Opowieść zombilijna

2010-11-30
978-83-7506-637-1
Adrian Napieralski
zombi

Okładka książki The Time Travellers Almanac Part IV - Communiqués Isaac Asimov, Edward Frederick Benson, Richard Bowes, Molly Brown, Karen Haber, Nalo Hopkinson, Geoffrey A. Landis, Tanith Lee, Bob Leman, Adam Roberts, Kristine Kathryn Rusch, Pamela Sargent, Charles Stross, Harry Turtledove, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Carrie Vaughn, Gene Wolfe
The Time Trave... Isaac Asimov, Edwar...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 127, April 2017 Robert Brice, Vajra Chandrasekera, Neil Clarke, Fei Dao, Adam Roberts, Kelly Robson, Michael Swanwick, Bogi Takacs, Juliette Wade, Calden Wloka
Clarkesworld M... Robert Brice, Vajra...

Okładka książki Sępy Robert Cichowlas, Jacek M. Rostocki
Sępy Robert Cichowlas, J...
Okładka książki Pradawne zło Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
Pradawne zło Robert Cichowlas, Ł...
Okładka książki Zaułek potworów Kevin J. Anderson, Kelley Armstrong, Chelsea Cain, Heather Graham, Simon R. Green, David Liss, Jonathan Maberry, Sharyn McCrumb
Zaułek potworów Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Koszmar na miarę Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Koszmar na miarę Robert Cichowlas, K...

Święta to czas wyjątkowo magiczny... Czy może być jednak odrobinę upiorny? Czy klasyk "Opowieść Wigilijna" może stać się horrorem?

Na pewno większość z was doskonale zna Dickensowski klasyk: "Opowieść Wigilijna". Właśnie taki fundament posiada książka Adama Robertsa, która w większości opiera się na wcześniej wspomnianej powieści. Autor dodał jednak jeszcze coś od siebie. Co jeśli w Wigilię Bożego Narodzenia, w spokojnym do tej pory Londynie pojawi się horda zombie?
Czy Scrooge zdoła ocalić świat przed nagłą Apokalipsą?

Na pierwszy ogień idą niesamowite, drastyczne, ale za to jakie dokładne krwaweopisy. Chodzi mi tutaj zarówno o wygląd zombie oraz ich dzikie, nieludzkie zachowanie. Jest to po prostu niepowtarzalne. Autor nie owija niczego w bawełnę, jest wręcz do bólu bezpośredni. Dosłownie jak w "The Walking Dead". Więc jeśli jesteś fanem tego serialu, to pozycja obowiązkowa na twojej liście książek do przeczytania.

Odnośnie stylu pisania autora, jest bardzo przyjemny i wciągający, na dodatek książka ma tylko 163 strony! Jest więc idealna na jeden wieczór. Chociaż potem może być problem z zaśnięciem...
Wartka akcja wręcz pochłania czytelnika i nie pozwala mu oderwać się od książki. Ponadto pomimo powagi tematu i zawartej w nim grozy... Książka przepełniona jest humorem, zwłaszcza w najmniej oczekiwanych momentach. Kontrast wydarzeń, które mają miejsce w opowieści jest nieziemski, w jednej chwili mamy szok z bezpośredniości opisu wyjadanego przez zombie mózgu, a już zaledwie stronę później śmiejemy się do łez z nieoczekiwanej komicznej sytuacji.

Trzeba przyznać, że napisanie nowej wersji "Opowieści Wigilijnej" musiało być nie lada wyzwaniem dla autora. Zwłaszcza, że większość czytelników bardzo ceni sobie dzieło Dickensa, przeważnie pojawiające się w naszym życiu jako szkolna lektura. Pomimo to Adam Roberts według mnie sprostał wyzwaniu i wyszło mu to znakomicie.

Książka jest naprawdę świetna, i przede wszystkim przepełniona klimatem Świąt Bożego Narodzenia. No... Krwawego Bożego Narodzenia. Taka lekka lektura niosąca ogromny dreszczyk emocji...

"Opowieść zombilijna" zaciekawiła mnie swoim tytułem
i chyba to był główny powód sięgnięcia po tę książkę.
Mocno zmodyfikowana wersja znanej prawdopodobnie wszystkim "Opowieści wigilijnej". Napisana z dużą dawką humoru. Jednak przyznać muszę, że były momenty,
w których gubiłam kontakt z książką🙈
Odniosłam wrażenie, że autor miał spory związek
z Piratami z Karaibów, Harrym Potterem i kilkoma jeszcze pozycjami, co było w sumie całkiem przyjemne.
Pozycja dodatkowo jest wzmocniona ilustracjami
w oczywiście odpowiednim klimacie.

Podsumowując: była to dość niecodzienna przygoda😅 Zachęcam się w nią wybrać i wyrobić sobie własną opinię🙂

"Opowieść zombilijna" zaciekawiła mnie swoim tytułem
i chyba to był główny powód sięgnięcia po tę książkę.
w których gubiłam kontakt z książką🙈
Odniosłam wrażenie, że autor miał spory związek
z Piratami z Karaibów,...

Mam mieszane uczucia po tej książce. Pomysł na opowieść super, ale mam wrażenie, że autor nie udźwignął treści, pomysły w pewnym momencie się wyczerpały i zaczął płynąć. Im bliżej konca tym bardziej ta pozycja męczy. Warto przeczytać jako ciekawostkę.

🧟🧟 Jest wigilia Bożego Narodzenia. Ebeneezer Scrooge,największy skąpiec jakiego zna świat,siedzi w swoim domu. Nie myśli już o swym majątku,bo oto do jego drzwi dobijają się hordy wygłodniałych zombie. Pragną tylko jednego:jego pazernego mózgu.
Jak to możliwe,że ten najszczęśliwszy dzień w roku zmienił się w kipiel krwi i wnętrzności,a zaśnieżone ulice Londynu spłynęły krwi?
Czy duchy Świątecznej Przeszłości,Teraźniejszości i Przyszłości zdołają uratować świat przed hordami zombie ubranych w cylindry i krynoliny?
Czy przetrwanie ludzkości zależy od zrzędliwego sknery???🧟🧟

Przyjemna, szybka lektura. Ciekawa historia, interesujący pomysł z odejściami od tematu, w postaci luźno płynących, nie mających związku z książką myśli autora.
Niektóre opisy trochę makabryczne, ale zombie to zombie...
Ogólnie bardzo na plus, jedynie zakończenie nie do końca mi odpowiadało, trochę zbyt nagle opowieść się urywa.

Niektóre opisy trochę makabryczne, ale zombie to zombie...

Pamiętam swój oportunizm przed lekturami szkolnymi z jednym małym wyjatkiem... Opowieść Wigilijna książka która przełamała moja linie oporu i stała się ulubioną lekturą.
Nie trudno więc wyobrazić sobie mój optymizm gdy na jednym z regałów dostrzegłem Opowieść Zombilijną, po prostu musiałem ją przeczytać.
Książka jest po prostu inna, otrzymujemy postać Scrooge oraz Marleya a także trzech duchów z tym wyjątkiem że autor cała opowieść postanowił umieścić w klimacie zombie gdzie to główny bohater ma za zadanie zbawić świat .
Książka idealna wieczorowa porą i to nie tylko z racji posiadania raptem 160 stron, otrzymujemy małą dawkę grozy, trochę większa humoru oraz ukryty przekaz .
Śmiało można czytać nie grozi panicznym atakiem strachu czy inna katastrofa.
Polecam

Książka jest po prostu inna, otrzymujemy postać Scrooge oraz...

Zabawna opowieść bez specjalnego super przekazu czy morału, ale wzbudziła moją ciekawość na temat rytuałów, tradycji obrzędów zwłaszcza tych które sama stosuję podczas przykładowo właśnie świąt.
Można przeczytać na raz w ciągu kilku godzin, Mamy tu oczywiście zombie zabawnie niezdarne i nieświadome tego co się dzieje z ich ciałem, myślące tylko o jednym "MÓZG". Mamy dziwną i lekko nie na miejscu interpretację wierzeń i tradycji, które dość obrazowo każą nam się zastanowić dlaczego tak naprawdę co roku ucinamy drzewko i każemy mu umierać przez kilka dni w naszym domu, ozdabiając je dodatkowo świecidełkami, jak byśmy chcieli uczcić śmierć, zamiast świętować Narodzenie Dzieciątka. I na dokładkę mamy też wątek podróży w czasie i przestrzeni, czyli ogólny misz masz :) Dla zabicia czasu polecam, dla kogoś kto szuka lektury bardziej wymagającej .... no cóż, też polecam może wyciągnie z tej książki jakiś głębszy niż ja sens :)
Podsumowując - pośmiała się, postanowiłam poczytać i zastanowić się nad tradycjami oraz niektóre zmienić w przyszłości i nie uważam czasu nad tą książką za czas stracony, więc ocena końcowa dobra :)

Kolejna z licznych odmian ,,Opowieści wigilijnej", Tyle że to dzieło zawiera w sobie wiele elementów horroru, ale nie brakuje też komedii z dobrą dawką humoru . Bohater powieści -Scrooge pod wpływem wstrząsających nim widoków, oraz bliskich starć z zombie, które dzieją się w różnych odstępach czasowych (teraźniejszość, przyszłość, przeszłość) przy ingerencji trzech duchów Bożego Narodzenia, przemienia się ze sknery w człowieka o dobrym sercu.

Moja recenzja pod linkiem --> http://trzynasty-schron.net/ie_ksiazki_opowiesc_zombi.htm

Nie no, to nie było ani trochę dobre....

Nie no, to nie było ani trochę dobre....

• Horror
  • Zombie