Świętoszek

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Seria: Lektury Wszech Czasów
Wydawnictwo: Orkla Press Polska
2 116
1 720
1 793
Tartuffe
8360322066
emm

Świętoszek to atak na powszechną w XVII-wiecznej Francji obłudę religijną. Główny bohater, Tartuffe, pojawia się pewnego dnia w domu Orgona, by - udając głęboko wierzącego - zawładnąć duszą gospodarza i jego matki i dzięki temu zająć miejsce głowy rodziny, przejąć stopniowo kontrolę nad domownikami, a z czasem ich dom i majątek... Moliere odróżnia obłudników i dewotów wypaczających zasady religijne, by w ten sposób osiągnąć własne korzyści, od uczciwych i wierzących w Boga, przez co jego krytyka świętoszków staje się w gruncie rzeczy pochwałą szczerej pobożności...

nadzieja1925 | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem głównym wątkiem jest nasz tytułowy Świętoszek, który jako żebrak poszukuje zamożnej rodziny, która spełni wszystkie jego zachcianki. Dobieranie się do żony gospodarza, jak i planowanie ślubu z jego córką, przejęcie majątku i wyrzucenie z domu syna to jego główne poczynania. Z pozoru nędzny i biedny żebrak, a w środku inteligentny manipulant, który owija sobie wokół paluszka Orgona. Jak to się wszystko skończy? Tak jak zawsze u Moliera. Szybkie cięcie.

Z wszystkich lektur Molier pisze najbardziej przystępnie i zabawowo. Jednakże imiona bohaterów, wygląd rodziny i motyw szkatułki oraz zamążpójścia jest bardzo podobny, jak nie taki sam, do "Skąpca".

Miła i przyjemna książka. Polecam!

Witold Lisek | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, Aaaaaa

ZARAZA | 2012-12-17
Przeczytana: październik 2012

Poważny temat w komediowej otoczce. Uwielbiam takie połączenie. Molier wyśmiewa, krytykuje, ironizuje i uczy. Polecam serdecznie.

marcia | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Akcja "Świętoszka" rozgrywa się w Paryżu w XVII wieku.

Tytułowy świętoszek to Tartuffe - człowiek obłudny, fałszywie pobożny, bezczelny, przebiegły, chciwy, dwulicowy i wiele jeszcze złego można by o nim powiedzieć!
Tartuffe chce przejąć majątek Orgona, udaje mu się to, gdyż swą fałszywą pobożnością i skromnością zdobywa serce Orgona. Ten pragnie mu pomóc, dać mu dach nad głową i porządne ubrane, a także rękę swojej córki. A ten "świętoszek" tak mu się odpłaca!

Cała rodzina Orgona próbuje przemówić mu do rozumu, ale to na nic, gdyż pan domu, jest totalnie zaślepiony Tartuffem.
Muszą knuć intrygi, aby jakoś uratować swą rodzinę!
Jedna z tych intryg zakończyła się wyrzuceniem i wydziedziczeniem Damisa - syna Orgona. Na szczęście chłopak pod koniec komedii wraca do łask ojca, który w końcu przejrzał na oczy.

Moją ulubioną postacią jest Doryna czyli pokojówka Marianny - córki Orgona. Jest ona ironiczna (jak ja), dowcipna oraz nie boi się powiedzieć swojego zdania.

Bardzo fajna...

Sidance | 2010-05-27
Przeczytana: 2009 rok

Jedna z nielicznych lektur, które przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Napisana lekkim, humorystycznym stylem, który potrafi poprawić człowiekowi samopoczucie, a przy tym przejrzysty, rozsądny przekaz - komedia idealna.

Jest to historia Tartuffe'a, czyli tytułowego Świętoszka. Jest to pulchny, rumiany trzydziestopięcioletni mężczyzna, który podaje się za ascetę. Przybył do Paryża z prowincji - chciał się tutaj schronić przed poszukującą go policją, ponieważ ma na swoim koncie wiele oszustw. Dołączył w mieście do rzeczy żebraków: żyje z tego, co ludzie mu dadzą. Szuka łatwowiernej, naiwnej i bogatej osoby, która mógłby wykorzystać. W końcu znajduje Orgona - widzi jego pobożność i hojność. Stara się mu przedstawić od jak najlepszej strony, aż w końcu bogacz ulega i zaprasza go do swojego domu.Świętoszek to jedna z najbarwniejszych postaci w całej komedii - jest on przebiegły, sprytny, zna się dobrze na ludziach i wie jak to wykorzystać; potrafi manipulować mieszkańcami (a zwłaszcza Orgonem); jest również strasznie inteligentny. Po jakimś czasie to Tartuffe zostaje najważniejszą osobą w rodzinie. Zaczyna bogato się ubierać, lubi dobrze zjeść, wypić. Ma czelność również zalecać się do żony pana domu,...

Ima | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2017
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Komedia przepleciona z dramatem i nagłym zwrotem akcji, którego nie da się przewidzieć. Czego chcieć więcej?

Poza tymi wymienionymi zaletami ,,Świętoszek" sprawi również, że na twarzy pojawi się uśmiech, a zły humor odejdzie wraz z nadchodzącą wiosną. Jednak do, niektórych momentów mam odmienne zdanie.
Cała komedia charakterów zaczyna się dość powoli, z każdą chwilą zagłębiamy się coraz bardziej w tematykę dramatu. Jednak w połowie cała fabuła zaczyna się niemiłosiernie dłużyć, a sprawa z tytułowym ,,świętoszkiem" zaczyna mnie denerwować. Wszyscy zorientowali się jakie jest prawdziwe oblicze kłamcy, a Orgon dalej utrzymuje swoją własną wersję wydarzeń i za wszelką cenę utrzymuje swój tok rozumowania. Cała jego upartości jest dość naciągana, ale niestety też bardzo prawdziwa, więc tym bardziej denerwuje.
Jednak nie mogę skupić się na samym Orgonie, ponieważ sam ,,Świętoszek" Moliera wyszedł rewelacyjnie i z wyczekiwaniem czytałam najszybciej jak umiałam, by dowiedzieć się jak...

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: luty 2010

nie wiedziałam, że humor Moliera będzie mi tak odpowiadał! sięgnęłam po tę lekturę bez przekonania, a po przeczytaniu żałowałam, że to koniec. świetnie przedstawiony problem fanatyzmu religijnego - tak bliski Polsce. wręcz ponadczasowy. świetnie przedstawiona obłuda i to, jak łatwo manipulować ludźmi. naprawdę bardzo ciekawa i zabawna pozycja.

Dorota | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Jedna z ciekawszych lektur. Chociaż nie lubię czytać tego typu książek, ku memu zdumieniu okazała się bardzo przyjemna i ciekawa. Zawiera momenty śmieszne oraz niekiedy te, które trzymają w napięciu. Jednak by cokolwiek zrozumieć ze "Świętoszka" czytałam książkę na głos ze zmianą głosu przy danych osobach. Była to fajna zabawa z książką =)

Danway | 2011-11-14
Przeczytana: 1999 rok

Niesamowita i wiecznie żywa komedia, który od wielu, wielu lat uczy nas, że nie wszystko złoto Co się świeci i że nie wszystko jest takie jakie widzimy... Molier bawiąc uczy i przy okazji wytyka ludzkie wady...