Grzechy

Wydawnictwo: WAM

zacisze plebanii w Green Grove kryje w sobie mroczną tajemnicę.Młody ksiądz, Herman Hoffman, znajduje się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.A może wręcz przeciwnieaDecyduje się ujawnić prawdę o molestowaniu nieletnich, wbrew próbom zatuszowania skandalu przez miejscowy Kościół. Przerwanie milczenia rozpętuje prawdziwe piekło...Czy było wartoaNikt jeszcze nie odszedł od Kościoła po przeczytaniu powieści Greeleya, natomiast wielu za jego przyczyną pomyślało o tym, by do Kościoła powrócić. Ron Rolheiser OMIPięćdziesięcioletnia posługa w Kościele i ogromne doświadczenie literackie tego duchownego, a zarazem autora bestsellerów pozwala, by podjął on trudny i wstydliwie ukrywany temat molestowania seksualnego. To świetnie opowiedziana historia o miłości i odwadze. Publishers WeeklyAndrew M. Greeley, ur. w 1928 r. w Oak Park w Stanach zjednoczonych, ksiądz katolicki, socjolog, pisarz i dziennikarz. Autor ponad 50 bestsellerowych powieści i około 100 innych książek, które doczekały się tłumaczeń na kilkanaście języków. Publikuje w Chicago Sun-Times, National Catholic Reporter i The New York Times.

kasandra_85 | 2012-02-21
Przeczytana: luty 2012

Ella | 2014-09-22

Czytałam i nie mogłam wyjść z podziwu nad odwagą autora tej książki, który jest jednocześnie katolickim księdzem.
Rzecz dotyczy skandali pedofilskich w kręgach duchowieństwa. Autor bezkompromisowo rozprawia się z obłudą i hipokryzją hierarchii kościelnej chroniącej przestępców w imię zachowania pozorów, z głupotą i ślepotą biskupów, zamiatających pod dywan jedną aferę po drugiej.
Wyobrażacie sobie, żeby w Polsce katolicki ksiądz napisał taką książkę? Natychmiast zostałby odsądzony od czci i wiary przez co gorliwszych obrońców Kościoła, a przez zwierzchników suspendowany i wydalony ze stanu kapłańskiego za atak na Kościół i nieposłuszeństwo.
Jeśli będzie więcej księży reprezentujących postawę taką jak bohater tej książki może kościoły nie będą pustoszeć.
Historia "Grzechów" kończy się jak bajka - dobro zwycięża, a zło zostaje potępione ale śledząc wydarzenia ostatnich tygodni w tym temacie, chociażby na naszym polskim podwórku, mam przykre wrażenie, że rzeczywistość nie prędko...

Szymon | 2015-02-07
Przeczytana: 2014 rok

Ta książka dobrze pokazuje Kościół, biskupów, księży i świeckich zwłaszcza od tej "ludzkiej" strony. I mimo iż z reguły nie jest to chwalebne oblicze Kościoła, to jednak warto pokazywać prawdę, bo "prawda was wyzwoli" (J 8,32). Świetna opowieść o księdzu, który właśnie o tę prawdę walczy. Polecam wszystkim! Zwłaszcza księżom i tym, którzy wątpią w istnienie jakiegokolwiek dobra w Kościele.

Izuś | 2011-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Każdy z nas popełnia grzechy. Jedni zdają sobie z tego sprawę, inni nie, a jeszcze inni twierdzą, że nie grzeszą. Tak było i w tym wypadku.
Green Grove to plebania z mroczną i grzeszną tajemnicą. Krok po kroku odkrywa ją, a właściwie stara się ją odkryć młody ksiądz Herman Hoffman. Niektórzy twierdzą, że znalazł się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwej porze. On sam twierdzi, że to Bóg posłał go w tym czasie, i w to miejsce.
Herman jest pełen obaw, ale uczciwość nie pozwala mu milczeć. Decyduje się ujawnić prawdę, o tym co widział. Na jaw wychodzą fakty, które przez lata ukrywał Kościół. Molestowanie nieletnich to druga codzienność księży. Przerwanie pętli milczenia, powoduje lawinę nieprzewidzianych konsekwencji, które nie dla wszystkich skończą się najlepiej.

Książka, rzekomo powinna skupiać się na temacie, pod którym jest "reklamowana". Ja po przeczytaniu "Grzechów", zdałam sobie sprawę, że chyba głównym wątkiem była miłość Hermana w młodości. Z wypiekami na twarzy śledziłam...

Teresa | 2013-07-12
Przeczytana: kwiecień 2013

Dość sceptycznie zabrałam się do czytanie. Nie byłam pewna czy przebrnę przez tak trudny i głośny obecnie problem jakim jest molestowanie dzieci przez księży. Jednak już po kilku pierwszych stronach nie mogłam się po prostu oderwać od tekstu... Fantastycznie napisane, z niesamowitą empatią a zarazem bardzo obiektywnie. Brak tu oceniania kogokolwiek, co mi się bardzo spodobało. Poza tym ten trudny problem jest pokazany niejako z rożnych ujęć... Po prostu niesamowicie świetna książka. Bardzo chciałabym ją mieć w swojej biblioteczce!!!!

Kasia G | 2011-04-09
Przeczytana: kwiecień 2011

Książka niezła, ale według mnie autor za bardzo skupił się na wątkach pobocznych, niż nad głównym problemem, który przedstawiać miała ta książka. Nie zmienia to faktu, że lektura była bardzo przyjemna. Polecam :)

Patrycja | 2012-07-09

Andrew M. Greely to autor bardzo ciekawej i zagadkowej książki pod tytułem „Grzechy”. Sięgając po te książkę miałam obawy,że ta pozycja będzie typowo religijna i niczym mnie nie zaskoczy. A jednak stało się inaczej.

Młody ksiądz Herman Hoffman pracuje na plebanii w Green Grove. To ciche i jak się z pozoru wydaje spokojne miejsce skrywa mroczną tajemnicę o której główny bohater jeszcze nie wie. Jednak już niedługo chcąc nie chcąc staje się jej częścią. Pewnego dnia młody ksiądz jest świadkiem gwałtu drugiego księdza na chłopcu. Herman postanawia całą sprawę nagłośnić, jednak Kościół próbuje wszystko skutecznie zatuszować. Nawet nasz główny bohater zostaje posądzony o homoseksualizm i nie tylko. Jednak Herman nie ma zamiaru się tak łatwo poddać.

Jak zakończy się cała sprawa? Czy Herman dopnie swego? Jakie konsekwencje będzie miała dla niego cała sprawa? Czy Herman odzyska szacunek u przyjaciół?

Odpowiedź na te i inne nurtujące Was pytania odnajdziecie w książce Andrew M. Greely...

Askona | 2016-09-06

klasyczna opowieść o tym jak w życiu zmienia się wszystko, spojrzenie na miłość, priorytety, marzenia...

Kobieta | 2012-11-09
Przeczytana: 19 listopada 2012