzony od czci i wiary przez co gorliwszych obrońców Kościoła, a przez zwierzchników suspendowany i wydalony ze stanu kapłańskiego za atak na Kościół i nieposłuszeństwo.
Jeśli będzie więcej księży reprezentujących postawę taką jak bohater tej książki może kościoły nie będą pustoszeć.
Historia "Grzechów" kończy się jak bajka - dobro zwycięża, a zło zostaje potępione ale śledząc wydarzenia ostatnich tygodni w tym temacie, chociażby na naszym polskim podwórku, mam przykre wrażenie, że rzeczywistość nie prędko podąży tym śladem...A szkoda.

Dość sceptycznie zabrałam się do czytanie. Nie byłam pewna czy przebrnę przez tak trudny i głośny obecnie problem jakim jest molestowanie dzieci przez księży. Jednak już po kilku pierwszych stronach nie mogłam się po prostu oderwać od tekstu... Fantastycznie napisane, z niesamowitą empatią a zarazem bardzo obiektywnie. Brak tu oceniania kogokolwiek, co mi się bardzo spodobało. Poza tym ten trudny problem jest pokazany niejako z rożnych ujęć... Po prostu niesamowicie świetna książka. Bardzo chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce!!!!

Andrew M. Greely to autor bardzo ciekawej i zagadkowej książki pod tytułem „Grzechy”. Sięgając po te książkę miałam obawy,że ta pozycja będzie typowo religijna i niczym mnie nie zaskoczy. A jednak stało się inaczej.

Młody ksiądz Herman Hoffman pracuje na plebanii w Green Grove. To ciche i jak się z pozoru wydaje spokojne miejsce skrywa mroczną tajemnicę o której główny bohater jeszcze nie wie. Jednak już niedługo chcąc nie chcąc staje się jej częścią. Pewnego dnia młody ksiądz jest świadkiem gwałtu drugiego księdza na chłopcu. Herman postanawia całą sprawę nagłośnić, jednak Kościół próbuje wszystko skutecznie zatuszować. Nawet nasz główny bohater zostaje posądzony o homoseksualizm i nie tylko. Jednak Herman nie ma zamiaru się tak łatwo poddać.

Jak zakończy się cała sprawa? Czy Herman dopnie swego? Jakie konsekwencje będzie miała dla niego cała sprawa? Czy Herman odzyska szacunek u przyjaciół?

Odpowiedź na te i inne nurtujące Was pytania odnajdziecie w książce Andrew M. Greely pod tytułem „ Grzechy”.

Muszę przyznać,że początkowo do tej książki byłam nastawiona dość sceptycznie. Myślałam,że będzie to typowa książka religijna i nie zaskoczy mnie w żaden możliwy sposób. Swoje zdanie na ten temat zmieniłam po zapoznaniu się z prologiem powieści. Wciągnął mnie on bez reszty i od razu zapomniałam o swoich obawach. Powieść rozpoczyna się od przesłuchania na sali rozpraw, właśnie naszego głównego bohatera Hermana. Książkę pochłonęłam naprawdę w szybkim tempie. Autor pisze zwięzłym prostym językiem,zrozumiałym dla każdego czytelnika. Dodatkowym plusem książki jest duża ilość dialogów. Nie ma tu zbędnych nie raz opisów.

Książka nie skupia się tylko na tym problemie kościoła. Porusza ona również wspomnienia głównego bohatera o tym zanim został księdzem i o jego pierwszej miłości. Główny bohater to prawdziwy ksiądz z powołania, który nie ugiął się pod wpływem zastraszenia czy manipulowania prawdą a jednocześnie pozostał w zgodzie z Bogiem i własnym sumieniem. W książce nie znajdziemy wartkiej akcji i szybkich jej zwrotów.

„Grzechy” to książka o wierze, popełnianiu błędów,podejmowaniu trudnych decyzji,które mogą na zawsze zaważyć na naszym życiu. To także pozycja dotykająca delikatnego tematu jakim jest problem molestowania wśród księży. Autor przedstawia nam że księża są takimi samymi ludźmi jak my i też popełniają błędy,grzechy.

Jeśli lubicie powieści z ciekawą i wciągającą fabułą to serdecznie polecam Wam książkę Andrew M. Greeley pod tytułem „Grzechy”.

Każdy z nas popełnia grzechy. Jedni zdają sobie z tego sprawę, inni nie, a jeszcze inni twierdzą, że nie grzeszą. Tak było i w tym wypadku.
Green Grove to plebania z mroczną i grzeszną tajemnicą. Krok po kroku odkrywa ją, a właściwie stara się ją odkryć młody ksiądz Herman Hoffman. Niektórzy twierdzą, że znalazł się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwej porze. On sam twierdzi, że to Bóg posłał go w tym czasie, i w to miejsce.
Herman jest pełen obaw, ale uczciwość nie pozwala mu milczeć. Decyduje się ujawnić prawdę, o tym co widział. Na jaw wychodzą fakty, które przez lata ukrywał Kościół. Molestowanie nieletnich to druga codzienność księży. Przerwanie pętli milczenia, powoduje lawinę nieprzewidzianych konsekwencji, które nie dla wszystkich skończą się najlepiej.

Książka, rzekomo powinna skupiać się na temacie, pod którym jest "reklamowana". Ja po przeczytaniu "Grzechów", zdałam sobie sprawę, że chyba głównym wątkiem była miłość Hermana w młodości. Z wypiekami na twarzy śledziłam burzliwy związek, dwóch młodych ludzi.
Polubiłam Kathleen, wybrankę Hermana w młodości i bardzo ją podziwiałam, za to co zrobiła. Ten wątek, był tak absorbujący, że na bok poszedł ten,który miał być główny. Mimo wszystko nie przeszkodziło mi to w odbiorze książki, która niejako porusza temat tabu: ważny i trudny. Molestowanie nieletnich w kościołach to nie wymysł autora, który sam także jest księdzem. To fakt, o którym często słyszymy w telewizji. Nadal nas to szokuje i zniesmacza. Bardzo podoba mi się to, że autor bez zbędnego "owijania w bawełnę", a zarazem bardzo delikatnie i dobitnie przedstawił świat zakłamanego Kościoła, w którym "ręka,myje rękę".
Polecam.

Książka niezła, ale według mnie autor za bardzo skupił się na wątkach pobocznych, niż nad głównym problemem, który przedstawiać miała ta książka. Nie zmienia to faktu, że lektura była bardzo przyjemna. Polecam :)

• Wymienię
  • Beletrystyka